17:44 | 24.11.09 | Նորություններ | 4799
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ազգային լայնաշերտ ինտերնետային ցանցի կառուցման վերաբերյալ առաջարկ կնախապատրաստվի:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր հայտնել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի /ՀԱՄՀ/ ծրագրերի ղեկավար Արմեն Ղալումյանը: ՀԱՄՀ-ը նախապատրաստում է ցանցի կառուցման ծրագիրը:
Ցանցը նախատեսվում է կառուցել ՀՀ ողջ տարածքն ինտերնետ կապով ապահովելու, ինտերնետի գներն նվազեցնելուն նպաստելու, նոր միջազգային ինտերնետային ելքեր ստանալու, ինչպես նաեւ կառավարության ներքին ցանցի (intranet) կազմակերպման նպատակով:
Դեկտեմբերին Հայաստան կժամանի միջազգային փորձագետների խումբ, որը Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ 5 ամսվա ընթացքում կնախապատրաստի ցանցի առաջարկն ու տեխնիկական հիմնավորումը, որից հետո կառավարությունը մրցույթ կհայտարարի դրա կառուցման համար: Արմեն Ղալումյանը նշել է, որ ծրագիրն իրականացվելու է պետության եւ մասնավոր հատվածի սերտ համագործակցությամբ:

17:44 | 24.11.09 | Новости | 4887
Ереван /Медиамакс/. Будет подготовлено предложение о строительстве армянской национальной сети широкополосного интернета.
Как сообщает Медиамакс, об этом сообщил сегодня руководитель программ Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Армен Галумян. ФНКА курирует программу по строительства сети.
Сеть планируется построить с целью обеспечения интернет-связью всей территории Армении, содействия снижению цен на интернет, получения новых международных интернет-выходов, а также организации внутренней сети (intranet) правительства.
В декабре в Армению прибудет группа международных экспертов, которые при финансировании Всемирного банка в течение 5-и месяцев подготовят предложение и техническое обоснование сети, после чего правительство объявит тендер на ее строительство. Армена Галумян отметил, что программа будет реализована в тесном сотрудничестве государства с частным сектором.