11:42 | 06.07.09 | Նորություններ | 5519
Երեւան /Մեդիամաքս/. Թեեւ Հայաստանում ենթակառուցվածքների առկա տեխնիկական հնարավորությունները հազարապատիկ գերազանցում են պահանջարկը, այնուամենայնիվ, ինտերնետ պրովայդերները դեպի միջազգային մագիստրալներ մեծ թվով ելքերի կարիք ունեն, հայտարարել է «Արմինկո» ընկերության տեխնիկական տնօրեն Գրիգոր Սաղյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, հուլիսի 4-5-ին Դիլիջանում կայացած ՀՀ ՏՏ առաջնորդների ֆորումում Գրիգոր Սաղիյանն ասել է, որ «ԱրմենՏել» ընկերությունը, ունենալով միջազգային օպտիկամալուխային ելքեր եւ լինելով ինտերնետ կապի պրովայդեր, շուկայում անհավասարակշիռ իրավիճակ է ստեղծում:
«ԱրմենՏել» ընկերությունը Հայաստանի սահմանում 1Գբիտ/վայրկյանի դիմաց վճարում է $370, որը տարածաշրջանում միջին գին է, եւ նույն ծավալն այլ օպերատորներին վաճառում է $1300-ով»,- ասել է Գրիգոր Սաղյանը` հավելելով, որ միջազգային ելք ունեցող «Ֆայբերնետ» ընկերության մուտքը շուկա ավելի քան տասնապատիկ անգամ իջեցրել է 1Գբիտ/վայրկյանի արժեքը:
Գրիգոր Սաղյանը նշել է, որ Հայաստանի գազատարի երկայնքով «Ջի Էն Սի Ալֆա» ընկերության կողմից անցկացվող օպտիկամալուխային լարը եւս դրական ազդեցություն կունենա մրցակցության վրա:
Նրա խոսքերով, մինչեւ այս տարվա օգոստոս «Ջի Էն Սի Ալֆա»-ն նախատեսում է շահագործման հանձնել ցանցի Երեւան-Մեղրի հատվածը եւ այն Իրանում միացնել կապի գծին: Օպերատորի հետագա ծրագրերի շարքում է Երեւանից մինչեւ Վրաստանի հետ սահման օպտիկամալուխային լարի անցկացումը եւ Հայաստանի տարածքով արագ փոխանցման տրանզիտային ծառայությունների մատուցումը, ինչպես նաեւ ցանցի երկարացումը մինչեւ ՀՀ այլ քաղաքներ:

11:42 | 06.07.09 | Новости | 5618
Ереван /Медиамакс/. Несмотря на то, что технические возможности существующей в Армении инфраструктуры тысячекратно превышают ее потребности, тем не менее, интернет-провайдеры нуждаются в большем числе выходов к международным магистралям, заявил технический директор “Арминко” Григор Сагиян.
Как сообщает Медиамакс, выступая на форуме IT-лидеров Армении, проходившем 4-5 июля в Дилижане, Григор Сагиян сказал, что компания «АрменТел», имея международные оптиковолоконные выходы и будучи при этом провайдером интернет-связи, создает на рынке неуравновешенную ситуацию.
«Компания «АрменТел» платит за 1 Гбит/сек интернета на границе Армении $370, что является средневзвешенной ценой в регионе, и продает тот же объем другим операторам за $1300», - сказал Григор Сагиян, добавив, что вход на рынок компании “Файбернет”, также имеющей международный выход, более чем десятикратно снизил цену за 1 Гбит/сек.
Григор Сагиян отметил, что прокладываемый компанией «Джи Эн Си Альфа» вдоль газовой магистрали Армении оптико-волоконный кабель также положительно повлияет на конкуренцию.
По его словам, до августа текущего года «Джи Эн Си Альфа» планирует сдачу в эксплуатацию участок сети Ереван-Мегри и ее присоединение к линии связи в Иране. В дальнейшие планы оператора входит прокладка оптико-волоконного кабеля от Еревана до границы с Грузией и предоставление услуг высокоскоростного транзита через территорию Армении, а также продление сети до городов Армении.