Հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր հաստատել է երեք օպերատորների` «ԱրմենՏել»-ի (Beeline ապրանքանիշ), VivaCell-MTS-ի եւ Orange Armenia-ի կողմից բջջային կապի ծառայությունների մատուցման մասին հաշվետվության ձեւը:
Ինչպես ՀԾԿՀ նիստում հայտնել է հանձնաժողովի հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը, նոր ընթացակարգը թույլ կտա վերլուծել բջջային կապի շուկան եւ վերահսկել տրամադրվող կապի որակը:
Նրա խոսքերով, «մինչեւ նոր կարգի հաստատումը հանձնաժողովը պարբերաբար դիմել է օպերատորներին տեղեկատվության տրամադրման նպատակով, եւ դա որոշակի դժվարություններ է ստեղծել ընկերությունների համար, իսկ նոր ընթացակարգը թույլ կտա պարզեցնել կարգավորչի ու օպերատորների փոխհարաբերությունները հաշվետվության առումով»:
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան ասել է, որ դա օպերատորների ու կարգավորչի աշխատանքի ստանդարտ ձեւ է, որը կարգավորող մարմնին թույլ կտա ստանալ շուկայում տիրող իրավիճակի հստակ պատկերը:
Beeline-ի իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը նշել է, որ այդ որոշումը ՀԾԿՀ-ին թույլ կտա որոշել բջջային կապի շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնող ընկերությունը, ինչպես նաեւ պարբերաբար անցկացնել հեռահաղորդակցային ոլորտի մոնիտորինգ եւ վերլուծություն:

Начальник телекоммуникационного управления комиссии Геворг Геворгян
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении утвердила сегодня форму отчета о предоставлении услуг мобильной связи операторами «АрменТел» (Beeline), VivaCell-MTS и Orange Armenia.
Как сообщил на заседании начальник телекоммуникационного управления комиссии Геворг Геворгян, новая процедура позволит КРОУ анализировать рынок мобильной связи и контролировать качество предоставляемых услуг.
По его словам, «до введения нового порядка комиссия регулярно обращалась к операторам для предоставления информации, и это создавало определенные сложности для компаний, а новая процедура позволит облегчить взаимоотношения регулятора и операторов по части отчетности».
Генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа сказал, что это стандартная форма работы операторов и регулятора, которая позволит регулирующему органу получать четкую картину положения на рынке.
Руководитель юридической службы Beeline Давид Сандухчян отметил, что данное решение позволит КРОУ определить компанию, занимающую доминирующее положение на рынке сотовой связи, а также проводить регулярный мониторинг и анализ телекоммуникационной сферы.