ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյան
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը /ՏՄՊՊՀ/ այսօր նախազգուշացում է կատարել «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ին (Beeline ապրանքանիշ)` «բաժանորդներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության փորձի համար»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նախազգուշացում է կատարվել հանձնաժողովի հարուցած վարույթի արդյունքում` հիմնված մամուլի հրապարակման վրա:
Հրապարակման համաձայն, բաժանորդը օպերատորի սպասարկման կենտրոնից ստացել է հաշվի լիցքավորման 1000 դրամանոց քարտ` գիշերային ժամերին շարժական ինտերնետի ծառայություններից օգտվելու նպատակով: Հետագայում բաժանորդը պարզել է, որ հաշվեկշռի վրա ունենալով 360 դրամից պակաս գումար` չի կարող օգտվել ծառայությունից: Բացի այդ, հաշիվը սպառելուց հետո բաժանորդից գանձվում է եւս 83 դրամ, ինչի մասին չի զգուշացվում ոչ սպասարկման կենտրոնում, ոչ «ԱրմենՏել»-ի ինտերնետային կայքում:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանի խոսքերով, հանձնաժողովը օպերատորի նման գործողությունները որակել է որպես սպառողներին մոլորության մեջ գցելու եւ անբարեխիղճ մրցակցության փորձ, սակայն, հաշվի առնելով, որ վարույթի ընթացքում «ԱրմենՏել»-ը վերացրել է խախտումը եւ պատրաստակամություն է հայտնել փոխհատուցել սպառողներին հասցրած վնասը, որոշում է կայացվել ընկերության նկատմամբ կիրառել մեղմ պատժամիջոց` նախազգուշացում:
Արտակ Շաբոյանը նշել է, որ ՏՄՊՊՀ-ն խնդիրը քննարկել է նաեւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ, որը եւս օպերատորի գործելաոճը որակել է որպես անբարեխիղճ մրցակցության դրսեւորում:
«Ի նկատի ունենալով բջջային կապի շուկայում նման նախադեպերի հնարավոր կրկնությունը` հանձնաժողովն այսուհետ եւս ուշադրության կենտրոնում է պահելու բջջային կապի օպերատորների գործունեությունը»,- ամփոփել է ՏՄՊՊՀ նախագահը:

14:02 | 30.06.10 | Новости | 4444
Ереван/Медиамакс/. Госкомиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении вынесла сегодня предупреждение ЗАО «АрменТел» (бренд Beeline) «за попытку ввестти абонентов в заблуждение и проявление недобросовестной конкуренции».
Как сообщает Медиамакс, предупреждение вынесено в результате инициированного комиссией расследования, основанного на публикации в прессе.
Согласно публикации, абонент приобрел из пункта обслуживания оператора карту пополнения счета на 1000 драмов с целью пользования услугами мобильного интернета в ночное время. Позже абонент обнаружил, что не может пользоваться услугой после того, как на его балансе остается менее 360 драмов. Кроме того, после израсходования счета с абонента взимается еще 83 драма, о чем не ставится в известность ни в пункте обслуживания, ни на вебсайте «АрменТел».
По словам председателя ГКЗЭК Артака Шабояна, комиссия оценила подобные действия оператора в качестве попытки ввести абонентов в заблуждение и проявление недобросовестной конкуренции, однако, учитывая то обстоятельство, что в ходе производства «АрменТел» устранил нарушение и выразил готовность компенсировать ущерб, было принято решение применить по отношению к оператору мягкую санкцию – предупреждение.
Артак Шабоян отметил, что ГКЗЭК обсудила данную проблему с Комиссией по регулированию общественных услуг, которая также оценила действия оператора как проявление недобросовестной конкуренции.
«Принимая во внимание то обстоятельство, что подобные случаи на рынке мобильной связи могут повторяться, деятельность операторов с этих пор будет находиться в центре внимания комиссии», - резюмировал председатель ГКЗЭК.