14:07 | 02.09.09 | Նորություններ | 4124
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերությունն ավարտում է երեք ավտոմատ հեռախոսային կայանների /ԱՀԿ/ թվայնացման եւ գործող թվային կայանների արդիականացման աշխատանքները Երեւանում ֆիքսված կապի բաժանորդների թիվն ավելացնելու նպատակով:
Այդ մասին այսօր Երեւանում ասել է “ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը:
Պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի այն հարցին, թե ինչպե՞ս կփոխվի իրավիճակը ֆիքսված կապի շուկայում նոր դերակատարների մուտքից հետո, Դավիթ Սանդուխչյանն ասել է, որ նոր ընկերությունները հիմնականում ծրագրում են անլար ֆիքսված կապ տրամադրել WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա: Նրա խոսքերով, WiMAX տեխնոլոգիան մշակված է խիտ բնակեցված քաղաքների (urban area network-UAN) համար եւ կարող է արդյունավետ լինել Երեւանում, Գյումրիում եւ Վանաձորում կիրառելու համար, սակայն առեւտրային տեսանկյունից մարզերում նման տեխնոլոգիաների օգտագործումը ձեռնտու չէ:
Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ նոր օպերատորները կարող են “ԱրմենՏելի” հետ մրցակցել խոշոր քաղաքներում, իսկ ինչ վերաբերում է մարզերին, ապա այնտեղ WiMAX տեխնոլոգիայի օգտագործման միակ հնարավորությունը ինտերնետային ծառայություններ մատուցելն է:

14:07 | 02.09.09 | Новости | 3313
Ереван /Медиамакс/. Компания «АрменТел» завершает работы по цифровизации трех автоматических телефонных станций (АТС) и модернизации действующих цифровых станций для увеличения числа абонентов фиксированной связи в Ереване.
Об этом сказал сегодня в Ереване руководитель юридической службы «АрменТел» Давид Сандухчян.
Отвечая на вопрос Медиамакс о том, как изменится ситуация на рынке фиксированной связи после выхода на рынок новых игроков, Давид Сандухчян сказал, что новые компании в основном планируют предоставлять беспроводную фиксированную связь на основе WiMAX технологии. По его словам, технология WiMAX разработана для густонаселенных городов (urban area network-UAN) и может быть эффективна для применения в Ереване, Гюмри и Вазадзоре, однако, с коммерческой точки зрения использование подобных технологий в регионах невыгодно.
Давид Сандухчян отметил, что новые операторы могут составить конкуренцию «АрменТел» в крупных городах, что же касается регионов, то единственной возможностью использования там технологии WiMAX является предоставление интернет-услуг.