11:02 | 29.10.09 | Նորություններ | 4084
Երեւան /Մեդիամաքս/. ԱՄՆ-ում նոյեմբերի 5-8-ը կայանալիք ArmTech 2009 համաժողովի նախապատրաստման ընթացքը չորեքշաբթի օրը քննարկվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման եւ աջակցման խորհրդի /ՏՏԶԱԽ/ ընդլայնված նիստում` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում, նիստի ընթացքում հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ընկերություններին առաջարկվել է գործնական մասնակցություն ունենալ Սիլիկոնային հովտում հայաստանյան գրասենյակի ներկայության ապահովման աշխատանքներին:
Սկսնակ ընկերություններին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով ստեղծվել է “Նորարարության եւ ձեռներեցության կենտրոնի կոնցեպցիան”, որը մշակվել է հատուկ այդ նպատակով ներգրավված խորհրդատուի կողմից:
ՏՏԶԱԽ ռազմավարական աշխատանքային խմբի ղեկավար Ա© Քուչուկյանը ներկայացրել է առաջնահերթությունների ծրագրի կատարման ընթացքը« մասնավորապես, Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի եւ էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման միասնական ժամանակացույցը: Նա նաեւ մանրամասնել է կատարված մյուս աշխատանքները« որոնք նպաստում են կրթական ոլորտում համակարգչային գրագիտության տարածմանը: Նրա խոսքերով, ուշագրավ է հատկապես “Ուսում 1” ծրագիրը« որը դեռ փորձարկման փուլում է: Քննարկվել են նաեւ այդ ծրագրի հաջորդ փուլերում մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների եւ ուսումնական հաստատությունների ներգրավման հնարավորությունները:

11:02 | 29.10.09 | Новости | 4181
Ереван /Медиамакс/. Ход подготовки к конференции ArmTech 2009 в США 5-8 ноября был обсужден в среду на заседании Совета по содействию и развитию IT в Армении под руководством премьер-министра Тиграна Саргсяна.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства Армении, в ходе заседания армянским IT-компаниям было предложено принять практическое участие в работах армянского представительства в Силиконовой долине.
С целью содействия начинающим IT-компаниям создана «Концепция центра инноваций и предпринимательства», разработанная специально приглашенным консультантом.
Руководитель стартегической рабочей группы А. Кучукян представил ход выполнения программы приоритетов, в частности, единые сроки формирования систем электронного общества и электоронного управления, а также работы по содействию компьютерной граммотности в образовательной сфере. По его словам, примечательна, в частности, программа «Обучение 1», которая находится в экспериментальной стадии. Были также обсуждены возможности привлечения частного сектора и образовательных учреждений на следующем этапе реализации данной программы.