15:15 | 16.09.09 | Նորություններ | 4943
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը եւ “Կասպերսկու լաբորատորիան” այսօր Երեւանում ստորագրել են “Անվտանգ Հայաստան” փոխըմբռնման հուշագիր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնել է “Կասպերսկու լաբորատորիա”-ի գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին, կողմերը կմիավորեն ջանքերը կառուցվածքային լուծումների կազմակերպման ոլորտում` Հայաստանի պետական մարմինների եւ ուսումնական հաստատությունների տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հակավիրուսային պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով:
Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունն իր առջեւ դրել է ողջ երկրի համակարգչային հագեցման եւ ինտերնետի մասսայականացման “հավակնոտ խնդիրը”, եւ ստորագրված հուշագիրը կնպաստի նաեւ տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ գիտելիքների մասսայականացմանը:
Եվգենի Կասպերսկին հայտնել է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է նաեւ “Կասպերսկու լաբորատորիա”-ի ակտիվ մասնակցությունը միջին, միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, ինչպես նաեւ որակավորման բարձրացման կենտրոնների եւ դասախոսների ու պետական ծառայողների վերապատրաստման համար կրթական ծրագրեր կազմակերպելու եւ անցկացնելու գործին:
Սեպտեմբերի 17-ին Երեւանում “Կասպերսկու լաբորատորիայի” կողմից կկազմակերպվի “Հակավիրուսային անվտանգության օր” երեւանյան բուհերի տեխնիկական ֆակուլտետների ուսանողների համար: “Հակավիրուսային անվտանգության օրը” կանցնի Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում` Եվգենի Կասպերսկու մասնակցությամբ:

15:15 | 16.09.09 | Новости | 5022
Ереван /Медиамакс/. Министерство экономики Армении и «Лаборатория Касперского» подписали сегодня в Ереване меморандум «Безопасная Армения» о сотрудничестве в сфере информационных технологий.
Как сообщил гендиректор «Лаборатории Касперского» Евгений Касперский, стороны объединят усилия в области организации инфраструктурных решений для обеспечения антивирусной защиты информационных систем органов государственной власти и учебных заведений Армении.
По его словам, правительство Армении поставило перед собой «амбициозную задачу» по компьютеризации всей страны и популяризации интернета, и подписанный меморандум будет также способствовать популяризации знаний в области информационной безопасности.
Евгений Касперский сообщил, что меморандум предусматривает активное участие «Лаборатории Касперского» в организации и проведении образовательных программ для средних, средних профессиональных и высших учебных заведений Армении, а также центров повышения квалификации и переподготовки преподавателей и государственных служащих.
17 сентября в Ереване пройдет «День антивирусной безопасности» для студентов технических специальностей ереванских вузов, организованный «Лабораторией Касперского». «День антивирусной безопасности» пройдет на базе Европейской региональной академии, с участием Евгения Касперского.