15:21 | 25.12.09 | Նորություններ | 4091
Երեւան /Մեդիամաքս/. Անցնող տարում ՀՀ IT ոլորտում գրանցվել է 3 տոկոսանոց աճ, այսօր ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանդես գալով տարվա արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամլո ասուլիսում` վարչապետն ընդգծել է, որ տնտեսության դիվերսիֆիկացման տեսանկյունից IT ոլորտն առաջնահերթ ուղղություն է, եւ կառավարությունը կանի հնարավոր ամեն ինչ այդ բնագավառի զարգացման համար:
2009թ. ընթացքում ինտերնետային ծառայությունների գները կրկնակի իջան, եւ դրանց նվազման միտումը կշարունակվի նաեւ 2010 թվականին, ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը նկատել է, որ տարեսկզբին Հայաստանում ինտերնետ սպառողների թիվը կազմում էր 75 հազար, իսկ ներկայումս ինտերնետից օգտվում է 150 հազար քաղաքացի: Միաժամանակ, նշել է կառավարության ղեկավարը, շարժական ինտերնետից օգտվում են ՀՀ 700 հազար քաղաքացիներ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2009 թվականը նշանավորվել է հեռահաղորդակցային շուկայում Orange Armenia բջջային օպերատորի հայտնվելով, ինչը նպաստել է մրցակցության ուժեղացմանը:

15:21 | 25.12.09 | News | 4094
Yerevan /Mediamax/. In 2009, 3% increase in IT sphere was registered in Armenia, Prime Minister Tigran Sargsian stated today.
Mediamax reports that, speaking at a news conference following the results of 2009, the Prime Minister stressed that in terms of diversification of Armenian economy, IT sphere is a priority direction, and the government will do everything possible to develop this sector.
In 2009, the prices for internet reduced twofold, and the tendency for price decrease will continue in 2010, Prime Minister stated.
Tigran Sargsian stated that at the beginning of the year, the number of internet users in Armenia made 75 thousand people, and today 150 thousand citizens already use internet. At that, the Prime Minister noted, 700 thousand citizens of Armenia use mobile internet.
The Prime Minister reminded that the year of 2009 was marked by the entry of the third mobile connection operator Orange Armenia to the market, which contributed to toughening of competition.