14:07 | 02.09.09 | Նորություններ | 4124
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերությունն ավարտում է երեք ավտոմատ հեռախոսային կայանների /ԱՀԿ/ թվայնացման եւ գործող թվային կայանների արդիականացման աշխատանքները Երեւանում ֆիքսված կապի բաժանորդների թիվն ավելացնելու նպատակով:
Այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է “ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը:
Պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի այն հարցին, թե ինչպե՞ս կփոխվի իրավիճակը ֆիքսված կապի շուկայում նոր դերակատարների մուտքից հետո, Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ նոր ընկերությունները հիմնականում ծրագրում են անլար ֆիքսված կապ տրամադրել WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա: Նրա խոսքերով, WiMAX տեխնոլոգիան մշակված է խիտ բնակեցված քաղաքների (urban area network-UAN) համար եւ կարող է արդյունավետ լինել Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում կիրառելու համար, սակայն առեւտրային տեսանկյունից մարզերում նման տեխնոլոգիաների օգտագործումը ձեռնտու չէ:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ նոր օպերատորները կարող են “ԱրմենՏելի” հետ մրցակցել խոշոր քաղաքներում, իսկ ինչ վերաբերում է մարզերին, ապա այնտեղ WiMAX տեխնոլոգիայի օգտագործման միակ հնարավորությունը ինտերնետային ծառայություններ մատուցելն է:

14:07 | 02.09.09 | News | 4122
Yerevan /Mediamax/. “ArmenTel” Company completes works on digitalizing three Automatic Telephone Stations (ATS) and modernizing existing digital stations to increase the number of landline connection subscribers in Yerevan.
Head of “ArmenTel” Legal Service David Sandukhchyan said this in Yerevan today.
Answering Mediamax’s question on what changes the situation in landline connection market after the entry of new players to the market will undergo, David Sandukhchyan stated that new companies mainly plan to provide wireless landline connection basing on WiMAX technology. According to him, WiMAX technology is elaborated for densely populated towns (urban area network-UAN) and may be effectively applied in Yerevan, Gyumri and Vanadzor, however, from commercial point of view, use of such technologies in regions is unprofitable.
David Sandukhchyan noted that new operators may make competition to “ArmenTel” in large cities, and concerning the regions, the only opportunity to use WiMAX technologies there is provision of internet services.