10:18 | 20.03.25 | Նորություններ | 10576
Ericsson ընկերության նորագույն սարքավորումների եւ տեխնոլոգիաների ներդրմամբ Team Telecom Armenia-ն մեկնարկում է բջջային ցանցի արդիականացման լայնածավալ աշխատանքներ․ ընկերությունների միջեւ կնքվել է ռազմավարական համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր:
Team-ը այս տարի նոր սերնդի սարքավորումներով կվերազինի բազային կայանները՝ ապահովելով ավելի լայն եւ հուսալի բջջային ծածկույթ: Միաժամանակ, Ericsson-ի ցանցային եւ սերվերային նոր լուծումների ներդրմամբ զգալիորեն կընդլայնի բջջային ինտերնետի թողունակությունն ու արագությունը՝ բաժանորդներին տրամադրելով կայուն եւ բարձրորակ կապ:
«Այս ռազմավարական համագործակցությանը նախորդել է տեւական արդյունավետ աշխատանք, որի արդյունքում մեր երկիր են բերվում տեխնոլոգիական հսկայի նորագույն լուծումները»,-ասել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նա նշել է, որ վերազինման արդյունքում ընկերությունը պատրաստ կլինի մոտ ապագայում նոր սերնդի տեխնոլոգիաների եւ 5G ցանցի սահուն գործարկմանը:
Հուշագրի շրջանակում կողմերը համագործակցելու են մի շարք ռազմավարական ուղղություններով՝ 5G տեխնոլոգիայի եւ առաջադեմ հեռահաղորդակցության լուծումների զարգացման եւ ներդրման, ցանցի անվտանգության ու արդյունավետության բարելավման, գիտելիքի փոխանակման ու նորարարության խթանման, ինչպես նաեւ ազգային եւ միջազգային կարգավորումներին համապատասխանության ապահովման ուղղությամբ:
«Մենք ոգեւորված ենք Team Telecom Armenia-ի հետ ռազմավարական համագործակցությամբ: Համոզված ենք, որ այս համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող ցանցային ներդրումները՝ ցանցի անվտանգության, արդյունավետության եւ կատարողականի բարելավման միջոցով, կբերեն օգտակար արդյունքներ հայ սպառողների համար եւ կդառնան ավելի ուժեղ թվային հասարակության ստեղծման հիմք»,- ասել է Հարավարեւելյան միջերկրածովյան եւ Եվրասիա տարածաշրջաններում Ericsson-ի ղեկավար Անդրեա Միսսորին:
2025 թվականի ընթացքում Team Telecom Armenia-ն ավելի քան 10 միլիարդ դրամի կապիտալ ներդրում կկատարի բջջային ցանցի զարգացման նպատակով: Ընկերությունը նաեւ կշարունակի կառուցել տարածաշրջանում եզակի NGN օպտիկամանրաթելային ցանցը, որը ստորգետնյա հուսալի հիմք է նաեւ բջջային ցանցի համար:

10:18 | 20.03.25 | News | 10570
Team Telecom Armenia has initiated a large-scale modernization of its mobile network by deploying cutting-edge equipment and technologies from Ericsson. As part of this initiative, the two companies have signed a memorandum of strategic cooperation for network development and technology deployment.
This year, Team will upgrade its base stations with next-generation equipment, providing wider and more reliable mobile coverage. At the same time, the integration of Ericsson’s advanced network and server solutions will substantially boost mobile internet bandwidth and speed, offering subscribers stable and high-quality connectivity.
"This strategic partnership is the result of long-term and productive collaboration, enabling us to bring the latest innovations from a global technology leader to Armenia," said Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia, adding that as a result of the modernization, the company will be ready for the smooth deployment of next-generation technologies, including 5G, shortly.
Within the framework of the memorandum, the parties will cooperate in several strategic areas, including the development and implementation of 5G technology and advanced telecommunications solutions, improving network security and efficiency, knowledge exchange and innovation promotion, as well as ensuring compliance with national and international regulations.
Andrea Missouri, Head of South East Mediterranean and Eurasia, Ericsson, comments: “We are excited about the strategic collaboration with Team Telecom Armenia. We are convinced that the advantages of the network investments being done within this agreement - leveraging enhanced network security, efficiency and performance - will benefit the Armenian customers and pave the way to a more connected digital society.”
In 2025, Team Telecom Armenia will invest over 10 billion AMD in mobile network development. The company will also continue expanding its unique NGN fiber-optic network, a highly reliable underground infrastructure that serves as a strong foundation for mobile communications.