15:21 | 25.12.09 | Նորություններ | 4091
Երեւան /Մեդիամաքս/. Անցնող տարում ՀՀ IT ոլորտում գրանցվել է 3 տոկոսանոց աճ, այսօր ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հանդես գալով տարվա արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամլո ասուլիսում` վարչապետն ընդգծել է, որ տնտեսության դիվերսիֆիկացման տեսանկյունից IT ոլորտն առաջնահերթ ուղղություն է, եւ կառավարությունը կանի հնարավոր ամեն ինչ այդ բնագավառի զարգացման համար:
2009թ. ընթացքում ինտերնետային ծառայությունների գները կրկնակի իջան, եւ դրանց նվազման միտումը կշարունակվի նաեւ 2010 թվականին, ասել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը նկատել է, որ տարեսկզբին Հայաստանում ինտերնետ սպառողների թիվը կազմում էր 75 հազար, իսկ ներկայումս ինտերնետից օգտվում է 150 հազար քաղաքացի: Միաժամանակ, նշել է կառավարության ղեկավարը, շարժական ինտերնետից օգտվում են ՀՀ 700 հազար քաղաքացիներ:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2009 թվականը նշանավորվել է հեռահաղորդակցային շուկայում Orange Armenia բջջային օպերատորի հայտնվելով, ինչը նպաստել է մրցակցության ուժեղացմանը:

15:21 | 25.12.09 | Новости | 4158
Ереван /Медиамакс/. В уходящем году в Армении зафиксирован 3-х процентный рост в IT-сфере, сказал сегодня премьер-министр Тигран Саргсян.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая на пресс-конференции по итогам 2009 года, премьер подчеркнул, что с точки зрения диверсификации армянской экономики IT-сфера является приоритетным направлением, и правительство сделает все возможное для развития этой отрасли.
В течении 2009 года цены на интернет-услуги снизились в 2 раза, и тенденция снижения цен продолжится и в 2010 году, сказал премьер.
Тигран Саргсян заметил, в начале года количество интернет-пользователей в Армении составляло 75 тысяч, а сегодня интернетом пользуются уже 150 тысяч граждан. При этом, отметил глава правительства, мобильным интернетом пользуется 700 тысяч граждан Армении.
Глава правительства напомнил, что 2009 год ознаменовался выходом на рынок третьего мобильного оператора Orange Armenia, что способствовало усилению конкуренции.