11:39 | 16.04.09 | Նորություններ | 5707
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Լիկվոր” դեղագործական ընկերությունը սահմանել է հատուկ մրցանակ “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի մասնակիցներից մեկի համար:
Մրցույթի անցկացման կազմակերպիչներն են “Մեդիամաքս” գործակալությունն ու Banks.am պորտալը, ՀՀ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը: Մրցույթի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ շահագրգիռ կազմակերպություններն ու ընկերություները կարող են սահմանել իրենց մրցանակները ուսանողների համար:
“Լիկվոր” ընկերությունը սահմանել է հատուկ դրամական մրցանակ` 50 հազար դրամ, որը կհանձնվի մրցութային հանձնաժողովի կողմից ընտրված աշխատանքներից մեկի հեղինակին:
“Շարունակական աճը” ոչ միայն կարգախոս է, այլեւ մեր ընկերության հստակ սկզբունքը: Աճը հնարավոր է միայն նոր մոտեցումների եւ նոր գաղափարների շնորհիվ, եւ հենց այդ պատճառով մենք որոշեցինք աջակցել ուսանողական ռեֆերատների այս մրցույթին”,- ասել է “Լիկվորի” գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթեւոսյանը:

11:39 | 16.04.09 | News | 5717
Yerevan /Mediamax/. “Liqvor” pharmaceutical company established a special prize for one of the participants of “I Overcome the Crisis” competition among student essays.
The competition is initiated by Mediamax Agency and Banks.am portal, the Government and the Central Bank of Armenia. The organizers of the competition stated that the interested organizations and companies might establish their awards for students.
“Liqvor” Company established a special money award at the sum of 50 thousand AMD, which will be presented to one of the works, selected by the competition commission.
“Consistency of growth” is not only a motto, but the strong life principle of our company. Growth is possible only due to new approaches and new ideas, and this is why decided to support this competition of student essays”, the General Director of “Liqvor” Company Sergey Matevosyan stated.
The best essays will be published at Banks.am portal, and the first, second and third place winners will be presented money awards at the volume of 150, 100 and 75 thousand AMD. The authors of best works will meet with Armenian Prime Minister Tigran Sargsian, the Ministers of economy bloc and the members of the Board of the Central Bank.