13:43 | 28.08.25 | Նորություններ | 6250
Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանը (ՀԱՀ) ծրագրում է ընդլայնել իր հետազոտական պորտֆելը եւ դիրքավորվել որպես Հայաստանի առաջատար ակադեմիական հաստատություն։
Համալսարանի կայքում հրապարակված հարցազրույցում ՀԱՀ նախագահ դոկտոր Բրյուս Պողոսյանն անդրադարձել է համալսարանի 10 տարվա ռազմավարական առաջնահերթություններին, որոնց թիրախում գիտության ապագան է՝ AI-ից մինչեւ ինքնավար տրանսպորտային համակարգեր։
«Զավեն եւ Սոնյա Ակյանի անվան գիտության եւ ճարտարագիտության քոլեջում այս պահին ուսումնասիրվում են տրանսպորտային համակարգերի օպտիմալացումը, երթեւեկության խելացի կառավարումը եւ ինքնավար տրանսպորտային միջոցներով ճանապարհների ապագան», – նշել է դոկտոր Բրյուս Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ մեծ ուշադրության են արժանացնում միջառարկայական ուղղություններին, ինչպիսիք են թվային հումանիտար գիտությունները, թվային կառավարումը, ավտոմատացումն ու ռոբոտաշինությունը։
«Մեր առաջնահերթություններից են նաեւ առաջատար տեխնոլոգիաների՝ իրերի ինտերնետի (IoT), 3D տպագրության, թվային թվինինգի, արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման հետազոտությունները։ Ակնկալում ենք, որ AI-ի եւ ML-ի վերաբերյալ հետազոտությունները զգալի աճ կապրեն NVIDIA-ի եւ Firebird-ի գերհամակարգիչների ներդրմամբ», - ընդգծել է ՀԱՀ նախագահը։

13:43 | 28.08.25 | News | 6319
The American University of Armenia (AUA) plans to expand its research portfolio and position itself as a leading academic institution in Armenia.
In an interview published on the university’s website, AUA President Dr. Bruce Boghosian outlined the university’s 10-year strategic priorities, which target the future of science – from AI to autonomous transportation systems.
“The Zaven P. and Sonia Akian College of Science and Engineering is studying the optimization of transportation systems, intelligent traffic management, and the future of roads with autonomous vehicles,” noted Dr. Bruce Boghosian.
He stressed that the College is also tackling interdisciplinary subjects, such as digital humanities, digital governance, automation and robotics.
“The Internet of Things (IoT), the future of 3D printing, digital twinning, artificial intelligence (AI), and machine learning (ML) are significant areas of focus, and we expect research on the latter two to grow substantially with the upcoming introduction of the supercomputers from NVIDIA and Firebird.,” emphasized the AUA president.