14:05 | 03.03.10 | Նորություններ | 5161
Երեւան/Մեդիամաքս/. Կառավարության կողմից ընդունված էլեկտրոնային հասարակության հայեցակարգը Հայաստանին թույլ կտա ընթանալ համաշխարհային տեխնոլոգիական զարգացմանը հավասար:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը: Նա ասել է, որ հայեցակարգի հիմքում ընկած են հաջորդ սերնդի տեխնոլոգիական լուծումները, որոնց շնորհիվ “մեր երկիրը քարշ չի գա ամբողջ աշխարհի հետեւից”:
Վաչե Կիրակոսյանը նշել է, որ նոր փաստաթուղթը նախատեսում է համալիր միջոցառումներ, որոնք թույլ կտան Հայաստանում ներդնել էլեկտրոնային կառավարման համակարգը եւ տարբեր էլեկտրոնային ծառայություններ, զարգացնել լայնաշերտ ինտերնետը եւ այլն:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ էլեկտրոնային հասարակության հայեցակարգի հիմնական նպատակն է համակարգել երկրում առկա էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի աշխատանքը եւ ապահովել անխափան կապը նրանց եւ հասարակության միջեւ:
Synopsys Armenia-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը ողջունել է էլեկտրոնային հասարակության ստեղծման գաղափարը` նշելով, որ “դա վերջին տարիների ընթացքում ընդունված միակ փաստաթուղթն է, որի իրականացումը շոշափելի արդյունք կունենա ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ երկրի համար առհասարակ”:

14:05 | 03.03.10 | Новости | 5254
Ереван/Медиамакс/. Принятая правительством концепция электронного общества позволит Армении идти вровень с мировым технологическим развитием.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил сегодня начальник управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосян. Он сказал, что в основе концепции заложены технологическия решения следующего поколения, благодаря которым «наша страна не будет плестись позади всего мира».
Ваче Киракосян отметил, что новый документ определяет комплекс мероприятий, позволяющих внедрить в Армении систему электронного управления и различные электронные услуги, развивать широкополосный интернет и т.д.
Секретарь Совета по содействию развитию информационных технологий Армен Григорян отметил, что основная цель концепции - систематизировать работу существующих в стране систем электронного управления и обеспечить бесперебойную связь между ними и обществом.
Исполнительный директор компании Synopsys Armenia Овик Мусаелян приветствовал идею создание электронного общества, отметив, что «это единственный документ, принятый за последение годы, реализация которого принесет ощутимый результат как для бизнеса, так и для страны в целом».