13:55 | 30.09.09 | Նորություններ | 4788
Երեւան /Մեդիամաքս/. Նոյեմբերին Երեւանում կհանձնվի ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակը ՏՏ ոլորտում հատուկ ավանդ նեդնելու համար` “Համաշխարհային հեղինակություն” անվանագարգի հաղթողին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր այդ մասին տեղեկացրել են Հայաստանի նախագահի խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը եւ Synopsys-Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Րիչ Գոլդմանը:
Խորհրդականի խոսքերով, այս անվանակարգը կբարձրացնի Հայաստանի հեղինակությունը որպես տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոն եւ կօգնի ընդգծել երկրի տեղն ու դերակատարոթյունը համաշխարհային ՏՏ քարտեզի վրա:
Synopsys-Armenia ընկերության ղեկավարը նշել է, որ հաղթողի ընտրությունը կատարել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի անվանի մասնագետներից բաղկացած միջազգային մրցութային կոմիտեն, որն ընտրության համար հիմք է ընդունել Նոբելյան մրցանակի շնորհման մեխանիզմը:
Րիչ Գոլդմանը տեղեկացրել է, որ մրցույթային հանձնաժողովը նախապատվությունը տվել է ԱՄՆ-ն ներկայացնող թեկնածուին, “ով համաշխարհային համբավ է վայելում եւ մեծ կշիռ ունի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում”:

Гендиректор компании Synopsys-Armenia Рич Голдман
Ереван /Медиамакс/. В ноябре в Ереване будет вручена первая ежегодная президентская премия лауреату в номинации «Мировая знаменитость» за особый вклад в развитие IT.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сообщили советник президента Армении Ваграм Нерсисянц и генеральный директор компании Synopsys-Armenia Рич Голдман.
По словам советника президента, эта номинация повысит международный авторитет Армении как регионального центра высоких технологий и поможет подчеркнуть место и роль страны на всемирной IT-карте.
Руководитель компании Synopsys-Armenia отметил, что лауреата избрал международный конкурсный комитет, состоящий из признанных специалистов в сфере информационных технологий, основываясь на механизме присуждения Нобелевской премии.
Рич Голдман сообщил, что конкурсная комиссия отдала предпочтение кандидату из США, «который пользуется всемирной популярностью и имеет огромный вес в сфере высоких технологий».