12:19 | 06.04.10 | Նորություններ | 4925
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման նորաստեղծ հիմնադրամը հուսով է, որ իր շարքերը կհամալրեն «ԱրմենՏել», «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» եւ Fibernet ընկերությունները:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում (UITE), վերոնշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները հրավիրվել էին ապրիլի 2-ին կայացած հիմնադրամի առաջին նիստին եւ հիմնադիր ժողովին, սակայն չմասնակցեցին դրան:
Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման նորաստեղծ հիմնադրամի խորհրդում ընդգրկվել են UITE-ն, «Ինտերնետ հանրություն» հասարակական կազմակերպությունը, ինչպես նաեւ Arminco, Orange Armenia, GNC Alfa, Web, Ucom եւ Apaga Technologies ընկերությունները:
Հիմնադրամի նախագահ է ընտրվել Web ինտերնետ-պրովայդերի տնօրեն Ալբերտ Տոնեյանը, իսկ տնօրեն` UITE-ի կառավարման գծով խորհրդական Վահան Հովսեփյանը:
Հիմնադրամի նպատակն է առաջիկա ամիսներին ստեղծել ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման կենտրոն, որում կմիավորվեն հայաստանյան խոշոր օպերատորների ցանցերը:
«Կենտրոնի շնորհիվ ինտերնետ-թրաֆիկի շուրջ 20-30%-ը կմնա Հայաստանում եւ չի հատի պետական սահմանը, որի արդյունքում կնվազեն պրովայդերների ծախսերը եւ ինտերնետի գները, իսկ որակը զգալիորեն կբարելավվի»,- հիմնադրամի հիմնադիր ժողովին ասել է UITE-ի ղեկավար Կարեն Վարդանյանը:

12:19 | 06.04.10 | Новости | 5043
Ереван/Медиамакс/. Новосозданный Фонд обменом интернет-трафиком Армении Armix надеется на вступление в свои ряды компаний «АрменТел», «ВиваСел-МТС» и Fibernet.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Союза IT-компаний Армении (UITE), представители вышеотмеченных компаний были приглашены на учредительное собрание и первое заседание фонда, состоявшееся 2 апреля, однако не приняли в нем участия.
В совет новосозданного фонда обменом интернет-трафика Armix вошли UITE, общественная организация «Интернет сообщество», а также компании Arminco, Orange Armenia, GNC Alfa, Web, Ucom и Apaga Technologies.
Председателем фонда избран директор интернет-провайдера Web Альберт Тонеян, a директором - советник по линии управления UITE Ваган Овсепян.
Цель фонда – создание в ближайшие месяцы центра обмена интернет-трафиком, в котором объединятся сети крупных армянский провайдеров.
«Благодаря данному центру около 20-30% интернет-трафика останется в Армении и не будет пересекать государственные границы, в результате чего снизятся издержки провайдеров и цены на интернет, а качество значительно улучшится»,- сказал на учредительном собрании фонда глава UITE Карен Варданян.