17:07 | 10.04.09 | Նորություններ | 4576
Երևան /Մեդիամաքս/. Telcell վճարային համակարգը հատուկ մրցանակ է սահմանել «Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը» ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի լավագույն աշխատանքներից մեկի համար:
Մրցույթի նախաձեռնողներն եւ «Մեդիամաքս» գործակալությունը եւ Banks.am պորտալը, ՀՀ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը:
Մրցույթի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ շահագրգիռ կազմակերպություններն ու ընկերությունները կարող են սահմանել սեփական մրցանակներն ուսանողների համար: Առաջինն արձագանքել է Telcell վճարային համակարգը. ընկերության տնօրեն Արամ Ազատյանն այսօր ասել է, որ Telcell-ը սահմանում է 50 հազար դրամ մրցանակ, որը հանձնվելու է մրցութային հանձնաժողովի կողմից ընտրված աշխատանքներից մեկի հեղինակին:
«Մենք որոշեցինք մեր ավանդը ներդնել, քանի որ այս մրցույթը համարում ենք ակտիվ եւ մտածող երկտասարդությանն առաջ մղելու լավ միջոց: Հուսով եմ, որ մեր սահմանած մրցանակը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա մրցույթին ուսանողների ակտիվ մասնակցության համար»,- ասել է Արամ Ազատյանը:

17:07 | 10.04.09 | News | 4575
Yerevan /Mediamax/. Telcell payment system established a special award for one of the best works of “I Overcome the Crisis” competition among student essays.
The competition is initiated by Mediamax Agency and Banks.am portal, the Government and the Central Bank of Armenia.
The best essays will be published at Banks.am portal, the first, second and third place winners will be presented money awards at the sum of 150, 100 and 75 thousand AMD respectively. The authors of the best works will meet with Armenian Prime Minister Tigran Sargsian, the Ministers of economy bloc and the members of the Board of the Central Bank.
The organizers of the competition stated that interested organization and companies may establish their own awards for students. The first company to respond to this is Telcell payment system. Director of the Company Aram Azatyan stated today that Telcell establishes an award at the sum of 50 thousand AMD, which will be presented to one of the essays, selected by the competition commission.
“We decided to make our contribution, since we consider this competition a good means to motivate active and thinking youth. I hope that the award, established by us, will become additional stimulus for active participation of students in the competition”, Aram Azatyan stated.