Արդեն տասը տարի Viva-ն կիրառում է կրթական հաջողված մոդել՝ կադրերի պատրաստման հարթակ դառնալով ոչ միայն իր, այլեւ աշխատաշուկայի համար:
Ծրագիրն ինքնաբացահայտման եւ զարգացման հնարավորություն է տալիս բուհական կրթությունից աշխատաշուկա ճանապարհն անցնող ուսանողներին: Տեսական գիտելիքներն իրական միջավայրում գործնական հմտությունների եւ կարողության վերածելը մասնագիտացման ամենաարդյունավետ ճանապարհն է:
Տասը տարվա ընթացքում Viva-ն նման հնարավորություն է ընձեռել շուրջ 350 ուսանողի: Լավագույն արդյունք ապահովածներից 85 շրջանավարտի համար Viva-ն դարձել է նաեւ մասնագիտական աճի հնարավորություն ընձեռող գործատու:
Վաճառքի եւ բաժանորդների սպասարկման ոլորտներում ներգրավված 5-րդ հոսքի հերթական խմբի ուսանողներն ավարտել են երկամսյա ծրագիրն ու ստացել ավարտական հավաստագրեր: Դրանք շրջանավարտներին հանձնելով՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը ծրագիրը գնահատել է որպես երկկողմ արդյունավետություն ապահովող կարեւոր հարթակ:
«Արդեն տասը տարի այս կրթական մոդելի միջոցով մեզ հաջողվել է կարեւոր ձեռքբերում արձանագրել աշխատաշուկայում: Այստեղ պատրաստվում են պահանջված կադրեր, ինչը կարեւոր է ցանկացած գործատուի համար, իսկ ուսանողներն ունենում են ուսումից աշխատանքի անցնելու իրական հնարավորություն: Այս հավաստագրերը փորձառության փաստ են եւ կարող են առավելություն լինել՝ աշխատաշուկա մտնելու համար: Մենք երկարաժամկետ արդյունք ստանալու կողմնակից ենք, որը հստակորեն արտացոլված է ծրագրում»,-ասել է Արմեն Ավետիսյանը:
Ծրագրի հինգերորդ հոսքի հերթական խմբի շրջանավարտները երկու ամսվա ընթացքում Viva-ի սպասարկման տարբեր կենտրոններում բացահայտել են գործընկերային հաղորդակցման նրբությունները, ծանոթացել միջֆունկցիոնալ գործակցության սկզբունքներին ու բացահայտել թիմային աշխատանքի կարեւորությունը: Ծրագրի շրջանավարտները համոզվել են, որ փորձառու մասնագետի աջակցությունը կարեւոր է: Հաճախորդին լսելու, նրա կարիքները բացահայտելու, խորհրդատվության եւ խնդրին արագ ու համարժեք արձագանքելու կարողություններն արժեքավոր են՝ բաժանորդի գոհունակությունն ապահովելու համար: Տեխնոլոգիական առաջատարության հետ մեկտեղ՝ ընկերությունը պետք է լինի նաեւ հաճախորդամետ:
Տարիների հետ փոխվում են թե´ բիզնես-կառավարումը, մոտեցումներն ու տեխնոլոգիաները, թե´ հաճախորդի պահանջները: Կարեւորելով այդ զարգացումները՝ Viva-ն «հաճախորդ-սպասարկում» օղակում առկա գոհունակությունը պահպանելու եւ այն զարգացնելու լուրջ ջանքեր է գործադրում: Բիզնես գործընթացներին՝ ապրանքներ եւ ծառայություններ առաջարկելուն զուգահեռ, հեռահաղորդակցության շուկայում առաջատարի դիրք զբաղեցնող ընկերությունը պատասխանատու մոտեցում է դրսեւորում երկրի եւ հասարակության նկատմամբ:

16:45 | 23.12.25 | Новости | 9615
На протяжении десяти лет Viva реализует успешную образовательную модель, став площадкой для подготовки кадров не только для себя, но и для рынка труда.
Программа предоставляет студентам возможность самопознания и развития на пути от университетского образования к рынку труда. Превращение теоретических знаний в практические навыки и умения в реальной среде — наиболее эффективный способ специализации.
За последние десять лет Viva предоставила такую возможность около 350 студентам. Для 85 выпускников, добившихся наилучших результатов, Viva также стал работодателем, предоставляющим возможности для профессионального роста.
Группа студентов уже очередного − 5-го − потока, занятых в сфере продаж и обслуживания клиентов, завершила двухмесячную программу и получила сертификаты об окончании. Вручая их выпускникам, генеральный директор компании оценил программу как важную площадку, обеспечивающую эффективность для всех сторон.
«За десять лет, благодаря этой образовательной модели, нам удалось добиться важного результата на рынке труда. Здесь готовятся востребованные кадры, что важно для любого работодателя, а студенты имеют реальную возможность перейти от учёбы к работе. Эти сертификаты – свидетельства приобретенного опыта, и могут стать преимуществом при выходе на рынок труда. Мы выступаем за получение долгосрочных результатов, что наглядно отражено в программе», – отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
В течение двух месяцев выпускники пятого потока программы в различных сервисных центрах Viva знакомились с тонкостями партнёрского взаимодействия, с принципами кросс-функционального взаимодействия и получили возможность понять важность командной работы. Выпускники программы убедились также в важности поддержки опытного специалиста. Умение слушать клиента, выявлять его потребности, давать советы и быстро и адекватно реагировать на проблему – ценные факторы для обеспечения удовлетворенности абонентов. Наряду с технологическим лидерством компания должна быть также клиентоориентированной.
С годами меняются как методы управления бизнесом, подходы и технологии, так и требования клиентов. Следуя этим тенденциям, Viva прилагает значительные усилия для поддержания и развития удовлетворенности в сфере обслуживания клиентов. Параллельно с предложением бизнес-процессов, продуктов и услуг, компания, занимающая лидирующие позиции на рынке телекоммуникаций, демонстрирует ответственный подход к стране и обществу.