12:51 | 17.06.10 | Նորություններ | 6176
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Կենգուրու» մաթեմատիկական մրցույթի հայաստանյան երկու հաղթողները օգոստոսին կմեկնեն Բուլղարիայում կազմակերպվող ամառային ճամբար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայաստանում մրցույթի հաղթողներ են ճանաչվել 8-րդ դասարանցիներ Էդգար Մինասյանը (Երեւան) եւ Աբրահամ Գրիգորյանը (Արարատի մարզ, գյուղ Վանաշեն):
«Այբ» կրթական հիմնադրամի (Հայաստանում «Կենգուրու» մրցույթի կազմակերպիչ) գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը հայտնել է, որ մրցույթի բացարձակ հաղթողներն ընտրվել են լավագույն արդյունքներ ցուցաբերրած 72 աշակերտների միջեւ անցկացված լրացուցիչ մրցույթի արդյունքում:
«Հայաստանում մրցույթի մասնակիցների ընդհանուր թիվն այս տարի կազմել է 39 341, ինչը մոտ 10 հազարով ավել է, քան նախորդ տարի: Մրցույթին մասնակցել են ՀՀ 902 միջնակարգ դպրոցների աշակերտներ, մինչդեռ երկրում միջնակարգ դպրոցների քանակը կազմում է շուրջ 1400: Բացի այդ, այս տարի մենք կազմակերպել ենք նաեւ փորձնական մրցույթ Ստեփանակերտի բոլոր դպրոցներում»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
Այս տարի խնդիրները եղել են ոչ միայն հայերեն, այլեւ ռուսերեն լեզվով, ինչը հեշտացրել է մրցույթին ռուսալեզու երեխաների մասնակցությունը: Այս տարվա գարնանը կայացած «Կենգուրու» մրցույթը Հայաստանում անցկացվում է երկրորդ անգամ: Դրան կարող են մասնակցել 3-11-րդ դասարանների աշակերտները: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել մաթեմատիկայի հանդեպ եւ առարկան ավելի գրավիչ դարձնել երեխաների համար:
Հայաստանում մրցույթի անցկացման հովանավորն է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը»: Տեղեկատվական գործընկերներն են «Մեդիամաքս» գործակալությունն ու «Կրթություն» թերթը: Մրցույթն անց է կացվում ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հովանու ներքո:

12:51 | 17.06.10 | Новости | 6259
Ереван/Медиамакс/. Двое победителей международного математического конкурса «Кенгуру» из Армении отправятся в августе в летний лагерь в Болгарию.
Как сообщает Медиамакс, победителями конкурса в Армении стали восьмиклассники Эдгар Минасян из Еревана и Абраам Григорян из села Ванашен Араратского марза.
Исполнительный директор образовательного фонда «Айб» (организатора конкурса «Кенгуру» в Армении) Давид Саакян сообщил, что абсолютные победители были отобраны в результате дополнительного конкурса, проведенного среди 72 школьников, продемонстрировавших отличные результаты.
«Общее число участников конкурса в Армении составило в этом году 39 341, что примерно на 10 тыс больше, чем число прошлогодних участников. В конкурсе приняли участие ученики 902 школ Армении, в то время, как общее число средних школ по всей стране составляет около 1400. Кроме того, в этом году мы организовали также пробный конкурс во всех школах Степанакерта», - сказал Давид Саакян.
В этом году задачи были не только на армянском, но и на русском языках, что облегчило участие в конкурсе русскоязычных детей. Конкурс «Кенгуру», прошедший весной текущего года, проводится в Армении во второй раз. В нем могут принять участие ученики 3-11 классов. Цель конкурса - вызвать всеобщую заинтересованность к математике и сделать данный предмет более привекательным для детей.
Спонсором проведения конкурса в Армении выступает «Банк ВТБ (Армения)». Информационные партнеры - агентство «Медиамакс» и газета «Кртутюн». Конкурс проводится под эгидой министерства образования Армении.