Հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է երեք օպերատորների` «ԱրմենՏել»-ի (Beeline ապրանքանիշ), VivaCell-MTS-ի եւ Orange Armenia-ի կողմից բջջային կապի ծառայությունների մատուցման մասին հաշվետվության ձեւը:
Ինչպես ՀԾԿՀ նիստում հայտնել է հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, նոր ընթացակարգը թույլ կտա վերլուծել բջջային կապի շուկան եւ վերահսկել տրամադրվող կապի որակը:
Նրա խոսքերով, «մինչեւ նոր կարգի հաստատումը հանձնաժողովը պարբերաբար դիմել է օպերատորներին տեղեկատվության տրամադրման նպատակով, եւ դա որոշակի դժվարություններ է ստեղծել ընկերությունների համար, իսկ նոր ընթացակարգը թույլ կտա պարզեցնել կարգավորչի ու օպերատորների փոխհարաբերությունները հաշվետվության առումով»:
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասել է, որ դա օպերատորների ու կարգավորչի աշխատանքի ստանդարտ ձեւ է, որը կարգավորող մարմնին թույլ կտա ստանալ շուկայում տիրող իրավիճակի հստակ պատկերը:
Beeline-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ այդ որոշումը ՀԾԿՀ-ին թույլ կտա որոշել բջջային կապի շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնող ընկերությունը, ինչպես նաեւ պարբերաբար անցկացնել հեռահաղորդակցային ոլորտի մոնիտորինգ եւ վերլուծություն:

13:53 | 12.05.10 | News | 4066
The Committee’s Telecommunication Department Head Gevorg Gevorgyan informed at the session today that the new procedure will allow PSRC analyzing mobile connection market and controlling the quality of provided services.
He said that "before the introduction of the new order, Committee had repeatedly turned to operators for provision of information, and that created certain difficulties for the company, and the new procedure will allow facilitating regulator’ and operators’ relationship in terms of reporting".
Orange Armenia General Director Bruno Duthoit said that it is a standard form of operators’ and regulator’s functioning, which will allow the regulator entity getting the exact picture of market situation.
Beeline Legal Service Head David Sandukhchyan stated that this decision will allow PSRC defining the company that occupies dominating position in mobile connection market, as well as carrying out regular monitoring and analysis of the telecommunication sphere.