13:47 | 06.08.10 | Նորություններ | 11542
Երեւան/Մեդիամաքս/. www.dasaran.am օնլայն օրագրի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել այսօր ՀՀ գիտության եւ կրթության նախարարությունում:
Ինչպես նշել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, կայքը մասնավոր նախաձեռնություն է եւ կոչված է աջակցելու կրթական գործընթացների բարելավմանը եւ դպրոցներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը:
Արմեն Աշոտյանն ասել է, որ նոր կայքը փաստորեն հանդիսանում է դպրոցական օրագրի եւ մատյանի էլկտրոնային տարբերակը, որը դյուրացնում է ուսուցիչների, աշակերտների եւ ծնողների միջեւ կապը: Մասնավորապես, կայքը ծնողներին հնարավորություն է ընձեռում ամեն օր հետեւել իրենց երեխաների առաջադիմությանը եւ օնլայն ռեժիմով կապ պաշտպանել դպրոցի ուսուցիչների եւ տնօրենի հետ:
“Կայքը նաեւ հնարավորություն կտա նախարարությանը հետեւել աշակերտների աջադիմության վիճակագրությանը եւ վերլուծել հանրակրթության ոլորտում տիրող իրավիճակը”,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքերով, օնլայն-օրագրի կիրառումը կամավոր բնույթ ե կրելու. նախարարությունը կարող է միայն առաջարկել այն իր ենթակայության տակ գտնվող դպրոցներին:
“Inter Scool Connect” ընկերության ներկայացուցիչ Պավել Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ օնլայն-օրագրի ամսեկան վճարը կկազմի 2000 դրամ:
Նախատեսվում է, որ յուրաքանչյուր դպրոցում ներկա կգտնվեն ընկերության ներկայացուցիչներ, ովքեր ուսումնական օրվա ավարտին կայք կմուտքագրեն տվյալները: Կայքի յուրաքանչյուր օգտագործող կունենա սեփական մուտքանունը եւ ծածկագիրը:
Արմեն Աշոտյանը ասել է, որ 2012 թ-ին կառավարությանը կավարտի Հայաստանի հանրակրթական դպրոցների համակարգիչներով հագեցման եւ Ինտերնետ մատչման գործընթացը:

13:47 | 06.08.10 | Новости | 11666
Ереван/Медиамакс/. Презентация онлайн дневника www.dasaran.am прошла сегодня в министерстве образования и науки Армении.
Как сказал министр образования и науки Армении Армен Ашотян, сайт является частной инициативой и призван содействовать улучшению образовательных процессов и снижению коррупционных рисков в школах.
Армен Ашотян сказал, что новый сайт фактически является электронной версией школьного дневника и журнала, что позволит облегчить связь учителей, учеников и их родителей. В частности, сайт даст родителям возможность ежедневно отслеживать успеваемость своих детей и поддерживать он-лайн связь с учителями и директором школы.
«Сайт также даст возможность министерству отслеживать статистику успеваемости учеников и анализировать ситуацию в сфере общего образования», - сказал министр.
По его словам, процесс внедрения онлайн-дневника будет носить добровольный характер - министерство может лишь рекомендовать школам использовать возможности нового сайта.
Представитель компании “Inter School Connect” Павел Оганесян сообщил, что ежемесячная плата за услугу онлайн-дневника будет составлять 2.000 драмов.
Предполагается, что в каждой школе будет присутствовать представитель компании, который по завершении учебного дня будет вводить данные на сайт. Каждый пользователь сайта будет иметь собственный логин и пароль.
Армен Ашотян сказал, что в 2012 году правительство завершит процесс компьютеризации и интернетизации всех общеобразовательных школ Армении.