14:36 | 14.04.10 | Նորություններ | 4289
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2009 թվականը բեկումնային էր Հայաստանի IT-հատվածի համար, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) 10-րդ տոնական համագումարում Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ, չնայած նախորդ տարվա տնտեսական լուրջ անկմանը, IT-հատվածը ցուցադրել է աննախադեպ 17-տոկոսանոց աճ:
Վարչապետը կազմակերպությանը շնորհավորել է 10-ամյակի կապակցությամբ` նշելով, որ ընկերությունների միավորումը UITE-ի շրջանակներում նրանց թույլ կտա արդյունավետորեն լուծել ոլորտի առջեւ կանգնած խնդիրները, իսկ կառավարությունը ի դեմս Միության ունի լուրջ գործընկեր:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը տեղյակ է հատվածի խնդիրներին` ընդունելով իշխանությունների հասցեին արդար քննադատությունը ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ բարեփոխումների դանդաղ իրականացման կապակցությամբ: «Քննադատությունը կառավարության հասցեին ոչ մի դեպքում չի անտեսվի, մենք պատրաստ ենք շարունակել ակտիվ համագործակցությունը ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես, մենք գիտենք շատ ընկերությունների դժգոհության մասին երկակի նշանակության ապրանքների ներկրման ու արտահանման նախատեսվող խստացման կապակցությամբ եւ կփորձենք ոլորտի զարգացմանը չխոչընդոտող ելք գտնել»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը հայտնել է նաեւ Սիլիկոնյան հովտում Armtech ֆորումի մշտական ներկայացուցչություն ստեղծելու կառավարության մտադրության մասին, ինչը, նրա խոսքերով, Հայաստանին թույլ կտա քայլել նոր տեխնոլոգիաների զարգացմանը համընթաց եւ դուրս գալ IT-արտադրանքի սպառման նոր շուկաներ:

14:36 | 14.04.10 | Новости | 4380
Ереван/Медиамакс/. 2009 год был переломным для IT-сектора Армении, заявил премьер-министр Тигран Саргсян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на юбилейном съезде Союза IT-предприятий Армении (UITE), Тигран Саргсян отметил, что, несмотря на прошлогодний серьезный экономический спад, IT-сектор продемонстрировал беспрецедентный 17-процентный рост.
Премьер-министр поздравил организацию с 10-летием, отметив, что объединение компаний в рамках UITE позволяет им эффективно решать проблемы, стоящие перед сектором, а у правительства в лице Союза есть серьезный партнер.
Тигран Саргсян сказал, что правительство знает о проблемах сектора, признав справедливую критику в адрес властей за медленную реализацию реформ, необходимых для развития сферы. «Критика в адрес правительства ни в коем случае не будет проигнорована, мы готовы продолжaть активное сотрудничество с представителями сектора, в частности, мы знаем о недовольстве многих компаний по поводу планируемого ужесточения импорта и экспорта товаров двойного назначения и постараемся найти выход, не препятствующий развитию сферы»,- сказал Тигран Саргсян.
Премьер-министр сообщил также о намерениях правительства создать постоянное представительство форума Armtech в Кремниевой долине, что, по его словам, позволит Армении идти в ногу в развитием новых технологий и выходить на новые рынки сбыта IT-продукции.