14:59 | 19.08.09 | Նորություններ | 5239
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է “ԱրմենՏել”, Vivacell-MTS եւ Orange Armenia օպերատորների ցանցերի միջեւ փոխկապակցման ծառայությունների վճարների նոր ժամանակացույցը, որն ուժի մեջ կմտնի 2010թ. հունվարի 1-ից:
Ինչպես այսօր հայտնել է հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, օգոստոսի 7-ին օպերատորների եւ ՀԾԿՀ-ի միջեւ ստորագրվել է փոխըմբռնման քառակողմ հուշագիր փոխկապակցման վճարների վերաբերյալ:
Մինչեւ 2011թ. հունվարի 1-ը օպերատորները պարտավորվում են կիսամյակային կտրվածքով կիրառել 10-ից 60% համամասնորեն նվազող փոխկապակցման վճարներ` հիմնված իրատեսական կանխատեսումների վրա, ինչպես նաեւ 2011թ. հուլիսի 1-ից միջցանցային թրաֆիքի դիմաց ներդնել 11.4 դրամ միասնական սակագինը:
ՀԾԿՀ-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ նույն ժամանակահատվածում նախատեսվում է բջջայինից ֆիքսված ցանց զանգերի վերջնավորման սակագինը 9.72-ից նվազեցնել մինչեւ 9 դրամ:
Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ ՀԾԿՀ-ն պատրաստ է առանձին որոշում կայացնել միջազգային զանգերի վերջնավորման սակագնի վերաբերյալ, քանի որ ներկայումս առկա են վիճահարույց հարցեր, որոնք վերաբերում են բացառապես երկու գործող օպերատորներին: Նրա խոսքերով, 2011թ. հուլիսի 1-ից միջազգային զանգերի վերջնավորման սակագինը կկազմի ԱՄՆ 12 ցենտ:
Բոլոր երեք ընկերությունների ղեկավարները գոհունակություն են հայտնել հանձնաժողովի որոշման կապակցությամբ:
VivaCell-MTS-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ ընկերությունը մշտապես գործել է ՀԾԿՀ-ի որոշումների շրջանակներում եւ շարունակելու է վարել նույն քաղաքականությունը:
“ԱրմենՏել” ընկերության ղեկավար Իգոր Կլիմկոն կարծիք է հայտնել, որ ՀԾԿՀ-ն արհեստավարժություն է ցուցաբերել` ընդունելով “ամենաողջամիտ որոշումը”: Նրա խոսքերով, կարգավորողը հավասարակշռված դիրք է զբաղեցրել եւ հաշվի է առել բոլոր օպերատորների շահերը: “ԱրմենՏելի” ղեկավարն ասել է, որ նոր սակագներն աստիճանաբար կհանգեցնեն զանգի արժեքի իջեցմանը սպառողների համար:
Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան նշել է, որ այսօրվա որոշումը հայաստանյան շուկան մոտեցնում է եվրոպականին: Նա նշել է նաեւ, որ ընկերությանը գոհացնում են սահմանված սակագները:

14:59 | 19.08.09 | Новости | 5255
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении утвердила сегодня новый тарифный график услуги интерконнекта между сетями операторов «АрменТел», VivaCell-MTS и Orange Armenia, который вступит в силу с
1 января 2010 года.
Как сообщил сегодня руководитель телекоммуникационного управления Комиссии Геворг Геворгян, 7 августа между операторами и КРОУ был подписан четырехсторонний Меморандум о взаимопонимании о выплатах по интерконнекту.
До 1 января 2011 года операторы обязуются в шестимесячном разрезе применять пропорционально убывающие выплаты по интерконнекту от 10 до 60%, основанные на реалистичных прогнозах, а также внедрить единый тариф в 11.4 драмов начиная с 1 июля 2011 года на межсетевой трафик.
При этом представитель КРОУ сказал, что в том же промежутке планируется довести тариф на терминацию звонков с мобильной на фиксированную сеть с 9.72 до 9 драмов.
Геворг Геворгян сказал, что КРОУ предложила принять отдельное решение относительно тарифа на терминацию международных звонков, поскольку в настоящее время существуют спорные вопросы, касающиеся исключительно двух действующих операторов. По его словам, после 1 июля 2011 года тариф на терминацию международных звонков будет составлять 12 центов США.
Руководители всех трех компаний выразили удовлетворение решением комиссии.
Гендиректор VivaCell-MTS Ральф Йирикян сказал, что компания всегда действовала в рамках решений КРОУ и будет продолжать придерживаться той же политики.
Глава компании «АрменТел» Игорь Климко выразил мнение, что КРОУ продемонстрировала профессионализм, приняв «самое разумное решение». По его словам, регулятор занял взвешенную позицию и учел интересы всех операторов. Руководитель «АрменТел» сказал, что новые тарифы постепенно приведут к снижению стоимости звонка для конечного потребителя.
Гендиректор компании Orange Armenia Бруно Дютуа отметил, что сегодняшнее решение приближает армянский рынок к европейскому. При этом он отметил, что компанию удовлетворяют установленные тарифы.