14:39 | 14.04.09 | Նորություններ | 5614
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանն այսօր հայտնել է, որ հաստատվել են կենտրոնի բյուջեն, որը կազմելու է ավելի քան $1,5 մլն, եւ զարգացման եռամյա ծրագիրը: Նա նշել է, որ ներկայումս բանակցություններ են ընթանում ՀՀ կառավարության եւ բուհերի, ինչպես նաեւ Intel, Hewlet Packard եւ Cisco ընկերությունների հետ համագործակցության վերաբերյալ:
Գրիգոր Բարսեղյանի խոսքերով, կենտրոնի հիմնական նպատակը լինելու է ՀՀ ՏՏ զարգացմանն աջակցելը, տեղական արտադրողներին նախապատրաստելը եւ ՏՏ ոլորտում ուսանողությանը ներգրավելը: Բիզնես պլանի կազմման ընթացքում ակտիվորեն օգտագործվում է Խորվաթիայի Նորարարական կենտրոնի փորձը, որը համարվում է Եվրոպայում Microsoft-ի ամենահաջողված նախագծերից մեկը:
Գրիգոր Բարսեղյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ մարտի 24-26-ը Վիենայում Microsoft-ի “Գործընկերներ կրթության ոլորտում” ծրագրի շրջանակներում հայ ուսուցիչները մասնակցել են “Եվրոպայի նորարար ուսուցիչները” ֆորումին: Հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի կունենա համանուն ֆորում մրցույթը, որին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացող ուսուցիչները:

Ереван /Медиамакс/. До конца года Microsoft откроет в Армении Инновационный центр.
Как сообщил сегодня руководитель представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян, уже утверждены бюджет центра, который составит не менее $1,5 млн и трехлетняя программа развития. Он отметил, что в настоящее время ведутся переговоры о сотрудничества с правительством и вузами Армении, компаниями Intel, Hewlet Packard и Cisco.
По словам Григора Барсегяна, основной целью центра будет содействие развитию ИТ-индустрии Армении, подготовка местных специалистов и привлечение студенчества к ИТ-сфере. В подготовке бизнес-плана активно используется опыт Инновационного центра в Хорватии, который считается одним из самых удачных проектов Microsoft в Европе.
Григор Барсегян сообщил также, что 24-26 марта в Вене армянские учителя приняли участие в форуме «Учителя-новаторы Европы» (European Innovative Teachers Forum, ITF) в рамках программы Microsoft «Партнеры в области образования». В октябре в Армении пройдет аналогичный форум-конкурс, в котором смогут принять участие все желающие учителя.