2025 թվականին «արագ նոթբուքերը» այլեւս չեն բավարարում կորպորատիվ օգտատերերի պահանջները։
Աշխատավայրն այլեւս ստատիկ հասկացողություն չէ. թիմերը կարող են տեղակայված լինել տարբեր քաղաքներում, իսկ հանդիպումներն անցկացվում են նաեւ առցանց։
Ավելին, այսօր սարք ընտրելիս կարեւոր գործոնը է, թե որքանով է այն աջակցում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներին։ Ահա թե ինչու է ի հայտ եկել նոթբուքերի եւ համակարգիչների նոր դաս, որոնք ի սկզբանե ստեղծված են արհեստական բանականության օգնությամբ առաջադրանքներ կատարելու համար։
ASUS Expert P-ն առաջատար կորպորատիվ սարքերի օրինակ է։ Expert շարքը ստեղծվել է հատուկ բիզնեսների համար՝ ժամանակակից օգտատիրոջն անհրաժեշտ բոլոր հնարավորություններով։ Այս սարքերը բավարարում են բիզնեսի հիմնական կարիքները․ ավելի արագ են, ավելի անվտանգ եւ արդյունավետ՝ հիբրիդային միջավայրում։
Expert P դասի սարքերը
ASUS Expert P շարքը փոքր եւ միջին բիզնեսների համար նախատեսված սարքերի էկոհամակարգ է, որտեղ յուրաքանչյուր մոդել նախատեսված է որոշակի աշխատանքային սցենարի համար: Այս համակարգիչներն առանձնանում են նրանով, որ աջակցում են լոկալ արհեստական բանականության հաշվարկներին եւ առաջադեմ անվտանգությանը։
Նոթբուքերի շարքը ներառում է մի քանի մոդել, այդ թվում՝ ExpertBook P1 (P1403/P1503), ExpertBook P3 (PM3406CKA/PM3606CKA) եւ ExpertBook P5 (P5405)։
Expert շարքը ներառում է նաեւ ASUS ExpertCenter AiO P400 բազմաֆունկցիոնալ համակարգիչը՝ Intel Core i7 պրոցեսորով: Եվ, իհարկե, ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower-ը՝ բարձր արտադրողականությամբ գրասենյակային համակարգիչը:
Ամբողջ շարքը հիմնված է ընդհանուր կոնցեպտի վրա․ տեղական արհեստական բանականության եւ NPU հաշվարկներ, ExpertMeet եւ ExpertGuardian ժամանակակից արհեստական բանականության միասնական գործիքներ, պարզեցված կառավարում, հարմար սպասարկում, երկարաժամկետ ծրագրային ապահովում եւ հուսալիություն։
Expert P շարքի գլխավոր առավելությունները
Expert P շարքը բիզնես օգտատերերին առաջարկում է մի շարք ակնհայտ առավելություններ ոչ միայն աշխատանքի, այլեւ անվտանգության տեսակետից․
Նախ, լոկալ արհեստական բանականության մշակումը, որտեղ ներկառուցված գործիքները, ինչպիսին է ASUS AI ExpertMeet-ը, անմիջապես աշխատում են սարքի վրա, նվազեցնում են տվյալների արտահոսքի ռիսկը եւ ապահովում գաղտնիությունը։
Երկրորդը, ամենաժամանակակից ճարտարապետությունը. շարքի մոդելները, որոնք հիմնված են AMD Ryzen AI 300 շարքի եւ/կամ Intel Core պրոցեսորների վրա, հնարավորություն են տալիս օգտվել ժամանակակից համակարգչային հնարավորություններից։
Վերջապես, այս շարքի սարքերը հագեցած են ExpertGuardian-ով՝ գործիքների մի ամբողջ փաթեթով, որը հատուկ մշակված է բիզնեսի համար եւ ապահովում է տվյալների եւ ենթակառուցվածքների անվտանգությունը։
Այս շարքը նաեւ առանձնանում է ձեւաչափերի բազմակողմանիությունով։ Նոթբուքերը, մոնոբլոկերը (AiO) եւ համակարգիչներն արդյունավետ աշխատում են աշխատանքային տարբեր պայմաններում եւ սցենարներում։
ExpertBook նոթբուքեր
2025 թվականին Expert շարքի նոթբուքերի հիմքում է արդեն AMD Ryzen նոր ճարտարապետությունը: ExpertBook P1 (PM1503) եւ P3 (PM3606) շարքի սարքերը այժմ հասանելի են AMD պրոցեսորով, ինչը զգալիորեն ընդլայնում է դրանց հնարավորությունները։
ExpertBook P1 ExpertBook P1
ASUS ExpertBook P1-ը կորպորատիվ ExpertBook շարքի առաջին մակարդակի մոդել է, որը հատուկ մշակված է փոքր եւ միջին բիզնեսների համար, որոնք փնտրում են հուսալի, հզոր եւ մատչելի նոթբուք՝ առօրյա գրասենյակային առաջադրանքներ կատարելու համար։
Սարքի հիմնական նպատակը օպտիմալ գնով առավելագույն արդյունավետության հասնելն է, որը տարբերակում է P1-ը իր ավելի առաջադեմ սարքերից, ինչի շնորհիվ այն հատկապես գրավիչ է ՏՏ ենթակառուցվածքը զրոյից ստեղծող կամ ընդլայնող ընկերությունների համար։
Մոդելի հիմնական առանձնահատկություններից մեկը թեթեւ եւ դիմացկուն կորպուսն է, որը կշռում է ընդամենը 1.6 կգ։ 15 դյույմանոց IPS էկրանը ապահովում է փաստաթղթերի եւ աղյուսակների հետ հարմարավետ աշխատանք՝ պահպանելով գերազանց գունային վերարտադրություն եւ լայն դիտման անկյուններ։
ExpertBook P1-ը հասանելի է մինչեւ AMD Ryzen 7 կոնֆիգուրացիայով։ Երկու SSD սլոթերը թույլ են կարգավորել RAID 0/1-ը եւ մեծացնել պահեստի հզորությունը։ Հատկապես ուշագրավ է ներկառուցված AI ExpertMeet տեսակոնֆերանսի գործիքը։ Այն կարող է ենթագրեր ստեղծել, ամփոփել զանգերը, բարելավել պատկերը եւ նվազեցնել աղմուկը։
ExpertBook P3 ExpertBook P3
ASUS ExpertBook P3-ը նույնպես բազմակողմանի բիզնես նոթբուք է՝ ինտելեկտուալ գործիքների ընդլայնված հավաքածուով։
P3 մոդելը (PM3606) աշխատում է AMD Ryzen AI 7 պրոցեսորով եւ հագեցած է ինտեգրված նեյրոնային պրոցեսորով (NPU)` մինչեւ 50 TOPS հզորությամբ։ Լրացուցիչ հնարավորությունների շնորհիվ, որոնցից են AI-ով աշխատող պատկերի բարելավումը եւ ինտելեկտուալ աղմուկի նվազեցումը, այն հարմար է առցանց հանդիպումների եւ հիբրիդային աշխատանքային ռեժիմի համար։
Մոդելը հասանելի է երկու էկրանի չափսով՝ 14 դյույմ եւ 16 դյույմ, ինչը թույլ է տալիս ընտրել շարժունակության եւ աշխատանքային տարածքի միջեւ օպտիմալ հավասարակշռությունը։ ExpertBook P3-ը հագեցած է ժամանակակից Windows 11 անվտանգության հնարավորություններով եւ BIOS պաշտպանությամբ, որը համապատասխանում է NIST SP 800-155 ստանդարտին եւ ապահովում տվյալների բարձր մակարդակի պաշտպանություն։
Այս մոդելը նախատեսված է նրանց համար, ում հարկավոր է առավելագույն արդյունավետություն ԱԲ-ի հետ կապված առաջադրանքներում: Այն աշխատում է Intel Core Ultra (Series 2) պրոցեսորով, որը մեկ համակարգում ինտեգրում է երեք առանձին հաշվողական միավոր՝ CPU-ն, GPU-ն եւ NPU-ն՝ ապահովելով արհեստական բանականության հետ աշխատելիս բոլոր բաղադրիչների միջեւ օպտիմալ փոխազդեցությունը։
Հենց սա է պատճառը, որ ExpertBook P5-ը ապահովում է տպավորիչ արդյունավետություն. NPU-ն հասնում է մինչեւ 47 TOPS-ի, իսկ ԱԲ մշակման համար հարթակի ընդհանուր արդյունավետությունը բարձրանում է մինչեւ 120 TOPS՝ եռապատկելով նախորդ սերնդի հնարավորությունները։
Այս հզորության շնորհիվ նոթբուքը իդեալական է լոկալ մոդելներ գործարկելու, աշխատանքային հոսքերը արագացնելու, բովանդակություն ստեղծելու, տվյալներ վերլուծելու եւ ցանկացած ծրագրի հետ աշխատելու համար։
Անվտանգության առումով սարքը նախատեսված է գրասենյակում օգտագործման համար. այն աջակցում է NIST SP 800-155 ստանդարտին, համապատասխանում է Secured-core PC Windows 11 պահանջներին եւ հագեցած է TPM 2.0-ով, IR տեսախցիկի ադապտիվ բլոկավորմամբ եւ FIDO2 բիոմետրիայով։
ASUS ExpertCenter P400 AiO մոնոբլոկեր
Բազմակողմանի գրասենյակային լուծումներ փնտրող բիզնեսների համար ASUS ExpertCenter P400 AiO-ն առաջարկում է համատեղել բարձր արտադրողականությունը կոմպակտ, ոճային դիզայնի հետ։ Նոր մոդելը 25%-ով ավելի բարակ է, քան նախորդ մոդելները։ AiO-ն հասանելի է երկու կոնֆիգուրացիայով՝ 23.8 դյույմանոց կամ 27 դյույմանոց Full HD էկրանով։
Կոնֆիգուրացիան կարող է ներառել Inter Core i7 պրոցեսոր, բայց ամենակարեւորը, այն նաեւ աջակցում է ASUS AI հավելվածներին։ AiO-ն հագեցած է բարձրորակ Dolby Atmos աուդիո համակարգով, որն ապահովում է պարզ ձայն՝ տեսազանգերի եւ աշխատելու ժամանակ։ Դիզայնի առանձնահատկություններից է տեսախցիկը, որը կարող է հեշտությամբ ներքաշվել տեսազանգերի ավարտից հետո։
ExpertCenter P500 Mini Tower համակարգիչ
ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower-ը հագեցած է Intel Core i7 պրոցեսորով եւ լրացուցիչ NVIDIA գրաֆիկական քարտով, ինչը թույլ է տալիս վստահորեն կառավարել շատ ռեսուրս պահանջող ծրագրերը, միաժամանակ կատարել բազմաթիվ առաջադրանքներ եւ աշխատել պրոֆեսիոնալ գործիքների հետ: Նորարարական սառեցման համակարգն ապահովում է կայուն եւ գործնականում անաղմուկ աշխատանք՝ նույնիսկ ծանրաբեռնվածության դեպքում, ինչը հատկապես կարեւոր է գրասենյակում օգտագործելու դեպքում։
Սարքի կորպուսը նախագծված է այնպես, որպեսզի օգտատերերը կարողանան հանգիստ հասնել ներքին բաղադրիչներին առանց գործիքներ օգտագործելու: Այն նաեւ ունի ExpertGuardian տվյալների պրեմիում պաշտպանություն:
ԱԲ հնարավորություններ բիզնես լուծումների համար
ASUS Expert P շարքը, ներառյալ նոթբուքերը, ստացիոնար համակարգիչները եւ այլ մոդելները, հագեցած է ներկառուցված ASUS AI ExpertMeet արհեստական բանականության հարթակով: Այս սեփական գործիքների փաթեթն աշխատում է սարքի վրա՝ առանց տվյալներ ամպային սերվեր ուղարկելու, ինչը հատկապես կարեւոր է գաղտնի տեղեկատվության հետ աշխատող ընկերությունների համար։
AI ExpertMeet-ը օգնում է վիրտուալ հանդիպումները դարձնել շատ ավելի արդյունավետ: Տեսազանգերի արձանագրությունների գործառույթն ավտոմատ կերպով գրանցում է հիմնական կետերը, տեքստի է վերածում խոսքը եւ գեներացնում խոսակցության հակիրճ ամփոփումը։
Մեկ այլ գործիք ստեղծում է ենթագրեր եւ թարգմանում դրանք իրական ժամանակում՝ հնարավորություն տալով հանդիպումներ անցկացնել միջազգային թիմերի հետ: Լրացուցիչ հնարավորություններից են AI աղմուկի նվազեցումը, AI-ով աշխատող պատկերի բարելավումը եւ տեսախցիկների եւ պրեզենտացիաների համար ջրանիշերը՝ զանգերի ընթացքում տվյալների արտահոսքը կանխելու համար:
Արհեստական բանականության տեխնոլոգիաները նույնպես ինտեգրված են անվտանգության համակարգում: Սերիայի բոլոր մոդելները աջակցում են ExpertGuardian-ին՝ համապարփակ անվտանգության համակարգին, որը ներառում է NIST SP 800-155 ստանդարտի BIOS համակարգ, TPM 2.0 մոդուլ եւ հինգ տարվա ծրագրային ապահովման եւ դրայվերների թարմացում: Լոկալ արհեստական բանականության վերլուծությունը թույլ է տալիս սարքին ինքնուրույն նույնականացնել հնարավոր ռիսկերը:
Նոր Expert սարքեր բիզնեսի համար
ASUS Expert P շարքը ընկերություններին առաջարկում է գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս հարմարվել նոր շուկայի պահանջներին: Շարքն ունի լուծումներ ցանկացած աշխատանքային սցենարի համար. թեթեւ եւ շարժական ExpertBook նոթբուքերն իդեալական են գրասենյակից դուրս աշխատողների կամ հաճախակի ճանապարհորդողների համար, մինչդեռ «բոլորը մեկում» ExpertCenter P400 AiO մոնոբլոկերը եւ P500 Mini Tower համակարգիչն ապահովում են կայունություն եւ բարձր արտադրողականություն միայն գրասենյակից աշխատողների համար:
AMD Ryzen պրոցեսորներով մոդելների շնորհիվ ExpertBook նոթբուքերն այժմ առաջարկում են ավելի շատ հնարավորություններ լոկալ արհեստական բանականության մշակման համար՝ առանց տվյալենրը ամպ ուղարկելու։
Արդյունքում, այս սարքերի շարքն օգտատերերին առաջարկում է բիզնես խնդիրները լուծելու համար ամբողջական գործիքակազմ․ արտադրողականություն, անվտանգություն, հաղորդակցության եւ հանդիպումների, տեսազանգերի համար նախատեսված գործիքներ, որոնք աշխատանքային հոսքը դարձնում են ավելի արագ եւ արդյունավետ՝ թե՛ գրասենյակում, թե՛ դրանից դուրս:

В 2025 году корпоративным пользователям уже недостаточно просто «быстрого ноутбука».
Рабочее место давно не является чем-то статичным: команды распределены по разным городам, встречи проходят онлайн. Кроме того, главным в устройствах сегодня является то, насколько хорошо они поддерживают технологии искусственного интеллекта. Именно поэтому появляется новый класс ноутбуков и компьютеров, изначально созданных для работы с ИИ.
ASUS Expert P – яркий пример суперсовременных корпоративных устройств. Серия Expert создавалась специально для компаний со всеми функциями, необходимыми современному пользователю. Эти устройства отвечают ключевым запросам компаний – работать быстрее, безопаснее и эффективнее в гибридной среде.
Устройства серии Expert P
Серия ASUS Expert P – экосистема устройств для малого и среднего бизнеса, в которой каждая модель создавалась под конкретный рабочий сценарий. Однако все они объединены поддержкой локальных ИИ-вычислений, расширенной безопасностью и удобством ИТ-администрирования.
Серия ноутбуков представлена несколькими моделями, такими как ExpertBook P1 (P1403/P1503),  ExpertBook P3 (PM3406CKA/PM3606CKA) и ExpertBook P5 (P5405).
В серии Expert также представлены моноблоки ASUS ExpertCenter AiO P400 с процессор Intel Core i7.  Ну и конечно же ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower – высокопроизводительный ПК для офиса.
Вся серия базируется на общей концепции: локальная работа ИИ и NPU, единый набор современных инструментов AI ExpertMeet и ExpertGuardian, упрощенный ИТ-менеджмент, удобное обслуживание, длительная поддержка программного обеспечения и надежность.
Главные преимущества серии Expert P
Серия Expert P предлагает бизнес‐пользователям ряд явных преимуществ не только когда дело касается производительности, но и безопасности.
Во-первых, это локальная ИИ-обработка данных, когда встроенные инструменты вроде ASUS AI ExpertMeet работают непосредственно на устройстве, что снижает риск утечки и обеспечивает конфиденциальность.
Второе, поддержка новейших платформ: модели серии на базе процессоров AMD Ryzen AI 300 Series и/или Intel Core, что обеспечивает доступ к современным вычислительным возможностям.
Наконец, устройства серии оснащены ExpertGuardian – набором инструментов, обеспечивающих безопасность данных и инфраструктуры, специально рассчитанных для бизнеса.
Ну и конечно же, универсальность форм-факторов. Ноутбуки, моноблоки (AiO), и ПК позволяют выбрать решение под любой сценарий.
Ноутбуки ExpertBook
В 2025 году ноутбук серии Expert перешла на новую архитектуру AMD Ryzen. Устройства серии ExpertBook P1 (PM1503) и P3 (PM3606) также теперь доступны с платформами AMD, что значительно расширяет их возможности и усиливает ориентир на современный пользовательский опыт.
ExpertBook P1 ExpertBook P1
ASUS ExpertBook P1 – младшая модель в корпоративной линейке ExpertBook, разработанная специально для малого и среднего бизнеса, которым нужен надежный, производительный и доступный ноутбук для ежедневной работы.
Главная идея устройства добиться максимальной эффективности при оптимальной цене, что отличает P1 от старших серий и делает его особенно привлекательным для компаний, которые только формируют или расширяют ИТ-инфраструктуру.
Одной из основных особенностей модели является ее легкий и прочный корпус весом всего около 1,6 кг. 15-дюймовый IPS-дисплей обеспечивает комфортную работу с документами и таблицами, сохраняя хорошую цветопередачу и широкие углы обзора.
Для ExpertBook P1 предусмотрена конфигурация до AMD Ryzen 7. Две ячейки для SSD позволяют настроить RAID 0/1 и увеличить общий объем хранилища. Особого внимания заслуживает встроенный локальный ИИ-инструмент для видеоконференций AI ExpertMeet. Он умеет создавать субтитры, резюмирует разговор, способен улучшать изображение и подавлять шум.
ExpertBook P3 ExpertBook P3
ASUS ExpertBook P3 – это также универсальный бизнес-ноутбук с расширенным набором интеллектуальных инструментов.
Модель P3 (PM3606) работает на платформе AMD Ryzen AI 7 с интегрированным нейропроцессором и достигает до 50 TOPS. Дополнительные функции, такие как улучшение изображения с помощью алгоритмов ИИ и интеллектуальное шумоподавление, делают его удобным решением для онлайн-совещаний и гибридного формата работы.
Модель доступна в двух вариантах: с 14-дюймовым и 16-дюймовым дисплеями, что позволяет выбрать оптимальный баланс между мобильностью и рабочим пространством. ExpertBook P3 оснащен современными средствами безопасности Windows 11 и защитой BIOS, соответствующей стандарту NIST SP 800-155, обеспечивая высокий уровень защиты данных.
Эта модель создана для тех, кому нужна максимальная производительность в задачах искусственного интеллекта. В его основе лежит процессор Intel Core Ultra (Series 2), который объединяет три отдельных вычислительных блока: центральный, графический и нейронный в единую систем, обеспечивая оптимальное взаимодействие всех компонентов при работе с ИИ.
Именно благодаря этому ExpertBook P5 демонстрирует впечатляющие показатели: нейропроцессор NPU достигает до 47 TOPS, а суммарная производительность всей платформы при обработке ИИ поднимается до 120 TOPS, что втрое превышает возможности предыдущего поколения.
Такая мощность делает ноутбук идеальным инструментом для запуска локальных моделей, ускорения рабочих сценариев, генерации контента, анализа данных и работы с любыми приложениями.
С точки зрения безопасности устройство полностью ориентировано на корпоративное использование: поддерживает стандарт NIST SP 800–155, соответствует требованиям Secured-core PC Windows 11, оснащено TPM 2.0, адаптивной блокировкой по ИК-камере и биометрией FIDO2.
Моноблоки ASUS ExpertCenter P400 AiO
Для компаний, которым требуется универсальное решение для офиса, моноблок ASUS ExpertCenter P400 AiO сочетает высокую производительность и компактный стильный дизайн. Новая модель на 25% тоньше, чем предыдущие. Моноблок выпускается в двух вариантах, с 23,8-дюймовым или 27-дюймовым Full HD-дисплеем.
Конфигурация может включать процессор Inter Core i7, но главное, он также поддерживает ИИ приложения ASUS.  Моноблок оснащён качественной аудиосистемой Dolby Atmos, обеспечивающей чистое и пространственное звучание во время видеозвонков и при работе с мультимедийными материалами. Из фишек дизайна выдвижная видеокамера, которую можно легко убрать, если видеозвонок подошел к концу и тем самым моментально блокировать видеосвязь.
ПК ExpertCenter P500 Mini Tower
ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower оснащен процессорами Intel Core i7 и может комплектоваться графикой NVIDIA, что позволяет уверенно работать с ресурсоемкими приложениями, мультизадачностью и профессиональными инструментами. Инновационная система охлаждения обеспечивает стабильную и практически бесшумную работу даже под высокой нагрузкой, что особенно важно для офиса.
Корпус устройства спроектирован таким образом, чтобы обеспечить быстрый доступ к компонентам без использования инструментов. Здесь также представлена премиальная защита данных ExpertGuardian.
ИИ-возможности для решения бизнес-задач
Вся серия ASUS Expert P, включая ноутбуки, настольные решения и другие модели линейки, оснащена встроенной платформой искусственного интеллекта ASUS AI ExpertMeet. Это фирменный набор инструментов, который работает локально на устройстве, без отправки данных в облако, что особенно важно для компаний, работающих с конфиденциальной информацией.
AI ExpertMeet помогает проводить виртуальные встречи гораздо эффективнее. Функция AI Meeting Minutes автоматически фиксирует ключевые моменты переговоров, преобразует речь разных участников в текст и формирует краткое, структурированное резюме.
Другой инструмент создает субтитры и переводит их в реальном времени, что позволяет проводить совещания с международными командами. Дополнительные возможности включают ИИ-шумоподавление, улучшение качества изображения с помощью ИИ-алгоритмов и «водяные знаки» для камер и презентаций, предотвращающие утечку данных во время звонков.
ИИ-технологии также интегрированы в систему безопасности. Все модели серии поддерживают ExpertGuardian – комплексный слой защиты, включающий BIOS по стандарту NIST SP 800-155, модуль TPM 2.0 и пятилетние обновления прошивки и драйверов. Локальная ИИ-аналитика позволяет устройству самостоятельно выявлять потенциальные риски.
Новые устройства Expert для бизнеса
ASUS Expert P предлагает компаниям инструменты, которые позволяют уверенно адаптироваться к новым требованиям рынка. В серии представлены решения для любых рабочих сценариев: легкие и мобильные ноутбуки ExpertBook подходят тем, кто работает вне офиса или часто бывает в командировках, моноблоки ExpertCenter P400 AiO и настольные ПК P500 Mini Tower обеспечивают стабильность и высокую производительность для сотрудников, работающих в офисе на постоянной основе.
Благодаря появлению моделей на процессорах AMD Ryzen, ноутбуки ExpertBook получили еще больше возможностей для локальной ИИ-обработки.
В результате в одной серии устройств пользователи получили все необходимое для решения бизнес-задач: производительность, безопасность, удобство коммуникаций и инструменты для проведения встреч, которые делают рабочий процесс быстрее и эффективнее как в офисе, так и вне его.