Սեմինարի կազմակերպիչ Հայկ Ասրիյանց
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում մեկնարկել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների /IT/ անվտանգության աուդիտի հարցերով սեմինար բանկերի, վարկային ու ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարների համար:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տեղեկացրել է "Ապագա Թեքնոլոջիս" ընկերության մարքեթինգի եւ վաճառքի գծով մենեջեր, սեմինարի կազմակերպիչ Հայկ Ասրիյանցը, սեմինարի արդիականությունը պայմանավորված է բանկային հատվածի զարգացմամբ եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրմամբ, ինչը հանգեցնում է IT-անվտանգության ռիսկերի աճին:
Նրա խոսքերով, սեմինարն ուղղված է բանկային հատվածում IT-անվտանգության կատարելագործման հետագա քայլերի բացահայտմանը:
Ինչպես նշել է Հայկ Ասրիյանցը, IT-անվտանգության աուդիտը թույլ կտա ունենալ իրավիճակի հստակ, համակողմանի եւ անկողմնակալ գնահատականը` ի տարբերություն ներքին աուդիտի: Նա նկատել է, որ IT-անվտանգության աուդիտը թույլ կտա նաեւ որոշել, թե որքանով են անհրաժեշտ ներկայիս լուծումները, ինչպես նաեւ զգալիորեն կրճատել ՏՀՏ ծախսերը, քանի որ առաջարկում է ավելի օպտիմալ եւ արդյունավետ լուծում, եւ հասկանալ` բանկային ներքին կանոնները համապատասխանում են արդյոք միջազգային չափանիշներին, տեղական օրենսդրությանը եւ Սարբեյնս-Օքսլիի (SOX) օրենքին: Նրա խոսքերով, Սարբեյնս-Օքսլիի օրենքին համապատասխանելը կարեւոր է հատկապես այն բանկերի համար, որոնք հետագայում մտադիր են դուրս գալ IPO, քանի որ այն աշխարհի ամենահամակարգված օրենսդրական ակտն է:
Հայկ Ասրիյանցն ընդգծել է նաեւ, որ “սեմինարի նպատակն է օգնել բանկերին մշակելու գործունեության արդյունավետ կարգեր, այլ ոչ թե բացահայտել դրանց սխալները”: “Աուդիտը թիմային աշխատանք է, եւ մենք մտադիր ենք բանկերի մասնագետների հետ համատեղ ջանքեր գործադրել արդյունքի հասնելու համար”,- ասել է Հայկ Ասրիյանցը:

10:56 | 10.02.10 | Новости | 4446
Ереван /Медиамакс/. Семинар по вопросам аудита IT-безопасности для глав банков, кредитных и финансовых организаций начался сегодня в Ереване.
Как сообщил Медиамакс менеджер по маркетингу и продажам компании Apaga Technologies, организатора семинара Айк Асриянц, актуальность семинара обусловлена развитием банковского сектора и внедрением информационных технологий, что приводит к росту рисков IT-безопасности.
По его словам, семинар направлен на выявление дальнейших шагов по усовершенствованию IT- безопасности в банковском секторе.
Как отметил Айк Асриянц, ауидт IT-безопасности позволит иметь четкую, всестороннюю и беспристрастную оценку ситуации, в отличие от внутреннего аудита. Он заметил, что аудит IT- безопасности позволит также определить, насколько необходимы нынешние решения, а также значительно сократить расходы на ИТ, так как предлагает более оптимальное и эффективное решение, и понять, соответствуют ли внутренние банковские каноны международным стандартам, местному законодательству и закону Сарбейнса-Оксли (SOX). По его словам, соответствие закону Сарбейнса-Оксли важно особенно для тех банков, которые в дальнейшем намерены выти на IPO, так как является наиболее систематизированным законодательным актом в мире.
Айк Асриянц подчеркнул также, что «цель семинара - помочь банкам разработать эффективные порядки деятельности, а не выявлять их ошибки». «Аудит является командной работой, и мы намерены приложить совместные со специалистами банков усилия для достижения результата»,- сказал Айк Асриянц.