13:26 | 24.02.10 | Նորություններ | 4988
ՀԾԿՀ-ն հաստատել է բջջային ցանցերի եւ այլընտրանքային ֆիքսված օպերատորների միջեւ փոխկապակցման սակագների ժամանակացույցը
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է “ԱրմենՏել”, “ՎիվաՍել-ՄՏՍ” եւ Orange Armenia բջջային ցանցերի եւ այլընտրանքային ֆիքսված օպերատորների միջեւ փոխկապակցման սակագների ժամանակացույցը:
Ինչպես այսօր կայացած նիստում տեղեկացրել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, որոշման համաձայն, օպերատորները հնարավորություն են ստացել անարգել ստորագրել փոխկապակցման պայմանագրեր:
ՀԾԿՀ կողմից հաստատված սակագնային պլանի համաձայն, 2010թ. հունվարի 1-ից բոլոր օպերատորները պարտավորվում են փոխկապակցման սակագները փուլ առ փուլ նվազեցնել 10-ից 60%-ով, իսկ 2011թ. հուլիսի 1-ից կապի բոլոր օպերատորները պետք է ներդնեն փոխկապակցման միասնական սակագին` 11.4 դրամ:
Նույն ժամանակահատվածում նախատեսվում է բջջայինից ֆիքսված ցանց զանգերի վերջնավորման սակագինը 9.72-ից դարձնել 9 դրամ:
“ԱրմենՏելի” (Beeline ապրանքանիշ) իրավաբանական ծառայության պետ Դավիթ Սանդուխչյանը գոհունակություն է հայտնել հանձնաժողովի որոշումից` նշելով, որ այն դարձել է փոխկապակցման տիպային պայմանագրի հաստատման հայտի տրամաբանական շարունակությունը:

13:26 | 24.02.10 | Новости | 5067
КРОУ утвердила график тарифов на интерконнект между мобильными сетями и альтернативными фиксированными операторами
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) утвердила сегодня график тарифов на интерконнект между мобильными сетями «АрменТел», «ВиваСелл-МТС» и Orange Armenia и альтернативными фиксированными операторами.
Как сообщил сегодня на заседании начальник Телекоммуникационного управления КРОУ Геврог Геворкян, согласно данному решению операторы получили возможность беспрепятственно подписывать договора по интерконнекту.
Согласно тарифному плану, установленному КРОУ, с 1 января 2010 года все операторы обязуются снижать цены на интерконнект поэтапно от 10 до 60%, а с 1 июля 2011 года все операторы связи должны внедрить единый тариф на интерконнект в 11.4 драмов.
В том же временном промежутке планируется довести тариф на терминацию звонков с мобильной на фиксированную сеть с 9.72 до 9 драмов.
Руководитель юридической службы компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) Давид Сандухчян выразил удовлетворение решением комиссии, отметив, что оно стало логическим продолжением заявки по утверждению типового договора по интерконнекту.