Մեկ տարի առաջ մայիսյան հեղեղումների պատճառով Դեբեդն ամբողջությամբ փոխել էր Քարկոփ գյուղի կյանքը:
Լոռու մարզի այս բնակավայրն ամենաշատն էր տուժել բնական աղետից: Ամբողջովին մեկուսացված գյուղում շարքից դուրս եկած ենթակառուցվածքների թվում էր շուրջ 30 տարվա դադարից հետո վերաբացված մանկապարտեզը: Քարկոփցին բնականոն կյանքին վերադառնալու ամբողջ ընթացքում ստիպված էր կրկնել երեխաներին գյուղից գյուղ մանկապարտեզ տանելու երբեմնի պրակտիկան: Դա ոչ միայն հեշտ չէր, այլեւ ֆինանսական լրացուցիչ բեռ էր մանկահասակ երեխա ունեցող ընտանիքների համար:
Գյուղացիների կողքին կանգնելու նպատակով Viva-ն նախաձեռնել էր մանկապարտեզի շենքի վերանորոգման եւ դպրոցի ջեռուցման լոկալ համակարգի կառուցման շինարարությունը:  Գարնանն այստեղ ակտիվ աշխատանքներ էին տարվում: Դրանք արդեն ավարտվել են՝ անցյալում թողնելով խնդիրներն ու դրանց հետ կապված հիշողությունները: «Հեքիաթ»-ն իր դռներն է բացել տեղի փոքրիկների համար:
«Բազմաթիվ հարցեր լուծվեցին. երեխաներն արդեն սեփական բնակավայրում մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորություն ունեն: Նրանք զրկված էին նախադպրոցական կրթության իրավունքից: Լուծվեց նաեւ աշխատատեղերի հարցը. աշխատողները պարապուրդի մեջ էին, իսկ այժմ հնարավորություն ունեն նորից սկսել իրենց աշխատանքը: Սա նաեւ ընտանիքների ֆինանսական բեռը թեթեւացրեց», - ասել է մանկապարտեզի տնօրեն Ասպրամ Ամիրջանյանը։
«Առաջին հայացքից մենք տեխնիկական հարց ենք լուծել Քարկոփ գյուղում: Գուցե շենքի վերանորոգումը կամ ջեռուցման ապահովումը տեղավորվում են մտածողության այդ տիրույթում, սակայն մենք ձգտել ենք ավելի կարեւոր արդյունք ապահովել՝ մանկության եւ երիտասարդության տարիների հիշողությունները դարձնել ավելի լուսավոր: Դա կարեւոր է մարդու հետագա ամբողջ կյանքում՝ համարձակ նպատակներ սահմանելու եւ դրանց իրականացման ուղղությամբ շարժվելու համար: Ուզում եմ հավատալ, որ հարմարավետ միջավայրը նպաստելու է այդ ամենին», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Viva-ն լուծել է նաեւ դպրոցի լոկալ ջեռուցման խնդիրը: 38 տարի առաջ վերաբացված դպրոցը երբեւէ պատշաճ կերպով չի ջեռուցվել: Դասասենյակները տաքացվել են վառարաններով կամ էլեկտրական տաքացուցիչներով: Դպրոցի տնօրեն Մարինե Ղումաշյանը պատմել է, որ գործադրվել են մեծ ջանքեր՝ դասասենյակներում սանիտարական պայմաններին համապատասխան ջերմաստիճան ապահովելու համար, սակայն արդյունքը չի գերազանցել 18 աստիճանը: Էլեկտրական հոսանքազրկման դեպքերում ջերմաստիճանը կտրուկ նվազել է, իսկ փայտե վառարաններից հաճախ դուրս եկող ծուխը խաթարել է դասապրոցեսը: Դպրոցի փայտյա հատակին կայծ հայտնվելու հնարավորությունն էլ կարող էր հրդեհի պատճառ դառնալ: Բարդ հիշողությունների ժամանակաշրջանն ավարտվել է: Քարկոփի դպրոցը պատրաստ է նոր ուսումնական տարվան:

Наводнение, произошедшее в мае прошлого года, когда из-за обильных осадков река Дебед вышла из берегов, полностью изменило жизнь села Каркоп. Каркоп, находящийся в Лорийской области, больше остальных пострадал от стихийного бедствия.
Среди вышедших из строя инфраструктурных объектов оказался и детский сад, заново открытый после 30-летнего перерыва. В течение всего периода возвращения жизни в нормальное русло жителям Каркопа приходилось водить детей в расположенный в соседнем селе сад. Это было не только нелегко, но и стало дополнительным финансовым бременем для семей с маленькими детьми.
Чтобы поддержать усилия жителей села, Viva инициировало восстановление здания детского сада и внедрение локальной системы отопления для школы. Проведенные весной активные работы уже завершены. Проблемы и связанные с ними воспоминания остались в прошлом. Детское учреждение под названием «Экиат» («Сказка») вновь готов принимать детей.
«Решены многие вопросы: теперь дети имеют возможность посещать детский сад по месту проживания. Ранее они были лишены дошкольного образования. Также был решен вопрос обеспечения рабочими местами. Сотрудники сада временно оставались без работы. Теперь у них есть возможность снова приступить к работе. Это решение также облегчило финансовое бремя для семей», — отметила директор детского сада Аспрам Амирджанян.
«На первый взгляд в селе Каркоп был решен технический вопрос. Возможно, реновация здания или обеспечение отопления вписывается в это представление, но мы стремились достичь более важного результата – обеспечить яркие воспоминания о детстве и юности. Воспоминания об этом периоде будут важны на протяжении всей жизни, чтобы ставить перед собой смелые цели и двигаться к их реализации. Хочется верить, что комфортная среда будет этому способствовать», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Viva также решила проблему отопления сельской школы. Школа, вновь открывшаяся 38 лет назад, никогда не имела централизованного отопления. Классы отапливались печами или электрообогревателями. Директор школы Марине Гумашян рассказала, что требовались большие усилия для обеспечения соответствующей санитарным нормам температуры в классах, однако обеспечивать температуру выше 18 градусов не удавалось. В случае отключения электроэнергии температура резко падала, а дым, который часто выходил из дровяных печей, мешал учебному процессу. Также существовал значительный риск пожара из-за деревянных покрытий полов в здании школы. Период тяжелых воспоминаний закончился. Школа Каркопа готова к новому учебному году.