13:48 | 07.10.09 | Հարցազրույցներ | exclusive 10002
“ԼՍՈՖՏ” ընկերության տնօրեն Լարիսա Լալայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am ու Itel.am կայքերին
“ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը հիմնադրվել է 1995 թվականին, մասնագիտացած է ֆինանսական համակարգի համար ծրագրային ապահովման մշակման և սպասարկման գործում` շուկայի մասնակիցներին առաջարկելով համալիր լուծումներ տարբեր ուղղություններով: Ընկերությունը հանդիսանում է նաեւ Oracle ընկերության պաշտոնական գործընկերը Հայաստանում:
2000թ. “ԼՍՈՖՏ” ընկերությունը արժանացել է Gold Star Award for Quality մրցանակի Business Initiative Directions (BID)-ի կողմից: 2008թ. հոկտեմբերին ընկերությանը շնորհվել է Որակի կառավարման համակարգի (ՈԿՀ) ISO 9001:2000 միջազգային ստանդարտի պահանջներին համապատասխանության վկայագիր:
- Իրենց մրցակցային առավելությունների թվում բանկերը սկսել են կարեւոր տեղ հատկացնել նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Ինչպիսի՞ լուծումներ է առաջարկում “ԼՍՈՖՏ”-ը բանկային համակարգին:
- Բանկային համակարգում նորագույն IT-տեխնոլոգիաների թափանցելիության մակարդակը մեծանում է բանկերի ֆունկցիոնալ հնարավորությունների ընդլայնմանը, մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը եւ, միաժամանակ, աշխատանքային գործընթացները օպտիմիզացնելու ձգտմանը զուգահեռ: Եվ այդ իմաստով, բանկի IT-բաղադրիչը պետք է հուսալի հիմք հանդիսանա բոլոր բիզնես-գործընթացների համար:
Մեր ընկերության գործունեության հիմնական ուղղությունն է մշակել եւ ներդնել ծրագրային ապրանքատեսակներ, որոնք ուղղված են ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության ավտոմատացմանը: Առեւտրային բանկերի մասով վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր կողմից մշակվել եւ ներդրվել է LSBank Ավտոմատացված բանկային համակարգը (ԱԲՀ), որն աշխատում է on-line ռեժիմում: Դա սկզբունքորեն նոր մոտեցում է, որը թույլ է տալիս որակապես նոր մակարդակի հասցնել բանկերի աշխատանքը:
Համակարգն ուղղված է բանկի աշխատանքի կենտրոնացմանը, բոլոր աշխատանքային գործընթացների արդյունավետության եւ վերահսկելիության բարձրացմանը: Բացի այդ, LSBank-ի ներդրման շնորհիվ ապահովվում է տվյալների մշակման առավելագույն օպերատիվությունը, օրական մեծ քանակությամբ հաճախորդներ սպասարկելու հնարավորությունը, որոնք հնարավորություն են ստանում ծառայություններից օգտվել բանկի ցանկացած մասնաճյուղում, անկախ այն բանից, թե մասնաճյուղերից որում են իրենք գրանցված:
LSBank համալիր ԱԲՀ-ը կառուցված է միասնական հաշվապահական առանցքի շուրջ եւ ներառում է Կենտրոնական բանկի եւ առեւտրային բանկերի աշխատանքի բոլոր հիմնական ուղղությունները: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսված է կոնկրետ հաճախորդի պահանջներին համակարգը հարմարեցնելու հնարավորություն:
Մենք արդեն ավարտել ենք ծրագրի on-line տարբերակի ներդրումը մեր ամենախոշոր հաճախորդներից երկուսի մոտ` “ՎՏԲ- Հայաստանում բանկ”-ում եւ “Յունիբանկ”-ում եւ պատրաստվում ենք ներդնել այն “Արցախբանկ”-ում եւ “Անելիք բանկ”-ում:
Մեր ընկերության կողմից մշակվել են նաեւ ապրանքատեսակներ հեռահար բանկային սպասարկման ոլորտում` մասնավորապես “Բանկ-Հաճախորդ”, “Հեռախոս-Հաճախորդ”, SMS-Բանկինգ համակարգերը:
- Որքանո՞վ է լայն ձեր ապրանքատեսակների ծածկույթը, շուկայի ո՞ր հատվածներն է այն ներառում:
- Մեր բոլոր արտադրատեսակների հիմքում դրված է աշխատանքային գործընթացների ավտոմատացման մեխանիզմը, որն ուղղված է ֆինանսական շուկայի բոլոր մասնակիցներին: Մասնավորապես, մեր ընկերության կողմից մշակվել եւ ներդրվել են ավտոմատացված համակարգեր Կենտրոնական բանկի (LSBank), վարկային կազակերպությունների (LSLoan) եւ գրավատների համար (LSLombard): Իրագործվել է LSFinance ծրագիրը` Հայաստանի բոլոր գանձապետարանների եւ Ֆինանսների նախարարության վարչությունների մեծ մասի գործունեության լրիվ ավտոմատացումը, ինչպես նաեւ պետական բյուջեի կազմավորման եւ տպագրման ծրագիրը (LSBudget):
Մեր ծրագրային ապրանքատեսակները դուրս են գալիս ֆինանսական շուկայի շրջանակներից: Մասնավորապես, Կրթության նախարարության պատվերով մեր կողմից մշակվել է Հայաստանի հանրակրթական դպրոցների գործունեության վիճակագրական տվյալների հաշվարկման համակարգը:
- Չի՞ ազդել ճգնաժամը նոր նախագծերի իրականացման վրա:
- Առանձնակի “արգելակում” նոր նախագծերի իրագործման մեջ մենք չենք զգում: Պատճառներից մեկն այն է, որ գաղափարից մինչեւ դրա իրագործումը` ծրագրային արտադրանքի տեսքով, շատ ժամանակ է անցնում, եւ այդ ժամանակի ընթացքում պատվիրատուները կարող են պլանավորել իրենց բյուջեն` հաշվի առնելով ապագա ներդրումները:
Միեւնույն ժամանակ բնական եմ համարում, որ ճգնաժամի պայմաններում ընկերությունները զգույշ են երկարատեւ եւ հարաբերականորեն թանկարժեք նախագծերի իրականացման հարցում:
- Որո՞նք են ձեր ընկերության առավելությունները:
- Մենք արտադրում եւ ուղեկցում ենք յուրահատուկ ապրանքատեսակներ, որոնք նախատեսված չեն զանգվածային սպառողի համար: Այդ կապակցությամբ կարելի է հասկանալ, որ մշակող ընկերություններն այս ոլորտում շատ չեն, սակայն մասնակիցների քանակության տեսակետից շուկան նույնպես մեծ չէ:
Անկասկած, մրցակցություն կա, այդ պատճառով “ԼՍՈՖՏ”-ի զարգացման ռազմավարությունը հիմնվում է պատվիրատուների պահանջների եւ առաջարկների մշտական ուսումնասիրության եւ դրանց արձագանքման, ապրանքատեսակների շարքի նորացման անհրաժեշտության վրա: Միակ խնդիրը կայանում է նրանում, որ պատվիրատուները ոչ միշտ են հստակ պատկերացնում, թե ինչ է իրենց անհրաժեշտ, չեն ունենում մանրամասն մշակված եւ ձեւակերպված պահանջներ:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի բարձր գնահատական տալ Oracle-ի հետ մեր բիզնես-գործընկերությանը, որը իրավունք է տալիս մեզ ներկայացնել այդ ընկերության արտադրանքը, իրականացնել ծրագրային ապահովման տեղադրումը, տրամադրել տեխնիկական խորհրդատվություն` մեր պատվիրատուների համար զեղչված գներով:
Բացի այդ, այսօր մենք դուրս ենք գալիս բիզնես-գործընթացների կազմակերպման նոր մակարդակ, մեծ մասամբ շնորհիվ Որակի Կառավարման Համակարգի (ՈԿՀ) ներդրմանը:
- Կարծիք կա, որ ՈԿՀ-ն սահմանափակվում է գործավարության մեջ փաստաթղթերի որոշակի հավաքածուի ներդրմամբ եւ արտոնագիր ստանալով: Ի՞նչ նշանակություն ունի Ձեզ համար այդ համակարգը:
- Առաջին հերթին դա մտածելակերպի եւ կարծրատիպերի ձեւափոխումն է, աշխատանքի եւ կառավարման կազմակերպման նոր մեթոդների որոնումը: ՈԿՀ-ն գործիքների հավաքածու է, որը հմուտ օգտագործման դեպքում թույլ է տալիս բացահայտել ընկերության ուժեղ եւ թույլ կողմերը, զարգացնել եւ բարելավել այն:
ՈԿՀ-ն գործընթացների անընդհատ բարելավումն է կազմակերպության ներսում: Ընդ որում, բարելավումը երբեք ինքնանպատակ չի եւ միշտ ուղղված է պատվիրատուների պահանջների բավարարմանը: Մենք ներգրավում ենք պատվիրատուներին ընկերության գործունեության բարելավման գործընթացում, համատեղ բացահայտում ենք ՙնեղ կողմերն՚ աշխատանքում եւ վերացնում դրանք: Միեւնույն ժամանակ մենք հանդես ենք գալիս առաջարկներով, իսկ երբեմն ներկայացնում ենք մեր պահանջները, որոնք ուղղված են համատեղ աշխատանքի արդյունավետությանը եւ որակի բարձրացմանը: Մենք շնորհակալ ենք մեր հաճախորդներին այն բանի համար, որ նրանք գիտակցում են փոփոխությունների կարեւորությունն ու անհրաժեշտությունը, օգնում են մեզ եւ նույնիսկ նախաձեռնություն են ցուցաբերում:

13:48 | 07.10.09 | Интервью | exclusive 10109
Компания «ЛСОФТ» основана в 1995 году, специализируется на разработке и обслуживании программного обеспечения для компаний финансового сектора, предлагая участникам рынка комплексные решения по различным направлениям. Компания является также официальным партнером компании Oracle в Армении.
В 2000 году компания «ЛСОФТ» получила награду International Gold Star Award for Quality со стороны Business Initiative Directions (BID) .В октябре 2008 года компании был выдан сертификат на соответствие Системы менеджмента качества требованиям международного стандарта ISO 9001:2000.
- Уважаемая г-жа Лалаян, в числе своих конкурентных преимуществ коммерческие банки стали отводить более значимое место внедрению новых технологий. Какие решения предлагает «ЛСОФТ» банковской системе?
- Уровень проникновения новейших IT-технологий в банковскую систему возрастает по мере расширения функциональных возможностей банков, стремления повысить качество предоставляемых услуг и, одновременно, оптимизировать рабочие процессы. И в этом смысле IТ-составляющая банка должна быть надежной основой всех бизнес-процессов.
Основным направлением деятельности нашей компании является разработка и внедрение программных продуктов, направленных на автоматизацию деятельности финансовых организаций. Применительно к коммерческих банкам за последние 2 года нами разработана и внедрена Автоматизированная банковская система (АБС) LSBank, работающая в режиме оn-line. Это принципиально новый подход, который позволяет вывести работу банков на качественно новый уровень.
Система нацелена на централизацию работы банков, повышение эффективности и контролируемости всех рабочих процессов. Кроме того, за счет внедрения LSBank обеспечивается максимальная оперативность обработки данных, возможность обслуживания за день большого количества клиентов, которые получают возможность пользоваться банковскими услугами в любом филиале банка, независимо от того, в каком конкретно филиале они зарегистрированы.
Комплексная АБС LSBank построена на базе единого бухгалтерского ядра и охватывает все основные направления работы Центрального и коммерческих банков. В тоже время предусмотрена возможность адаптации системы к требованиям конкретного клиента.
Мы уже завершили внедрение оn-line версии программы у двух из наиболее крупных наших клиентов - в ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» и ЗАО «Юнибанк» - и готовимся к внедрению системы в ЗАО «Арцахбанк» и ЗАО «Банк Анелик».
Нашей компаний разработаны также продукты и в области дистанционного банковского обслуживания, в частности, системы «Банк-Клиент». «Телефон-Клиент», SMS-Банкинг.
- Насколько широк диапазон Ваших продуктов, какие сегменты рынка он охватывает?
- В основу всех наших продуктов заложен механизм автоматизации рабочих процессов, ориентированный практически на всех участников финансового рынка. В частности, компанией разработаны и внедрены автоматизированные системы для Центрального банка (LSBank), кредитных организаций (LSLoan), ломбардов (LSLombard). Реализованы программа LSFinance – полная автоматизация деятельности всех казначейств Армении и большинства управлений Министерства Финансов РА, а также прoграмма для формирования и печати государственного бюджета (LSBudget).
Наши программные продукты выходят за рамки финансового рынка. В частности, по заказу Министерства образования РА компанией разработана система учета статистических данных деятельности общеобразовательных школ Армении.
- Не повлиял ли кризис на реализацию новых проектов?
- Особого «торможения» в реализации новых проектов мы не чувствуем. Одна из причин в том, что от идеи до ее реализации в виде программного продукта проходит достаточно много времени и за это время заказчики могут спланировать свой бюджет с учетом будущих инвестиций.
В то же время считаю естественным, что в условиях кризиса компании осторожны в реализации долгосрочных и относительно дорогостоящих проектов.
- В чем конкурентные преимущества Вашей компании?
- Мы производим и сопровождаем специфичную продукцию, которая не расчитана на массового потребителя. В связи с этим можно понять, что компаний-разработчиков в данной сфере немного, однако и рынок с точки зрения количества участников тоже невелик.
Безусловно, конкуренция есть, поэтому стратегия развития «ЛСОФТ» основывается на необходимости постоянного изучения и реагирования на требования и предложения заказчиков, обновления продуктовой линейки. Единственная проблема состоит в том, что заказчики не всегда четко представляют свои потребности, не имеют детально разработанных и оформленных требований.
Пользуясь случаем, хотела бы дать высокую оценку нашему бизнес-партнерству с компанией Oracle, которое дает нам право представлять продукцию этой компании, осуществлять установку программного обеспечения, предоставлять техническую консультацию по льготным расценкам для наших клиентов.
Кроме того, сегодня мы выходим на новый уровень организации бизнес-процессов, во многом благодаря внедрению Системы Менеджмента Качества.
- Часто бытует мнение, что Система менеджмента качества ограничивается внедрением в делопроизводство определенного набора документов и получением сертификата. Что означает для Вас эта система?
- В первую очередь это трансформация мышления и стереотипов, поиск новых методов организации работы и управления. Система Менеджмента Качества (СМК) – это набор инструментов, который позволяет при умелом их использовании выявить сильные и слабые стороны компании, развивать и улучшать ее.
СМК - это постоянное улучшение процессов внутри организации. При этом улучшение само никогда не становится самоцелью и всегда направлено на удовлетвоение потребностей заказчиков. Мы вовлекаем заказчиков в процесс улучшения деятельности компании, совместно выявляем «узкие места» в работе и устраняем их. В тоже время мы выступаем с предложниями, а иногда выдвигаем свои требования, направленные на повышение эффективности и качества совместной работы. Мы благодарны нашим клиентам за то, что они осознают важность и необходимость перемен, помогают нам и даже проявляют инициативу.