15:08 | 06.05.10 | Նորություններ | 5056
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է սինխրոտրոն ճառագայթման արագացուցիչի հիման վրա Candle միջազգային կենտրոնի ստեղծման ծրագրի նախագիծը:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, այդ որոշմամբ պետությունը հայտարարում է գիտական նախագծին իր մասնակցության մասին` բոլոր ծախսերի 25%-ի չափով: Նրա խոսքերով, կառավարության ֆինանսական մասնակցությունը թույլ կտա ներգրավել արտասահմանյան կապիտալ Հայաստանում գիտական խոշոր նախագծի իրականացման համար:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Candle միջազգային կենտրոնի ստեղծումն առաջին օրինակն է, երբ հայ գիտնականների նախաձեռնությունը վերաճել է մասնավոր հատվածի ու պետության համագործակցության:
«Գիտական նախագծին պետության բաժնեմասային մասնակցությունը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:

15:08 | 06.05.10 | Новости | 5332
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня проект программы по созданию международного центра Candle на базе ускорителя синхротронного излучения.
Как сообщил на заседании руководитель администрации правительства Армении Давид Саргсян, данным решением государство заявляет о своем долевом участии в научном проекте в размере 25% от всех расходов. По его словам, финансовое участие правительства позволит привлечь иностранный капитал в реализацию крупного научного проекта в Армении.
Премьер-министр Тигран Саргсян отметил, что создание международного центра Candle - первый пример того, как инициатива армянских ученых переросла в сотрудничество частного сектора и государства.
«Долевое участие государства в научном проекте послужит дополнительным стимулом для привлечения иностранных инвестиций», - сказал глава правительства Армении.