10:51 | 15.07.25 | Նորություններ | 19872
ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի եւ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) միջեւ կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը եւ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը՝ ամրագրելով համագործակցության ուղղությունները, որոնք միտված են Սփյուռքի տեխնոլոգիական ներուժը հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում լիարժեք ներառելուն եւ «DigiTec 2025» ցուցահանդեսին համահայկական բնույթ հաղորդելուն։
Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ մեկտեղված ջանքերը նոր հնարավորություններ կստեղծեն եւ՛ Հայաստանի, եւ՛ Սփյուռքի տեխնոլոգիական դերակատարների համար ու պատրաստակամություն են հայտնել առաջիկայում ընդլայնել համագործակցությունը։
ԱՏՁՄ-ն Հայաստանի տեխնոլոգիական ասոցիացիան է։ 25 տարի շարունակ այն միավորում է երկրի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունները՝ հանդիսանալով հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի խոշորագույն միավորումը։
Ի թիվս տասնյակ նախագծերի ԱՏՁՄ-ն իրականացնում է ճարտարագիտական կրթության «Արմաթ» հայկական ազգային ծրագիրը եւ տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական միջոցառումը՝ «DigiTec» ցուցահանդես-համաժողովը, որն ամեն տարի ունենում է շուրջ 30 հազար այցելու եւ մասնակից։

10:51 | 15.07.25 | Новости | 19965
Офис Главного уполномоченного по делам Диаспоры Республики Армения и Союз компаний передовых технологий (СКПТ) подписали Меморандум о взаимопонимании.
Cвои подписи под документ поставили Главный уполномоченный по делам Диаспоры Заре Синанян и директор СКПТ Саркис Карапетян, закрепив вектор сотрудничества, направленный на всеобъемлющее вовлечение технологического потенциала Диаспоры в армянскую технологическую экосистему, а также на придание технологической выставке «DigiTec 2025» всеармянского характера.
Стороны выразили уверенность в том, что совместные усилия создадут новые возможности как для представителей технологической отрасли Армении, так и для акторов из Диаспоры, и заявили о готовности расширить формат сотрудничества в ближайшем будущем.
СКПТ - технологическая ассоциация Армении. За прошедшие 25 лет она собрала вокруг себя передовые технологические предприятия страны, став крупнейшим объединением армянской технологической экосистемы.
Среди множества реализуемых проектов СКПТ осуществляет национальную программу инженерного образования «Армат», а также организует крупнейшее в регионе технологическое мероприятие — выставку-форум «DigiTec», которая ежегодно собирает более 30 000 участников и посетителей.