11:03 | 30.07.09 | Նորություններ | 4560
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համակարգչային գրագիտությունը կընդգրկվի հայաստանյան դպրոցների պարտադիր ուսումնական ծրագրերում:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են կառավարության մամլո ծառայությունում, այդ հարցը հուլիսի 29-ին քննարկվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի նիստում` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ:
Վարչապետը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարին հանձնարարել է մշակել ավագ դպրոցներում համակարգչային պարտադիր ուսուցման գործընթաց ներդնելու ընթացակարգը եւ հետեւողական լինել այդ ուղղությամբ բոլոր շրջանավարտների սերտիֆիկացման խնդրին:
Խորհրդի նիստում քննարկվել է ՏՏ ոլորտում նորաստեղծ ընկերությունների բիզնեսի ձեւակերպման գործընթացի հեշտացման հարցը, ինչպես նաեւ մաքսային օրենսդրության եւ վարչարարության բարեփոխումների առաջարկությունների փաթեթը, որի շուրջ ՏՏ ձեռնարկությունների միությունը բանակցություններ է վարում Պետեկամուտների կոմիտեի հետ: Համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ:

11:03 | 30.07.09 | Новости | 4667
Ереван /Медиамакс/. Компьютерная грамотность войдет в обязательные учебные программы армянских школ.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства, этот вопрос обсуждался 29 июля на заседании Совета по поддержке развития информационных технологий под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна.
Премьер поручил министру науки и образования разработать процедуру внедрения в школах обязательного компьютерного обучения и быть последовательным в вопросе соответствуюшей сертификации всех выпускников.
На заседании Совета обсуждался также вопрос облегчения процесса учреждения новых IT-компаний, а также пакет предложений по реформированию таможенного законодательства и администрирования, вокруг которого Союз IT-предприятий Армении ведет переговоры в комитетом по госдоходам. Тигран Саргсян предожил создать рабочую группу для активизации этих обсуждений.