14:57 | 12.01.09 | Նորություններ | 11011
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ Vivacell-MTS բջջային օպերատորները ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության խնդրանքով մեկնաբանել են Հայաստանում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդներին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` պահպանելով իրենց բջջայինի ամբողջական համարը:
“MNP ներմուծումը պետք է կարգավորվի օրենքով եւ պարունակում է ինչպես դրական, այնպես էլ խնդրահարույց տարրեր: Նախ, յուրաքանչյուր բջջային օպերատորի համար կարեւոր հարց է, թե ինչպե՞ս եւ ու՞մ կողմից է իրականացվելու համարների գրանցումը: MNP ներդրումը կապված է էական ծախսերի հետ եւ թեեւ կհանգեցնի ոչ գնային մրցակցության խստացմանը, սակայն կարող է ազդել ընկերությունների ծախսերի վրա եւ մեծացնել կոռուպցիոն ռիսկերը”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Beeline-ի մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը:
“ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մշտապես դրական է վերաբերում ցանկացած գործունեության, որը հավելյալ արժեք է ստեղծում բաժանորդի համար: Այնուամենայնիվ, MNP-ն պետք է ուղղակիորեն կարգավորվի նորմերով ու կանոնակարգերով: Օպերատորները, անկասկած, կձգտեն ավելի որակյալ սպասարկում իրականացնել: Ամենակարեւորը, սակայն, այն է, որ արդեն իրականացման փուլում պետք է ապահովվի կապիտալ եւ ընթացիկ ծախսերի, ինչպես նաեւ մրցակցության նորմերի պատշաճ վերահսկողություն: Հետեւաբար, նախքան ծառայությունը ներդնելը, ցանկալի է, որ կարգավորիչ մարմնի կողմից մշակվի ու ընդունվի MNP-ն կարգավորող հստակ օրենսդրություն: Իբրեւ օպերատոր` մեր ընկերությունը կգործի օրենսդրության համաձայն”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Vivacell-MTS-ի PR-մասնագետ Վահե Իսահակյանը:
Հունվարի 9-ին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ն դիտարկում է երկրի տարածքում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` միաժամանակ պահպանելով իր բջջայինի ամբողջական համարը:

14:57 | 12.01.09 | News | 11009
Yerevan /Mediamax/. “ArmenTel” (Beeline brand) and VivaCell-MTS mobile operators commented on Mediamax’s request on the possibility of Mobile Number Portability (MNP) service implementation in Armenia, which allows the subscribers making a transition from one mobile operator to another, at that preserving the full number of one’s cell phone.
“MNP implementation should be regulated by the law and it possesses both positive and problematic aspects. Firstly, the issue on how and by whom the number registration will be realized is a critical issue for any mobile operator. Besides, MNP implementation is related to significant expenses and, although it will lead to intensification of non-price competition, it can influence the company’s expenses and intensify corruption risks,” Beeline Spokeswoman Anush Begloyan stated in an interview to Mediamax.
“VivaCell-MTS always encourages whatever activity that adds value to the customer’s lifestyle. Nevertheless MNP introduction should be directly liaised to norms rules and regulations.
Operators will surely strive to better serve the customer. It is however of main importance to take into consideration the proper monitoring and control needed on operational level in terms of capital and operational expenditure and competition norms. Therefore, clear legislation should be developed and put in place by the regulating authority for the regulation of MNP prior to the full introduction of the service. As an operator we will act in full conformity with the legislation”, VivaCell-MTS PR Specialist Vahe Isahakyan stated in an interview to Mediamax.