16:49 | 09.10.09 | Նորություններ | 5506
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Այբ” կրթական հիմնադրամն այսօր Երեւանում անցկացրեց Մասսաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) OpenCourseWare կրթական ռեսուրսի հայելային կայքէջի ներկայացումը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հայելային կայքը գործում է http://ocw.mit.am հասցեով:
Հայելային կայքը միացված է Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ներքին ցանցին, ինչպես նաեւ ARENA ցանցին, որը միավորում է 32 հայկական բուհ: Սա նշանակում է, որ տվյալ ցանցերից հնարավոր է օգտվել OpenCourseWare-ի ռեսուրսներից առանց ինտերնետին միանալու (լոկալ ցանցով):
OpenCourseWare-ում հասանելի են 1900 կրթական ծրագրեր 40 առարկաներով` ներառյալ դասախոսությունների տեսագրություններ, խնդիրներ, թեսթեր եւ այլն: Այս կրթական ռեսուրսից ամսական օգտվում է 1 մլն մարդ:

16:49 | 09.10.09 | Новости | 5545
Ереван /Медиамакс/. Образовательный фонд «Айб» провел сегодня в Ереване презентацию зеркального сайта образовательного ресурса Массачусетского технологического института (MIT) OpenCourseWare.
Как сообщает агентство Медиамакс, зеркальный сайт действует по адресу http://ocw.mit.am.
Зеркальный сайт подлючен к внутренней сети Ереванского государственного университета (2.500 компьютеров) и к сети ARENA, которая объединяет 32 армянских вуза. Это означает, что пользователи этих систем могут пользоваться OpenCourseWare без подключения к интернету, по локальной сети.
В OpenCourseWare доступны 1900 учебных программ по 40 предметам, включая видео-лекции, задачи, тесты и так далее. Данным образовательным ресурсом пользуется 1 млн человек в месяц.