17:23 | 02.04.10 | Նորություններ | 5728
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առաջիկա ամիսներին Հայաստանում նախատեսվում է գործարկել ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում «Արմիքս» ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի առաջին նիստում եւ հիմնադիր ժողովում հայտարարել է Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, կենտրոնն իրենից ներկայացնելու է հանգույց, որում միավորվելու են հայաստանյան խոշոր պրովայդերների ցանցերը: «Կենտրոնի շնորհիվ ինտերնետ-թրաֆիկի շուրջ 20-30%-ը կմնա Հայաստանում եւ չի հատի պետական սահմանը, որի արդյունքում կնվազեն պրովայդերների ծախսերը եւ ինտերնետի գները, իսկ որակը զգալիորեն կբարելավվի»,- ասել է Կարեն Վարդանյանը:
«Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Իգոր Մկրտումյանը տեղեկացրել է, որ ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կետեր կան բազմաթիվ երկրներում, դրանք ապահովում են ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակումը ոչ թե արտաքին աշխարհի միջոցով, այլ` ներքին միացումների օգտագործմամբ:
«Այսօրվա պայմաններում, երբ իրար հետեւից հայաստանյան շուկա են մտնում խոշոր պրովայդերներ, ցանկացած հաջորդ պրովայդեր ստիպված է հերթով փոխկապակցում հաստատել մնացած պրովայդերների հետ, ինչն կակաբնական է: Ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոնի գործարկումից հետո պրովայդերին անհրաժեշտ կլինի միայն միանալ դրան, ինչը, ամեն ինչից բացի, կհանգեցնի հայաստանյան ներքին ինտրացանցի (intranet) զգալի արագացմանը»,- ասել է Իգոր Մկրտումյանը:
Կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնող խմբի անդամ, Orange Armenia-ի ներկայացուցիչ Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ նախնական փուլում կենտրոնը կարելի է գործարկել պրովայդերների ունեցած սարքավորումներով, որից հետո նախատեսվում է ներկրել շուրջ $130 հազար արժողությամբ անհրաժեշտ սարքավորումներ:
«Արմիքս»-ի հիմնադիրներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը եւ «Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպությունը, իսկ նախաձեռնող խմբում, Orange Armenia-ից բացի, ներգրավված են նաեւ ADC-ն, Ucom-ը, Icon Communications-ը, Web-ը, Apaga Technologies-ը, GNC Alfa-ն, Shirak Technologies-ը եւ այլն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու՞ նախաձեռնությանը չի մասնակցում Հայաստանում ամենախոշոր ցանցն ունեցող «ԱրմենՏել» ընկերությունը, Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ UITE-ն նամակներով դիմել է «ԱրմենՏել»-ին, սակայն պատասխան չի ստացել:

17:23 | 02.04.10 | Новости | 5806
Ереван/Медиамакс/. Центр обмена интернет-трафиком планируется задействивать в Армении в ближайшие месяцы.
Как сообщает Медиамакс, об этом, выступая сегодня в Ереване на учредительном собрании и первом заседании армянского фонда обмена интернет-трафиком «Армикс», заявил председатель Союза IT-предприятий Армении (UITE) Карен Варданян.
По его словам, центр будет представлять собой узел, в котором объединятся сети крупных армянский провайдеров. «Благодаря данному центру около 20-30% интернет-трафика останется в Армении и не будет пересекать государственные границы, в результате чего снизятся издержки провайдеров и цены на интернет, а качество значительно улучшится»,- сказал Карен Варданян.
Председатель общественной организации «Интернет сообщество» Игорь Мкртумян сообщил, что пункты обмена интернет-трафиком созданы во многих странах, они обеспечивают обмен интернет-трафиком не посредством внешнего мира, а используя внутренние подключения.
«В сегодняшних условиях, когда на рынок Армении друг за другом приходят крупные провайдеры, каждый последующий провайдер вынужден по очереди устанавливать интерконнект с остальными провайдерами, что противоестественно. После же задействования центра обмена интернет-трафиком провайдеру нужно будет подключиться лишь к нему, что, помимо прочего, приведет к существенному ускорению внутренней армянской интрасети (intranet)»,- сказал Игорь Мкртумян.
Член инициативной группы по созданию центра, представитель Orange Armenia Ваге Ованнисян сообщил, что на первом этапе центр можно будет задействовать за счет имеющегося у провайдеров оборудования, после чего планируется импортировать необходимые устройства стоимостью около $130 тыс.
Учредителями «Армикс» являются Союз IT-предприятий Армении и общественная организация «Интернет сообщество», а в инициативную группу кроме Orange Armenia вошли также компании ADC, Ucom, Icon Communications, Web, Apaga Technologies, GNC Alfa, Shirak Technologies и другие.