14:43 | 13.03.09 | Նորություններ | 14181
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Այբ” կրթական հիմնադրամի կամակերպած “Կենգուրու” միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը տեղի կունենա մարտի 19-ին Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, հայր Մեսրոպ Արամյանն այսօր հայտնել է, որ արդեն գրանցվել են մրցույթին մասնակցել ցանկացող աննախադեպ թվով մասնակիցներ: Մրցույթը տեղի կունենա ՀՀ ավելի քան 570 դպրոցներում, եւ դրան կմասնակցեն 3-11-րդ դասարանների 30 հազար աշակերտներ:
Հայր Մեսրոպ Արամյանը նկատել է, որ Հայաստանն առաջին անգամ է պաշտոնապես մասնակցում այդ հեղինակավոր մրցույթին, եւ երկրորդ երկիրն է Սլովենիայից հետո, որը մասնակից երկրների մեջ ցուցաբերել է մասնակցության նման բարձր ցուցանիշ:
“Չնայած այն պնդումներին, թե նոր սերունդը դաստիարակվում է բացառապես անորակ հեռուստասերիալների միջոցով, մենք իրական ապացույցներ ենք ստացել այն բանի, որ Հայաստանում մեծանում են տաղանդավոր եւ նպատակասլաց երեխաներ”,- հայտարարել է հայր Մեսրոպ Արամյանը:
“Այբ” հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ մրցույթի նկատմամբ այդչափ մեծ հետարքրույթունն անակնկալ էր կազմակերպիչների համար, քանի որ հնարավոր մասնակիցների առավելագույն թիվն ակնկալվում էր շուրջ 7 հազարի մակարդակում:
2010 թվականին մաթեմատիկական թեստեր են նախապատրաստվելու նաեւ ՀՀ ռուսալեզու դպրոցների աշակերտների համար, որոնք եւս մրցույթին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել: Բացի այդ, 2010 թվականին “Կենգուրու” մրցույթը կկայանա նաեւ Ջավախքի /Վրաստան/ հայկական դպրոցներում եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ընդգծել է Հայաստանում նման մրցույթների անցկացման կարեւորությունը եվրոպական կրթական համակարգին ինտեգրվելու գործընթացի համատեքստում:
“Կենգուրու” միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը Եվրոպայում անց է կացվում 1994 թվականից` “Կենգուրու առանց սահմանների” /Kangourou Sans Frontieres/ ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ: Տրամաբանական եւ հետաքրքրաշարժ խնդիրներ պարունակող մրցույթն ամեն տարի անց է կացվում աշխարհի 50 երկրներում` ավելի քան 5 մլն դպրոցականների մասնակցությամբ:

14:43 | 13.03.09 | News | 14161
Yerevan /Mediamax/. International “Kangaroo” Math Contest, organized by “AYB” Educational Foundation, will taken place on March 19 in Armenia.
Mediamax reports that the Chairman of the Board of Trustees of the Foundation, Father Mesrop Aramyan informed today that an unprecedented number of participants, who expressed wish to take part in the contest, is registered. The contest will take place at over 570 schools of Armenia, and 30 thousand pupils of 3-11 grades will participate in it.
Father Mesrop Aramyan noted that for the first time Armenia officially participates in this prestigious international contest and that Armenia is the second country after Slovenia, which demonstrated such a high index of participation among participant-states.
“Despite the statements, according to which the new generation is brought up exclusively on low-quality TV soap operas, we gained real proofs of the fact that there are talented and purposeful children in Armenia”, Father Mesrop Aramyan stated.
Executive Director of “Ayb” Foundation David Sahakyan stated that such a significant interest towards the contest was a surprise for the organizers; since it was expected that maximum of possible participants would make 7 thousand pupils.
In 2010, math tests will also be worked out for participants of Russian-language schools of Armenia, which have also expressed a wish to participate in the contest. Besides, in 2010, “Kangaroo” contest will also take place at Armenian schools of Samtskhe-Javakheti (Georgia) and the Nagorno-Karabakh Republic.
Deputy Minister of Science and Education Ara Avetisyan stressed the importance of realizing such contests in Armenia in the view of integration process to European educational system.
The International “Kangaroo” Math Contest has been realized in Europe since 1994 at the initiative of “Kangourou Sans Frontieres” Association. The context of logic and entertaining problems takes place every year in 50 countries at the participation of over 5mln schoolchildren.