15:08 | 06.05.10 | Նորություններ | 5056
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է սինխրոտրոն ճառագայթման արագացուցիչի հիման վրա Candle միջազգային կենտրոնի ստեղծման ծրագրի նախագիծը:
Ինչպես նիստում հայտնել է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, այդ որոշմամբ պետությունը հայտարարում է գիտական նախագծին իր մասնակցության մասին` բոլոր ծախսերի 25%-ի չափով: Նրա խոսքերով, կառավարության ֆինանսական մասնակցությունը թույլ կտա ներգրավել արտասահմանյան կապիտալ Հայաստանում գիտական խոշոր նախագծի իրականացման համար:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Candle միջազգային կենտրոնի ստեղծումն առաջին օրինակն է, երբ հայ գիտնականների նախաձեռնությունը վերաճել է մասնավոր հատվածի ու պետության համագործակցության:
«Գիտական նախագծին պետության բաժնեմասային մասնակցությունը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման համար»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:

15:08 | 06.05.10 | News | 5045
Yerevan/Mediamax/. Armenian government approved today the draft program on setting up International Candle Center on the basis of a synchrotron radiation accelerator.
As the Head of the Armenian government’s administration David Sargsian stated at the session, by this decision the state announced its share participation in a scientific project at the volume of 25% of all expenses. According to him, the financial participation of the government will allow attracting foreign capital to realization of a large-scale scientific project in Armenia.
Prime Minister Tigran Sargsian stated that establishment of Candle International Center is the first example of how an initiative of Armenian scientists has grown into cooperation between the private sector and the state.
“Share participation of the state in the scientific project will become an additional stimulus for attracting foreign investments”, the Armenian Prime Minister stated.