12:42 | 10.09.25 | Նորություններ | 20241
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արմդրոն Համայնք»-ը հաջողությամբ ավարտել է անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կառավարման մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիրը։
Դասընթացներին մասնակցել են 12-16 տարեկան պատանիներ, որոնք ընտրվել են ոլորտի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերելու, ինչպես նաեւ հարցազրույցների եւ թեստերի արդյունքում։
Ծրագրի ընթացքում պատանիները ծանոթացել են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին եւ FPV (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական եւ գործնական գիտելիքներ են ստացել ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային եւ թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել են մրցութային ռազմավարությունները եւ ձեռք բերել համապատասխան հմտություններ։
«Ucom-ում մենք մշտապես ձգտում ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են երիտասարդների տեխնոլոգիական կրթությունն ու ստեղծարար մտածողությունը։ FPV դրոնների ուսուցման այս ծրագիրը պատանիներին հնարավորություն տվեց ոչ միայն զարգացնել իրենց տեխնոլոգիական գիտելիքներն ու հմտությունները, այլեւ գտնել նոր մոտիվացիա՝ շարունակելու կրթությունն այս ուղղությամբ եւ միանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքին», – նշել է Ucom-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով մենք քայլ առ քայլ տարածում ենք ԱԹՍ մշակույթը Հայաստանում եւ ընդլայնում ենք մեր համայնքը։ Մեր գործընկերոջ՝ Ucom ընկերության աջակցությամբ, FPV դրոնների մրցարշավի իրականացումը եւ երեխաների անվճար դասընթացների մասնակցության հնարավորությունը եւս մեկ քայլով մոտեցրեցին մեզ Հայաստանում այս ոլորտի զարգացման, համայնքաշինության ամրապնդման եւ միջազգային համագործակցության մեր տեսլականին», - ասել է «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնել են տեսական ու գործնական քննություններ եւ ստացել ավարտական հավաստագրեր։ Լավագույն արդյունք ցուցաբերած պատանիները հնարավորություն ունեն միանալու «Արմդրոն համայնքի» հավաքական թիմի կազմին, որը հնարավորություն կտա FPV դրոնների ոլորտում միջազգային մրցարշավների ժամանակ ներկայացնել Հայաստանը։
Ucom-ի եւ «ArmDrone համայնք»-ի համագործակցության շրջանակում այս տարվա մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել նաեւ FPV դրոնների ամենամյա «Mini Whoop Drone Racing 2025» միջազգային մրցարշավը, որն համախմբել է 11-ից 60 տարեկան ավելի քան 40 մասնակցի՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից եւ Ղազախստանից։

12:42 | 10.09.25 | News | 20138
With the support of Ucom, ArmDrone Community NGO successfully completed a free one-month training program on unmanned aerial vehicles (UAVs).
Young people aged 12-16 participated in the training, based on their interest in the field, as well as the results of interviews and tests.
Throughout the program, teenagers were introduced to cutting-edge drone technologies, fundamental principles of engineering thinking, and the distinctive features of FPV* (First-Person View) drones. Participants acquired both theoretical knowledge and hands-on experience in drone mechanical construction, software configuration, flight parameter adjustment, safety protocol compliance, competition strategies, and related technical skills.
"At Ucom, we are committed to supporting initiatives that foster technological education and innovative thinking among young people. This FPV drone training program not only enabled teenagers to advance their technological expertise and practical skills but also inspired them to pursue further education in this field and become part of Armenia's growing tech community," stated Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"Working alongside our partners, we are steadily cultivating drone culture throughout Armenia while expanding our community network. Thanks to the support of our partner Ucom, organizing the FPV drone championship and providing free educational opportunities for young people have brought us significantly closer to realizing our vision: developing this industry in Armenia, strengthening community bonds, and promoting international collaboration," explained Hayk Karapetyan, founder of the "ArmDrone Community" NGO.
Upon completing the course, participants successfully passed both theoretical and practical examinations and received official completion certificates. Top-performing students have been invited to join the ArmDrone Community competitive team, giving them the chance to represent Armenia in international FPV drone racing championships.
As part of the collaboration between Ucom and ArmDrone Community, the annual Mini Whoop Drone Racing 2025 international championship took place on May 25, 2025. The event attracted over 40 participants ranging in age from 11 to 60, representing Armenia, Georgia, Russia, Belarus, and Kazakhstan.