MarAni բիզնես-ֆորումի տնօրեն Հայկ Ասրիյանց
Երեւանում կայանալիք ReAnimania 2010 անիմացիոն ֆիլմերի երկրորդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում սեպտեմբերի 11-ից 13-ը նախատեսվում է առաջին անգամ անցկացնել MarAni (Market of Animation – Անիմացիայի շուկա) բիզնես-ֆորումը: Միջոցառման մանրամասներին ծանոթանալու համար ցրուցեցինք MarAni բիզնես-ֆորումի տնօրեն Հայկ Ասրիյանցի հետ:
- Ի՞նչ է իրենից ներկայացներլու MarAni-ն, ո՞րն է այդ ֆորումի նպատակը:
- MarAni-ին մեկ հարկի տակ է միավորելու հայաստանյան անիմացիոն եւ ՏՏ-ընկերություններին: Ֆորումի նպատակն է բիզնես-հարաբերությունների հաստատումը Հայաստանի անիմացիոն ստուդիաների, ՏՏ-ընկերությունների, հարակից ոլորտների ներկայացուցիչների միջեւ, ինչպես նաեւ արտերկրի անիմացիոն շուկաների մասնակիցների միջեւ:
Բիզնես-ֆորումը կազմված է լինելու 2 մասից. առաջինը ցուցահանդեսն է, որտեղ ընկերությունները հանդես կգան իրենց տաղավարներով, կներկայացնեն իրենց արտադրանքը, ծառայությունները եւ լուծումները, հնարավորություն կունենան անել մինչեւ 90 րոպե տեւողությամբ շնորհանդեսներ «Մոսկվա» կինոթատրոնի վիդեո-դահլիճում; բիզնես-ֆորումի մյուս մասը կլոր սեղանի ձեւաչափով կազմակերպվելիք ANITA (ANimation and Information Technologies of Armenia – Հայաստանի անիմացիոն եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ) գագաթնաժողովն է, որին կմասնակցեն անիմացիոն ստուդիաների, ՏՏ-հատվածի եւ այլ հետաքրքրված ընկերությունների ղեկավարները, ինչպես նաեւ մեր կողմից հրավիրված ՏՏ եւ անիմացիոն ոլորտների փորձագետները թե´ Հայաստանից, թե´ արտերկրից:
Կլոր սեղանի ընթացքում քննարկվելու են անիմացիոն եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկաներում առկա խնդիրները, ինչպես նաեւ մշակվելու են համագործակցության ու համատեղ զարգացման ուղիներ:
- Իսկ ի՞նչ համագործակցության փորձ կա ՀՀ ՏՏ-հատվածի եւ անիմացիոն ստուդիաների միջեւ:
- Համագործակցությունն անիմացիոն եւ ՏՏ ընկերությունների միջեւ այսօրվա դրությամբ սկսում է կայանալ հիմնականում համակարգչային խաղերի ստեղծման ոլորտում:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գործում է շուրջ 15 ընկերություն, որոնք զբաղվում են համակարգչային խաղերի ստեղծմամբ, նրանցից շատերը պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել MarAni-ին:
Բիզնես ֆորումին ընդհանուր առմամբ կմասնակցեն 20-ից 25 ընկերություններ` 7-ը անիմացիոն ստուդիաներ, իսկ մնացածը՝ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներ:
ՏՏ ոլորտը բավականին հետաքրքված են ֆորումով, եւ այսօր մեզ արդեն աջակցում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE), «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը (EIF), եւ Հայաստանի եռաչափ մոդելավորման միությունը, ընթացքում են բանակցությունները ՏՏ ոլորտի այլ ներկայացուցիչների հետ:
- Որո՞նք են կայանալիք ֆորումի այլ շահագրգիռ կողմերը:
- Այսօր առանց անիմացիայի չի կարելի պատկերացնել ոչ միայն խաղերը, այլեւ ժամանակակից համակարգչային ծրագրերի մեծամասնությունը: Ֆորումը կհետաքրքրի նաեւ գովազդի շուկային, ճարտարապետական ստուդիաներին, շոու-բիզնեսին, անշարժ գույքի եւ կահույքի շուկաներում գործող ընկերություններին: Մի խոսքով` բոլոր նրանց, ում արտադրանքը, լուծումները եւ ծառայությունները կարող են ներկայացվել անիմացիոն տեխնոլոգիաների միջոցով:
Անիմացիան Հայաստանում, որպես արվեստի ճյուղ, ունի 70-ից ավելի տարվա պատմություն: ReAnimania փառատոնի եւ MarAni բիզնես-ֆորումի նպատակը մեր անիմացիայի ավանդույթների վերակենդանացումն է, նրան նոր շունչ հաղորդելը: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի անիմացիոն շուկան շատ առումներով համադրելի է, օրինակ, Թուրքիայի անիմացիոն շուկայի հետ: Խոսքը գնում է ստուդիաների եւ տարեկան թողարկումների քանակի մասին, որոնք գրեթե նույնն են 3-միլիոնանոց Հայաստանում եւ 75-միլիոնանոց Թուրքիայում:
Այսպիսով, ոլորտում առկա է մեծ ներուժ եւ Հայաստանի անիմացիոն ստուդիաների հետագա հաջողությունները մեծապես կախված են կոմերցիոն պատվերների քանակից: Խոսքը գնում է, օրինակ, խաղերի, գովազդային եւ այլ տիպի տեսահոլովակների մասին:
Հայաստանյան գովազդատուները նույնպես հետաքրքրված են ֆորումով, քանի որ այստեղ նրանք կարող են անմիջապես տեղում ծանոթանալ գովազդ պատրաստող անիմացիոն ստուդիաների եւ եռաչափ մոդելավորողների կարողություններին:
Երբ անիմացիոն ստուդիաները հարստանան կոմերցիոն նախագծերով, նրանք կկարողանան արդեն թույլ տալ իրենց զբաղվել անմիջապես արվեստով եւ սեփական ուժերով մուլտեր նկարահանել:
- Որքան հայտնի է, նման բիզնես-ֆորումը մեր տարածաշրջանում չունի իր նախադեպը: Այս պարագայում, ինչպիսի՞ հետաքրքրություն է ցուցաբերվում MarAni-ի նկատմամբ արտասահմանյան պոտենցիալ մասնակիցների կողմից:
- Ներկա պահին հաստատված է 2 ֆրանսիական ՏՏ-ընկերությունների եւ 2 ամերիկյան ստուդիաների՝ հանրահայտ Exodus Film Group-ի եւ Fugitive Studios-ի մասնակցությունը: Վերջինիս ստեղծագործական տնօրենը, ի դեպ, հայազգի Ռոջեր Կուպելյանն է, որն ընդգրկված է եղել շուրջ 50 հոլիվուդյան ֆիլմերի արտադրությունում, որոնց թվում են «Մատանիների տիրակալը» եռապատումը եւ «Տերմինատոր 4»-ը:
Հատկանշական է, որ ներկայումս Ռոջեր Կուպելյանը ձեռնարկել է Հոլիվուդում Վարդան Մամիկոնյանի մասին պատմական ֆիլմի ստեղծումը, եւ նախագծի հայաստանյան շնորհանդեսը տեղի կունենա հենց MarAni-ի ընթացքում:

Директор бизнес-форума MarAni Айк Асриянц
В рамках предстоящего в Ереване второго международного фестиваля анимационных фильмов ReAnimania 2010, с 11 по 13 сентября планируется организация первого бизнес-форума MarAni (Market of Animation – Рынок анимации). О подробностяхо предстоящего мероприятия нам рассказал директор бизнес-форума MarAni Айк Асриянц.
- Что из себя будет представлять MarAni? В чем заключается цель данного форума?
- Бизнес-форум MarAni соберет под одной крышей анимационные и ИТ-компании Армении. Цель форума – установление бизнес-связей между анимационными студиями, ИТ-компаниями Армении, представителями смежных областей, а также участниками иностранных рынков анимации.
Бизнес-форум будет состоять из 2-х частей: первая часть - это выставка, где компании выступят с собственными павильонами, представят свою продукцию, услуги и решения, а также смогут организовать презентации длительностью до 90 минут в видеозале кинотеатра «Москва»; второй частью бизнес-форума будет круглый стол ANITA (ANimation and Information Technologies of Armenia – Анимационные и информационные технологии Армении), в работе которого примут участие руководители анимационных студий, ИТ-сектора и других заинтересованных компаний, а также приглашенные нами армянские и иностранные эксперты.
В ходе круглого стола будут обсуждаться задачи, имеющиеся на рынках анимационных и информационных технологий Армении, а также будут выработаны пути сотрудничества и совместного развития.
- Каков опыт сотрудничества между армянским ИТ-сектором и анимационными студиями?
- Становление сотрудничество между анимационными и ИТ-компаниями начинает проявляться главным образом в области создания компьютерных игр.
В настоящее время в Армении действуют около 15 компаний, задействованных в создании компьютерных игр. Многие из них выразили готовность участвовать в MarAni.
В общей сложности в бизнес-форуме примут участие 20-25 компаний, 7 из которых – анимационные студии, а остальные – представители ИТ-сферы.
ИТ-сектор довольно заинтересован в форуме. Нам уже содействуют Союз информационных технологий Армении (UITE), Фонд «Инкубатор предприятий» (EIF), Союз трехмерного моделирования Армении. Продолжаются переговоры с другими представителями сектора.
- Как насчет других заинтересованных сторон?
- Сегодня без анимации нельзя представить не только компьютерные игры, но также и большинство современных компьютерных программ. Форум заинтересует также рекламный рынок, студии дизайна, шоу-бизнес, строительные компании, производителей мебели. Одним словом, всех, чья продукция, услуги и решения могут быть представлены с помощью анимационных технологий.
Анимация в Армении, как область искусства, имеет более чем 70-летнюю историю. Цель фестиваля ReAnimania и бизнес-форума MarAni заключается в возрождении традиций нашей анимации, придание ей нового дыхания. На сегодняшний день анимационный рынок Армении во многом сопоставим, к примеру, с турецким рынком анимации. Речь идет о числе студий и ежегодных выпусков, которые практически одинаковы в 3-миллионной Армении и 75-миллионной Турции.
Таким образом, в сфере есть большой потенциал и дальнейшие успехи анимационных студий Армении во многом зависят от количества коммерческих заказов. Речь идет, например, об играх, рекламных и прочих роликах и т.д.
Рекламодатели Армении также заинтересованы в данном форуме, поскольку здесь они могут на месте ознакомиться со способностями армянских анимационных студий, задействованных в производстве рекламы.
Когда анимационные студии «обогатятся» коммерческими заказами, они смогут позволить себе заниматься непосредственно искусством и снимать мультфильмы на собственные средства.
- Насколько известно, подобный бизнес-форум не имеет прецедента во всем регионе. Какой интерес проявляется к MarAni со стороны потенциальных иностранных участников?
- На данный момент утверждено участие в форуме 2-х французских ИТ-компаний и 2-х американских студий: известной Exodus Film Group и Fugitive Studios. Кстати, художественным директором последней является армянин Роджер Купелян, который был задействован в производстве около 50 голливудских фильмов, в числе которых трилогия «Властелин колец» и «Терминатор 4».
Примечательно, что в настоящее время Роджер Купелян предпринял в Голивуде создание исторического фильма о Вардане Мамиконяне, и армянская презентация проекта состоится как раз в ходе MarAni.