16:35 | 19.02.10 | Նորություններ | 7224
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանը այսօր Երեւանում հանդիպել է բազմալեզու օնլայն թարգմանիչ ծրագրի աշխատանքային խմբին, որը համագործակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են երկրի ղեկավարի մամուլի ծառայությունում, ծրագիրն ապահովում է արեւելահայերենից արեւմտահայերեն, արեւմտահայերենից արեւելահայերեն, երկու հայերեններից անգլերեն եւ հակառակ ուղղությամբ թարգմանություններ:
Խմբի ղեկավար, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդուարդ Մանուկյանը ՀՀ նախագահին է ներկայացրել ծրագիրը, դրա ընդլայնման, կատարելագործման եւ կիրառման հեռանկարները: Նա ասել է, որ ծրագրի www.translator.am կայքից արդեն օգտվում են օրական մոտ 1300 այցելուներ, որոնց զգալի մասը սփյուռքի ներկայացուցիչներ են:
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են ծրագրի աշխատանքային խմբում Հայաստանից եւ սփյուռքից բարձրակարգ լեզվաբաններ ընդգրկելուն, ինչպես նաեւ ծրագրի հետագա կատարելագործման համար գիտաժողով կազմակերպելուն վերաբերող հարցեր:

16:35 | 19.02.10 | Новости | 7242
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретился сегодня в Ереване с рабочей группой, работающей над созданием многоязыкового он-лайн переводчика в сотрудничестве с министерством диаспоры.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе главы государства, программа обеспечивает переводы текстов с западноармянского на восточноармянский и обратно, а также на английский и обратно.
Руководитель группы, доктор технических наук, профессор Эдуард Манукян представил программу президенту, а также перспективы ее расширения и улучшения. Он сказал, что сайтом программы www.translator.am пользуются около 1300 посетителей в день, большая часть которых - представители диаспоры.
В ходе беседы стороны обсудили возможности привлечения к работе профессиональных лингвистов из Армении и диаспоры, а также проведения конференции для усовершенствования программы.