14:43 | 13.03.09 | Նորություններ | 14181
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Այբ” կրթական հիմնադրամի կամակերպած “Կենգուրու” միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը տեղի կունենա մարտի 19-ին Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, հայր Մեսրոպ Արամյանն այսօր հայտնել է, որ արդեն գրանցվել են մրցույթին մասնակցել ցանկացող աննախադեպ թվով մասնակիցներ: Մրցույթը տեղի կունենա ՀՀ ավելի քան 570 դպրոցներում, եւ դրան կմասնակցեն 3-11-րդ դասարանների 30 հազար աշակերտներ:
Հայր Մեսրոպ Արամյանը նկատել է, որ Հայաստանն առաջին անգամ է պաշտոնապես մասնակցում այդ հեղինակավոր մրցույթին, եւ երկրորդ երկիրն է Սլովենիայից հետո, որը մասնակից երկրների մեջ ցուցաբերել է մասնակցության նման բարձր ցուցանիշ:
“Չնայած այն պնդումներին, թե նոր սերունդը դաստիարակվում է բացառապես անորակ հեռուստասերիալների միջոցով, մենք իրական ապացույցներ ենք ստացել այն բանի, որ Հայաստանում մեծանում են տաղանդավոր եւ նպատակասլաց երեխաներ”,- հայտարարել է հայր Մեսրոպ Արամյանը:
“Այբ” հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ մրցույթի նկատմամբ այդչափ մեծ հետարքրույթունն անակնկալ էր կազմակերպիչների համար, քանի որ հնարավոր մասնակիցների առավելագույն թիվն ակնկալվում էր շուրջ 7 հազարի մակարդակում:
2010 թվականին մաթեմատիկական թեստեր են նախապատրաստվելու նաեւ ՀՀ ռուսալեզու դպրոցների աշակերտների համար, որոնք եւս մրցույթին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել: Բացի այդ, 2010 թվականին “Կենգուրու” մրցույթը կկայանա նաեւ Ջավախքի /Վրաստան/ հայկական դպրոցներում եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ընդգծել է Հայաստանում նման մրցույթների անցկացման կարեւորությունը եվրոպական կրթական համակարգին ինտեգրվելու գործընթացի համատեքստում:
“Կենգուրու” միջազգային մաթեմատիկական մրցույթը Եվրոպայում անց է կացվում 1994 թվականից` “Կենգուրու առանց սահմանների” /Kangourou Sans Frontieres/ ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ: Տրամաբանական եւ հետաքրքրաշարժ խնդիրներ պարունակող մրցույթն ամեն տարի անց է կացվում աշխարհի 50 երկրներում` ավելի քան 5 մլն դպրոցականների մասնակցությամբ:

14:43 | 13.03.09 | Новости | 14262
Ереван /Медиамакс/. Международный математический конкурс «Кенгуру», организованный образовательным фондом «Айб», пройдет в Армении 19 марта.
Как сообщает агентство Медиамакс, председатель Совета попечителей фонда, о. Месроп Арамян сообщил сегодня, что зарегистрировано беспрецедентное количество участников, пожелавших принять участие в конкурсе. Конкурс пройдет в более чем 570 школах Армении, и в нем примут участие 30 тысяч учеников 3-11 классов.
О. Меросп Арамян заметил, что Армения впервые официально участвует в этом престижном международном конкурсе, и стала второй страной после Словении, которая продемонстрировала столь высокий показатель участия среди всех стран-участниц.
«Несмотря на утверждения о том, что новое поколение воспитывается исключительно на некачественных ТВ-сериалах, мы получили реальные доказательства того, что в Армении растут талантливые и целеустремленные дети», - заявил о. Месроп Арамян.
Исполнительный директор фонда «Айб» Давид Саакян сказал, что столь большой интерес к конкурсу стал сюрпризом для его организаторов, поскольку максимальное количество возможных участников ожидалось на уровне около 7 тысяч учеников.
В 2010 году математические тесты будут подготовлены также для учеников русскоязычных школ Армении, которые тоже выразили желание принять участие в конкурсе. Помимо этого, в 2010 году конкурс «Кенгуру» состоится также в армянских школах Самцхе-Джавахетии (Грузия) и Нагорно-Карабахской Республики.
Замминистра образования и науки Ара Аветисян подчеркнул важность проведения подобных конкурсов в Армении в контексте процесса интеграции в европейскую образовательную систему.
Международный математический конкурс «Кенгуру» проводится в Европе с 1994 года по инициативе Ассоциации «Кенгуру без границ» /Kangourou Sans Frontieres/. Конкурс из логических и занимательных задач проходит ежегодно в 50-ти странах при участии более 5 млн. школьников.