«Փարոս» երգչախումբն ընկալումներն ու աշխարհը փոխելու հերթական նախաձեռնությունն է իրականացրել է Տավուշում՝ ֆլեշմոբի ձեւաչափով:
Կոտրել կարծրատիպերը, մերժել անտարբերությունը, լինել լավատես եւ համախմբված՝ անկախ հանգամանքներից․ «Փարոս» երգչախումբն ավելի քան երեք տասնամյակ տարբեր հարթակներից, այդ թվում՝ միջազգային բեմերից, այս ուղերձն է հղում հասարակությանը:
«Փարոսն» իր տեսակի մեջ եզակի է՝ ներառական: Երգիչներից շատերը սայլակավոր են կամ այլ տեսակի հաշմանդամություն ունեն: Թեեւ տարբեր են հնարավորություններով, բայց միասնական՝ նպատակներով եւ դրանք իրականացնելու կամքով: Այստեղ երաժշտությունը ոչ միայն հոգեբանական ռեաբիլիտացիա ապահովելու միջոց է, այլեւ կամուրջ՝ ներառականություն ապահովելու հարցում:
««Փարոս» կամերային երգչախմբի առաքելությունն է հայ մշակութային ժառանգությունն արժանապատվորեն ներկայացնել միջազգային հարթակներում եւ մեր օրինակով ոգեշնչել Հայաստանում ապրող հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց՝ ապրել լիարժեք, անկախ եւ ստեղծարար կյանքով։ Viva ընկերության երկարամյա աջակցության շնորհիվ մենք հասել ենք զգալի ստեղծագործական աճի, հաղթել հեղինակավոր մրցույթներում եւ շարունակաբար ամրապնդում ենք ներառականության գաղափարը թե՛ մայրաքաղաքում, թե՛ մարզերում։ Այսօրվա ֆլեշմոբը եւս մեկ քայլ է այդ ճանապարհին։ Եթե ունես կամք եւ հավատում ես ուժերիդ, ցանկացած խոչընդոտ հնարավոր է հաղթահարել», - ասել է «Ունիսոն» ՀԿ-ի եւ «Փարոս» կամերային երգչախմբի տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը:
«Ունիսոն» ՀԿ-ին կից գործող «Փարոսը» մեծ ճանաչում ունի երկրում: Երեք տասնամյակի ընթացքում «Փարոսը» կամերային երաժշտությունը լավագույն կերպով է ներկայացրել Հայաստանի եւ արտերկրի (Լիբանան, Վրաստան, Մեծ Բրիտանիա, Իտալիա, Վատիկան, Ֆրանսիա, Ավստրիա, Սլովակիա, Լատվիա, Ռուսաստան) մեծ բեմերում՝ դրսեւորելով բարձր պրոֆեսիանոլիզմ եւ խնդիրները երաժշտությամբ հաղթահարելու կամքի ուժ:

Хор «Парос» реализовал свою очередную инициативу по изменению восприятия и мира — на этот раз в Тавуше, в формате флешмоба.
Менять стереотипы, не быть равнодушными, оставаться оптимистами и сплоченными, независимо от обстоятельств… Уже более трех десятилетий хор «Парос», выступая на разных площадках, в том числе и на международных сценах, пытается донести эту идею обществу.
«Парос» в своем роде уникален: хор инклюзивный. У многих из участников хора есть инвалидность, некоторые также пользуются инвалидными креслами. Однако всех объединяют цели и стремление к их достижению. Здесь музыка является не только средством обеспечения психологической реабилитации, но и способом обеспечения инклюзивности. В «Паросе» каждый услышан, уважаем и уверен в себе. Участники хора убеждены: если в коллективе царят взаимопонимание и готовность поддерживать друг друга, любая цель достижима, а успех гарантирован.
«Камерный хор “Парос” видит свое предназначение в том, чтобы достойно представлять армянское культурное наследие на международных площадках и своим примером вдохновлять людей с ограниченными возможностями, проживающих в Армении, жить полноценной, независимой и творческой жизнью. Благодаря многолетней поддержке компании Viva мы добились значительного творческого роста, победили в престижных конкурсах и постоянно укрепляем идею инклюзивности как в столице, так и в регионах. Сегодняшний флешмоб — еще один шаг на этом пути. Если у вас есть воля и вера в свои силы, то любые препятствия можно преодолеть», - говорит директор общественной организации «Унисон» и камерного хора «Парос» Армен Алавердян.
«Парос», действующий при НПО «Унисон», пользуется широкой известностью в стране. На протяжении трех десятилетий «Парос» наилучшим образом представляет камерную музыку на больших сценах Армении и за рубежом (Ливан, Грузия, Великобритания, Италия, Ватикан, Франция, Австрия, Словакия, Латвия, Россия), демонстрируя высокий профессионализм и силу воли в преодолении проблем посредством музыки. «Парос» своим примером передает людям с ограниченными возможностями послание о возможности полноценной жизни и творчестве. Искусство — это не только возможность самовыражения, но и животворящая сила.