15:58 | 20.08.09 | Նորություններ | 5258
- Վերջերս հաճախակի են դարձել հաքերական հարձակումները «Արմինկո»-ի սերվերներում տեղակայված կայքերի վրա: Ինչպե՞ս է է դա հաջողվում հաքերներին:
- Տարբեր դեպքերում օգտագործվում են տարբեր տեխնոլոգիաներ: Հիմնականում դա արվում է գաղտնաբառերի բացահայտման միջոցով, ինչպես նաեւ «լրտեսական» ծրագրերի օգտագործմամբ: Դրանք վիրուսներ չեն, տարածվում են հիմնականում էլեկտրոնային փոստի միջոցով եւ չեն բացահայտվում առանց համապատասխան հակալրտեսային ծրագրերի օգտագործման:
Հաքերները կարող են հասանելիություն ստանալ նաեւ կայքերի տվյալների բազաներին` օգտագործելով կայքի ծրագրային ապահովման մշակման ընթացքում առկա խոցելի տեղերը, նույն եղանակով կարող են մուտք գործել նաեւ կայքի փոստային ծրագիր: Ժամանակ առ ժամանակ կայքերում հայտնաբերվում են խոցելի կողմեր, որոնք հաքերները հասցնում են օգտագերծել մինչեւ համապատասխան «հակաթույնի» մշակումը:
Հարձակվողները կարող են օգտագործել նաեւ տեղակայման ծառայություն (հոսթինգ) մատուցող ընկերությունների համակարգերի առանձնահատկությունները, մարդկային գործոնը եւ այլն:
- Կայքերն ավելի պաշտպանված դարձնելու համար «Արմինկոն» վերջերս փոխեց իր մոտ տեղակայված կայքերի ծածկագրերը` դարձնելով դրանք ավելի բարդ, սակայն դա, կարծես, չօգնեց: Ի՞նչ քայլեր եք կատարելու ձեզ մոտ տեղակայված կայքերն ավելի պաշտպանված դարձնելու համար:
- Թույլ տվեք չհամաձայնվել. բարդ գաղտնաբառերի օգտագործումը բավական արդյունավետ միջոց է, որը տվել է իր դրական արդյունքները: Այդուհանդերձ, այն միջոցներից մեկն է միայն եւ լիարժեք անվտանգություն ապահովելու համար անհրաժեշտ է համալիր մոտեցում, առաջին հերթին` մասնագետների պատրաստում եւ վերապատրաստում:
Կայքի անվտանգությունը գործընթաց է եւ ոչ թե միանվագ մի քայլ: Անհրաժեշտ է ամենօրյա աշխատանքում օգտագործել բոլոր միջոցները տեղեկատվության չարտոնված արտահոսքի կանխման համար` օգտագործելով հակավիրուսային եւ հակալրտեսային ծրագրեր, հետեւելով ֆլեշ-հիշողության օգտագործման կանոններին եւ այլն:
- Քանի՞ հայկական ռեսուրս է տեղակայված «Արմինկո»-ի սերվերներում եւ հայկական կայքերի ընդհանուր քանակի ո՞ր մասն են դրանք կազմում:
- «Արմինկո»-ի սերվերների վրա տեղակայված է մոտ 1000 կայք: Հայկական .am տիրությում գրանցված են 11 000 դոմենային անվանումներ, որոնց զգալի մասը գործում է եւ ունի հայկական ուղղվածություն: Այլ երկրների դոմենային տիրույթներում եւս տեղադրված են մի շարք հայկական բովանդակության կայքեր, որոնց թվի վերաբերյալ ստույգ տեղեկություններ չկան:
Այսպիսով, կարելի է ասել, որ «Արմինկոյի» սերվերների վրա տեղակայված են հայկական բովանդակությամբ կայքերի մոտ 5%-ը:
- Վերջերս Դուք խորհուրդ տվեցիք կայքերի սեփականատերերին բարդացնել ծածկագրերը: Բացի ծածկագրերի փոփոխությունից, ի՞նչպես նաեւ կարող է բարձրացվել հայկական կայքերի անվտանգությունը: Եվ, մասնավորապես, ի՞նչ է անում այդ ուղղությամբ «Արմինկոն», որպես հոսթինգ տրամադրող ընկերություն:
- Խնդրի լավագույն լուծումը տեղեկատվական անվտանգության համար պատասխանատու անձնակազմի անընդհատ վերավորակավորումն է: Մեր ընկերության մասնագետները պարբերաբար հանձնում են առցանց քննություններ «ՎՈՒԵ» և «Պրոմետրիկ» ընկերությունների կողմից տրամադրվող քննական ծառայությունների միջոցով:

технический директор
- В последнее время участились нападения хакеров на сайты, расположенные на серверах «Арминко». Как это им удается?
- В разных случаях используются разные технологии. В основном, осуществляется взлом паролей, а также используются «шпионские» программы. Это не вирусы, они распространяются в основном по электронной почте и не обнаруживаются без применения соответствующих «антишпионских» программ.
Хакеры могут получить доступ также к базам данных, используя уязвимые места, появившиеся в процессе разработки программного обеспечения сайта, таким же способом выходят на почтовую программу сайта. Время от времени на сайтах появляются уязвимые стороны, которые хакеры успевают использовать до разработки «противоядия».
Нападающие могут использовать особенности систем компаний, предоставляющих услугу хостинга, человеческий фактор и др.
- Для обеспечения безопасности сайтов недавно «Арминко» поменял пароли расположенных у него сайтов, сделав их более сложными, однако это, кажется, не помогло. Какие шаги вы намерены предпринять для обеспечения безопасности сайтов?
- Разрешите не согласится с вами. Использование сложных паролей достаточно эффективный способ, который дал свои положительные результаты. Тем не менее, это лишь один из способов, и для обеспечения полноценной безопасности необходим комплексный подход. В первую очередь - подготовка и переподготовка специалистов.
Безопасность сайта - это процесс, а не единовременный шаг. Необходимо ежедневно использовать все средства для предотвращения незаконной утечки информации: антивирусные и антишпионские программы, следовать правилам использования флэш-памяти.
- Сколько армянских ресурсов размещены на серверах «Арминко», и какой процент они составляют от общего количества армянских сайтов?
- На серверах «Арминко» расположено около 1000 сайтов. В армянской доменной зоне .am зарегистрировано 11 тыс. доменных имен, значительная часть которых действуют и имеют армянскую направленность. На доменных пространствах других стран также расположен ряд сайтов армянского содержания, о количестве которых нет точных данных.
Таким образом, можно сказать, что на серверах «Арминко» размещены 5% сайтов армянского содержания.
- Недавно вы посоветовали владельцам сайтов усложнить пароли. Как еще можно повысить безопасность армянских сайтов? И, в частности, что делает в этом направлении «Арминко», предоставляющая услуги хостинга?
- Лучшим решением задачи может стать постоянное повышение квалификации сотрудников, ответственных за безопасность. Специалисты нашей компании периодически сдают он-лайн экзамены центров тестирования «VUE» и «Prometrik».