10:07 | 21.06.10 | Նորություններ | 4004
Երեւան/Մեդիամաքս/. “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը գերազանցել է իր բյուջեով սահմանված առեւտրային եւ եկամտային բոլոր ցուցանիշները, որոնք նախատեսել էր ՄՏՍ-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին ասել է ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
«Ընկերության ֆինանսական արդյունքներին Ճշգրիտ գնահատականներ տալու համար պետք է ամեն եռամսյակ համեմատվի նախորդ տարվա նույն եռամսյակի հետ, քանի որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել սեզոնայնության գործոնը»,-ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը` մեկնաբանելով մամուլի հրապարակումները բջջային օպերատորների գործունեության ֆինանսական ցուցանիշների վերաբերյալ:
«Եթե մենք համեմատենք այս տարվա առաջին եռամսյակը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի հետ, ապա կտեսնենք, որ այս տարի մենք կորուստ չենք ունեցել: Մեր բաժանորդների թիվն ավելացել է, օգտագործված րոպեների քանակն ավելացել է`170-ից հասնելով 220-ի: Մեկ բաժանորդին բաժին ընկնող միջին եկամուտը (ARPU) 2900-ից դարձել է մոտ 2800»,- ասել է “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի տնօրենը:
ARPU-ի նվազումը Ռալֆ Յիրիկյանը բնական է համարել` այն պայմանավորելով մրցակցությամբ:
«Երբ սակագինը վերանայվում է, դա նշանակում է, որ մենք եկամուտ ենք կորցնում: Բայց եթե մենք 2010թ. առաջին եռամսյակի մեր եկամուտները` 17.8 միլիարդ դրամ, համեմատենք նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի հետ, ապա կտեսնենք, որ մենք եկամուտ չենք կորցրել, այլ պահպանել ենք մեր եկամուտները, որը կրկին կազմում է 17.8 միլիարդ է», -ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ըստ “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի գլխավոր տնօրենի, ընկերությունը կարողացել է դիմակայել թեժ մրցակցությանը եւ պահպանել իր եկամուտները` չնայած սակագների միջին հաշվով շուրջ 30%-ով իջեցմանը` համեմատած անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ:

Mediamax reports that General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian said this in an interview to “Yerkir Media” TV Channel.
Commenting on publications on financial activity of mobile connection operators in Armenia, he stressed that in order to make a precise assessment, one should compare each quarter of the current year to the same quarter of the previous, taking into account the season factor.
Ralph Yirikian noted that if we compare the first quarter, 2010, with the same period of 2009, it will become obvious that “VivaCell-MTS” did not bear losses.
“The number of the company’s subscribers increased, the number of consumed minutes increased from 117 to 220. And the average revenue per user (ARPU) made 2800 AMD instead of previous 2900 AMD”, Head of the Company informed.
Ralph Yirikian accounts reduction of ARPU level for growth of competition.
“When a tariff is being revised, this means that we lose incomes. However, in the first quarter, 2010, just like in the first quarter of 2009, our incomes made 17.8bln AMD”, “VivaCell-MTS” General Manager stated.
Ralph Yirikian noted that the company managed to maintain its positions in conditions of tough competition and preserve the previous level of profitability despite almost 30% reduction of tariffs, registered over the past year.