17:23 | 02.04.10 | Նորություններ | 5728
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առաջիկա ամիսներին Հայաստանում նախատեսվում է գործարկել ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում «Արմիքս» ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի առաջին նիստում եւ հիմնադիր ժողովում հայտարարել է Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, կենտրոնն իրենից ներկայացնելու է հանգույց, որում միավորվելու են հայաստանյան խոշոր պրովայդերների ցանցերը: «Կենտրոնի շնորհիվ ինտերնետ-թրաֆիկի շուրջ 20-30%-ը կմնա Հայաստանում եւ չի հատի պետական սահմանը, որի արդյունքում կնվազեն պրովայդերների ծախսերը եւ ինտերնետի գները, իսկ որակը զգալիորեն կբարելավվի»,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
«Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Իգոր Մկրտումյանը տեղեկացրել է, որ ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կետեր կան բազմաթիվ երկրներում, դրանք ապահովում են ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակումը ոչ թե արտաքին աշխարհի միջոցով, այլ` ներքին միացումների օգտագործմամբ:
«Այսօրվա պայմաններում, երբ իրար հետեւից հայաստանյան շուկա են մտնում խոշոր պրովայդերներ, ցանկացած հաջորդ պրովայդեր ստիպված է հերթով փոխկապակցում հաստատել մնացած պրովայդերների հետ, ինչն կակաբնական է: Ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոնի գործարկումից հետո պրովայդերին անհրաժեշտ կլինի միայն միանալ դրան, ինչը, ամեն ինչից բացի, կհանգեցնի հայաստանյան ներքին ինտրացանցի (intranet) զգալի արագացմանը»,- ասել է Իգոր Մկրտումյանը:
Կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնող խմբի անդամ, Orange Armenia-ի ներկայացուցիչ Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ նախնական փուլում կենտրոնը կարելի է գործարկել պրովայդերների ունեցած սարքավորումներով, որից հետո նախատեսվում է ներկրել շուրջ $130 հազար արժողությամբ անհրաժեշտ սարքավորումներ:
«Արմիքս»-ի հիմնադիրներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը եւ «Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպությունը, իսկ նախաձեռնող խմբում, Orange Armenia-ից բացի, ներգրավված են նաեւ ADC-ն, Ucom-ը, Icon Communications-ը, Web-ը, Apaga Technologies-ը, GNC Alfa-ն, Shirak Technologies-ը եւ այլն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու՞ նախաձեռնությանը չի մասնակցում Հայաստանում ամենախոշոր ցանցն ունեցող «ԱրմենՏել» ընկերությունը, Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ UITE-ն նամակներով դիմել է «ԱրմենՏել»-ին, սակայն պատասխան չի ստացել:

17:23 | 02.04.10 | News | 5743
Yerevan/Mediamax/. Center for Internet Traffic Exchange is planned to be put into operation in Armenia in the nearest months.
Mediamax reports that, speaking at the founding assembly and the first session of the Armenian Fund for Internet Traffic Exchange “ARMIX” in Yerevan today, the Chairman of the Union of IT Enterprises (UITE) Karen Vardanyan informed on this.
According to him, the center will represent a link, where the networks of large Armenian providers will be connected to each other. “Due to this center, about 20-30% of internet traffic will remain in Armenia and will not cross state borders, as a result of which the expenses of providers and the prices for internet will reduce, and the quality will significantly improve”, Karen Vardanyan stated.
Chairman of “Internet Society” public organization Igor Mkrtumyan informed that internet traffic exchange points are created in many countries. They provide exchange of internet traffic not by means of the external world, but by using internet connections.
“In today’s conditions, large providers continue entering the Armenian market, each following provider has to establish interconnect with the remaining providers one by one, and this is not natural. After putting the Center for Internet Traffic Exchange into operation, the provider will only need to get connected to it, which, besides other things, will lead to significant acceleration of Armenian intranet”, Igor Mkrtumyan stated.
Member of initiative group on setting up the center, representative of Orange Armenia Vahe Hovhannisyan informed that at the first stage the center may be put into operation due to the equipment, which the providers have, after which they plan to import the necessary devices with the cost of about $130 thousands.
“ARMIX” is founded by the Union of IT Enterprises of Armenia and “Internet Society” public organization, and besides Orange Armenia, the initiative group also includes ADC, Ucom, Icon Communications, Web, Apaga Technologies, GNC Alfa, Shirak Technologies and other companies.
Answering the question on why “ArmenTel”, which has the largest fiber-optical network in Armenia, does not participate in the initiative, Karen Vardanyan stated that UITE has sent letters to “ArmenTel”, but received no answer.