14:57 | 12.01.09 | Նորություններ | 11011
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ Vivacell-MTS բջջային օպերատորները ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության խնդրանքով մեկնաբանել են Հայաստանում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդներին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` պահպանելով իրենց բջջայինի ամբողջական համարը:
“MNP ներմուծումը պետք է կարգավորվի օրենքով եւ պարունակում է ինչպես դրական, այնպես էլ խնդրահարույց տարրեր: Նախ, յուրաքանչյուր բջջային օպերատորի համար կարեւոր հարց է, թե ինչպե՞ս եւ ու՞մ կողմից է իրականացվելու համարների գրանցումը: MNP ներդրումը կապված է էական ծախսերի հետ եւ թեեւ կհանգեցնի ոչ գնային մրցակցության խստացմանը, սակայն կարող է ազդել ընկերությունների ծախսերի վրա եւ մեծացնել կոռուպցիոն ռիսկերը”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Beeline-ի մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը:
“ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մշտապես դրական է վերաբերում ցանկացած գործունեության, որը հավելյալ արժեք է ստեղծում բաժանորդի համար: Այնուամենայնիվ, MNP-ն պետք է ուղղակիորեն կարգավորվի նորմերով ու կանոնակարգերով: Օպերատորները, անկասկած, կձգտեն ավելի որակյալ սպասարկում իրականացնել: Ամենակարեւորը, սակայն, այն է, որ արդեն իրականացման փուլում պետք է ապահովվի կապիտալ եւ ընթացիկ ծախսերի, ինչպես նաեւ մրցակցության նորմերի պատշաճ վերահսկողություն: Հետեւաբար, նախքան ծառայությունը ներդնելը, ցանկալի է, որ կարգավորիչ մարմնի կողմից մշակվի ու ընդունվի MNP-ն կարգավորող հստակ օրենսդրություն: Իբրեւ օպերատոր` մեր ընկերությունը կգործի օրենսդրության համաձայն”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Vivacell-MTS-ի PR-մասնագետ Վահե Իսահակյանը:
Հունվարի 9-ին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ ՀԾԿՀ-ն դիտարկում է երկրի տարածքում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` միաժամանակ պահպանելով իր բջջայինի ամբողջական համարը:

14:57 | 12.01.09 | Новости | 11108
Ереван /Медиамакс/. Сотовые операторы «АрменТел» (бренд Beeline) и Vivacell-MTS по просьбе агентства Медиамакс прокомментировали возможность внедрения в Армении услуги Mobile Number Portability (MNP), позволяющей абонентам переходить от одного сотового оператора к другому, сохраняя при этом полный номер своего мобильного телефона
«Введение MNP должно регулироваться законом и имеет как положительные, так и проблемные аспекты. Во-первых, критическим вопросом для любого мобильного оператора является вопрос о том, как и кем будет осуществляться регистрация номеров? Далее, внедрение MNP связано с существенными затратами и хоть и приведет к усилению неценовой конкуренции, но может повлиять на затраты компаний и усилить коррупционные риски», - сказала в интервью агентству Медиамакс пресс-секретарь Beeline Ануш Беглоян.
«Vivacell-MTS всегда положительно относится к тем мероприятиям, которые создают дополнительную ценность для абонентов. В то же время, внедрение MNP должно прямо регулироваться нормами и регламентами. Операторы, несомненно, будут стремиться осуществлять более качественное обслуживание абонентов. Самое важное, однако, заключается в том, что в ходе реализации MNP должен быть обеспечен надлежащий мониторинг капитальных и текущих затрат, а также норм конкуренции. Следовательно, желательно, чтобы до внедрения услуги регулятор разработал и внедрил четкое законодательство. Будучи оператором, мы будем работать в полном соответствии с законодательством», - сказал в интервью агентству Медиамакс PR-специалист Vivacell-MTS Ваге Исаакян.
9 января руководитель телекоммуникационного управления Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Геворг Геворгян сказал в интервью агентству Медиамакс, что КРОУ рассматривает возможность внедрения на территорию страны услуги Mobile Number Portability (MNP), позволяющей абонентам переходить от одного сотового оператора к другому, сохраняя при этом полный номер своего мобильного телефона.