13:55 | 30.09.09 | Նորություններ | 4788
Երեւան /Մեդիամաքս/. Նոյեմբերին Երեւանում կհանձնվի ՀՀ նախագահի ամենամյա մրցանակը ՏՏ ոլորտում հատուկ ավանդ նեդնելու համար` “Համաշխարհային հեղինակություն” անվանագարգի հաղթողին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր այդ մասին տեղեկացրել են Հայաստանի նախագահի խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը եւ Synopsys-Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Րիչ Գոլդմանը:
Խորհրդականի խոսքերով, այս անվանակարգը կբարձրացնի Հայաստանի հեղինակությունը որպես տարածաշրջանային բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոն եւ կօգնի ընդգծել երկրի տեղն ու դերակատարոթյունը համաշխարհային ՏՏ քարտեզի վրա:
Synopsys-Armenia ընկերության ղեկավարը նշել է, որ հաղթողի ընտրությունը կատարել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի անվանի մասնագետներից բաղկացած միջազգային մրցութային կոմիտեն, որն ընտրության համար հիմք է ընդունել Նոբելյան մրցանակի շնորհման մեխանիզմը:
Րիչ Գոլդմանը տեղեկացրել է, որ մրցույթային հանձնաժողովը նախապատվությունը տվել է ԱՄՆ-ն ներկայացնող թեկնածուին, “ով համաշխարհային համբավ է վայելում եւ մեծ կշիռ ունի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում”:

13:55 | 30.09.09 | News | 4785
Yerevan /Mediamax/. First Annual Presidential Award to the laureate in “World Fame” nomination for outstanding contribution to IT development will be presented in Yerevan in November.
Mediamax reports that Armenian President’s Advisor Vahram Nersisyants and Chief Executive Officer of Synopsys-Armenia Rich Goldman informed on this at a news conference in Yerevan today.
According to the President’s Advisor, this nomination will improve Armenia’s international authority as a regional center of high technologies and will help emphasize the place and the role of the country on the world’s IT map.
Head of Synopsys-Armenia Company noted that the laureate is chosen by an international selection panel, consisting of respected professionals in the sphere of information technologies, basing on the Noble Peace Prize mechanism.
Rich Goldman informed that the selection panel preferred the nominee from the USA, “who enjoys world popularity and huge authority in the sphere of high technologies”.