12:42 | 10.09.25 | Նորություններ | 20241
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արմդրոն Համայնք»-ը հաջողությամբ ավարտել է անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կառավարման մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիրը։
Դասընթացներին մասնակցել են 12-16 տարեկան պատանիներ, որոնք ընտրվել են ոլորտի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերելու, ինչպես նաեւ հարցազրույցների եւ թեստերի արդյունքում։
Ծրագրի ընթացքում պատանիները ծանոթացել են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին եւ FPV (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական եւ գործնական գիտելիքներ են ստացել ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային եւ թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ուսումնասիրել են մրցութային ռազմավարությունները եւ ձեռք բերել համապատասխան հմտություններ։
«Ucom-ում մենք մշտապես ձգտում ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են երիտասարդների տեխնոլոգիական կրթությունն ու ստեղծարար մտածողությունը։ FPV դրոնների ուսուցման այս ծրագիրը պատանիներին հնարավորություն տվեց ոչ միայն զարգացնել իրենց տեխնոլոգիական գիտելիքներն ու հմտությունները, այլեւ գտնել նոր մոտիվացիա՝ շարունակելու կրթությունն այս ուղղությամբ եւ միանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքին», – նշել է Ucom-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով մենք քայլ առ քայլ տարածում ենք ԱԹՍ մշակույթը Հայաստանում եւ ընդլայնում ենք մեր համայնքը։ Մեր գործընկերոջ՝ Ucom ընկերության աջակցությամբ, FPV դրոնների մրցարշավի իրականացումը եւ երեխաների անվճար դասընթացների մասնակցության հնարավորությունը եւս մեկ քայլով մոտեցրեցին մեզ Հայաստանում այս ոլորտի զարգացման, համայնքաշինության ամրապնդման եւ միջազգային համագործակցության մեր տեսլականին», - ասել է «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնել են տեսական ու գործնական քննություններ եւ ստացել ավարտական հավաստագրեր։ Լավագույն արդյունք ցուցաբերած պատանիները հնարավորություն ունեն միանալու «Արմդրոն համայնքի» հավաքական թիմի կազմին, որը հնարավորություն կտա FPV դրոնների ոլորտում միջազգային մրցարշավների ժամանակ ներկայացնել Հայաստանը։
Ucom-ի եւ «ArmDrone համայնք»-ի համագործակցության շրջանակում այս տարվա մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել նաեւ FPV դրոնների ամենամյա «Mini Whoop Drone Racing 2025» միջազգային մրցարշավը, որն համախմբել է 11-ից 60 տարեկան ավելի քան 40 մասնակցի՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից եւ Ղազախստանից։

12:42 | 10.09.25 | Новости | 20251
При поддержке компании Ucom некоммерческая организация Сообщество АрмДрон успешно завершила бесплатную месячную программу по управлению беспилотными летательными аппаратами (БПЛА - дронами).
В проекте приняли участие подростки в возрасте от 12 до 16 лет, отобранные по результатам собеседований, тестирования и проявленного интереса к современным технологиям.
В течение месяца ребята знакомились с устройством современных БПЛА, изучали основы инженерного мышления и особенности управления FPV-дронами (First-Person View – управление от первого лица). Программа включала как теоретические, так и практические занятия: участники изучали конструкцию дронов, учились настраивать программные настройки и летные параметры, соблюдать правила безопасности и разрабатывать стратегии для участия в соревнованиях.
“В Ucom мы всегда стремимся поддерживать инициативы, которые способствуют технологическому образованию молодежи и развитию креативного мышления. Эта программа стала для подростков не только возможностью углубить свои знания и навыки, но и стимулом продолжить обучение в этой сфере и стать частью технологического сообщества Армении”, отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
“Совместными усилиями с нашими партнерами мы шаг за шагом развиваем культуру дронов в Армении. Поддержка Ucom в организации чемпионата по FPV-дронам и предоставлении подросткам возможности пройти обучение бесплатно стали еще одним важным шагом на пути к укреплению нашего сообщества и развитию международного сотрудничества”, подчеркнул важность партнерства основатель НПО Сообщество АрмДрон Айк Карапетян.
По итогам программы участники сдали теоретические и практические экзамены и получили сертификаты о завершении курса. Подростки, показавшие лучшие результаты, войдут в сборную Сообщества АрмДрон и представят Армению на международных соревнованиях по FPV-дронам.
В рамках сотрудничества Ucom и Сообщества АрмДрон 25 мая 2025 года состоялся ежегодный международный чемпионат по FPV-дронам Mini Whoop Drone Racing. В нем приняли участие более 40 пилотов в возрасте от 11 до 60 лет из Армении, Грузии, России, Беларуси и Казахстана.