11:40 | 09.12.09 | Նորություններ | 5229
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Այբ» կրթական հիմնադրամն այսօր Երեւանում ձեռնարկատերերի մասնակցությամբ կլոր սեղան է անցկացրել «Հայկական դպրոց» թեմայով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը նշել է, որ քննարկումների շրջանակներում նախատեսվում է հասարակությանը ներգրավել «Այբ կրթական հանգույց» նախագծի իրականացման գործընթացում:
Դավիթ Սահակյանն ընդգծել է, որ «Այբ» կրթական հանգույցը տեղակայված է լինելու Թբիլիսյան խճուղուն հարակից տարածքում /6.5 հա/: Նա նկատել է, որ նախագծի նպատակը «Հայկական դպրոցի» ստեղծումն է, որը պետք է դառնա միջնակարգ կրթական հաստատության մոդել եւ առհասարակ կրթական համակարգի օրինակ:
«Այբ»-ի գործադիր տնօրենը հայտնել է, որ դպրոցում կարող են սովորել 810 աշակերտներ, ովքեր պետք է ընտրվեն մրցույթի արդյունքում: Նա նշել է, որ դպրոցը լինելու է վճարովի, սակայն եթե աշակերտի ընտանիքն ի վիճակի չլինի վճարել ուսման դիմաց, հիմնադրամը կզբաղվի հովանավոր փնտրելու հարցով: Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ «մենք մտադիր ենք կառուցել «Հայկական դպրոց», որի շրջանավարտները կարող են ուսուցումը շարունակել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ աշխարհի լավագույն բուհերում»:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է, որ «Հայկական դպրոցի» կառուցման համար նախնական հաշվարկներով անհրաժեշտ է $45-50 մլն: Միաժամանակ, նա ընդգծել է, որ պետությունը նախագիծը 10%-ով ֆինանսավորելու պատրաստակամություն է հայտնել:

11:40 | 09.12.09 | Новости | 4528
Ереван /Медиамакс/. Образовательный фонд «Айб» провел сегодня в Ереване круглый стол с предпринимателями на тему «Армянская школа».
Как сообщает Медиамакс, исполнительный директор фонда Давид Саакян отметил, что в рамках данных обсуждений планируется привлечь общественность к реализации проекта «Образовательный узел Айб».
Давид Саакян подчеркнул, что образовательный узел «Айб» будет расположен на прилегающей к Тбилисскому шоссе территории в 6,5 га. Он заметил, что целью данного проекта является создание «Армянской школы», которая стала бы моделью среднеобразовательного учреждения и примером для образовательной системы в целом.
Исполнительный директор «Айб» сообщил, что в школе смогут обучаться 810 учеников, которые будут отобраны в результате конкурса. Он отметил, что школа будет платной, однако если семья ученика будет не в состоянии платить за учебу, фонд займется поисками спонсора. Давид Саакян сказал, что «мы намерены построить Армянскую школу, выпускники которой смогут продолжать свое обучение не только в лучших вузах Армении, но и мира».
Исполнительный директор фонда сообщил, что для строительства «Армянской школы» необходимо, по предварительным подсчетам, $45-50 млн. При этом он подчеркнул, что государство выразило готовность профинансировать данный проект на 10%.