10:07 | 21.06.10 | Նորություններ | 4004
Երեւան/Մեդիամաքս/. “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ը գերազանցել է իր բյուջեով սահմանված առեւտրային եւ եկամտային բոլոր ցուցանիշները, որոնք նախատեսել էր ՄՏՍ-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին ասել է ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը` «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
«Ընկերության ֆինանսական արդյունքներին Ճշգրիտ գնահատականներ տալու համար պետք է ամեն եռամսյակ համեմատվի նախորդ տարվա նույն եռամսյակի հետ, քանի որ անհրաժեշտ է հաշվի առնել սեզոնայնության գործոնը»,-ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը` մեկնաբանելով մամուլի հրապարակումները բջջային օպերատորների գործունեության ֆինանսական ցուցանիշների վերաբերյալ:
«Եթե մենք համեմատենք այս տարվա առաջին եռամսյակը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի հետ, ապա կտեսնենք, որ այս տարի մենք կորուստ չենք ունեցել: Մեր բաժանորդների թիվն ավելացել է, օգտագործված րոպեների քանակն ավելացել է`170-ից հասնելով 220-ի: Մեկ բաժանորդին բաժին ընկնող միջին եկամուտը (ARPU) 2900-ից դարձել է մոտ 2800»,- ասել է “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի տնօրենը:
ARPU-ի նվազումը Ռալֆ Յիրիկյանը բնական է համարել` այն պայմանավորելով մրցակցությամբ:
«Երբ սակագինը վերանայվում է, դա նշանակում է, որ մենք եկամուտ ենք կորցնում: Բայց եթե մենք 2010թ. առաջին եռամսյակի մեր եկամուտները` 17.8 միլիարդ դրամ, համեմատենք նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի հետ, ապա կտեսնենք, որ մենք եկամուտ չենք կորցրել, այլ պահպանել ենք մեր եկամուտները, որը կրկին կազմում է 17.8 միլիարդ է», -ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ըստ “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի գլխավոր տնօրենի, ընկերությունը կարողացել է դիմակայել թեժ մրցակցությանը եւ պահպանել իր եկամուտները` չնայած սակագների միջին հաշվով շուրջ 30%-ով իջեցմանը` համեմատած անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ:

10:07 | 21.06.10 | Новости | 4048
Ереван/Медиамакс/. Сотовый оператор «ВиваСелл-МТС» превысил все коммерческие и доходные показатели, запланированные со стороны МТС.
Как сообщает Медиамакс, об этом в интервью телеканалу «Еркир Медиа» сказал гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян.
Комментируя публикации о финансовой деятельности мобильных операторов Армении, он подчеркнул, что для получения точной оценки следует сравнивать каждый квартал текущего года с тем же кварталом предыдущего года, учитывая фактор сезонности.
Ральф Йирикян отметил, что если сравнить I квартал 2010 года с тем же периодом 2009 года, то станет очевидным, что «ВиваСелл-МТС» не понесла убытков.
«Число абонентов компании увеличилось, число используемых минут увеличились с 117 до 220. А средний доход на одного абонента (ARPU) составил 2800 драмов вместо прежних 2900 драмов», - отметил глава компании.
Снижение уровня ARPU Ральф Йирикян объяснил ростом конкуренции.
«Когда пересматривается тариф, это означает, что мы теряем доходы. Однако в первом квартале этого года, как и в первом квартале 2009 года, наши доходы составили 17.8 млрд драмов», - подчеркнул гендиректор «ВиваСелл-МТС».
Ральф Йирикян отметил, что компании удалось сохранить свои позиции в условиях жесткой конкуренции и сохранить прежний уровень доходности несмотря на почти 30-процентное снижение тарифов, отмеченное за последний год.