GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. GNC Alfa հայաստանյան մագիստրալային ինտերնետ-պրովայդերը եւ «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն հոկտեմբերի 7-ին համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ տարածքում «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մեկնարկի մասին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է հայ հաճախորդներին «Ռոստելեկոմի» այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: «Եթե նախկինում, օրինակ, Վրաստանում եւ Ռուսաստանում կապուղիների վարձակալության համար հայաստանյան ընկերությունները ստիպված էին դիմել «Ռոստելեկոմի» կենտրոնական գրասենյակ, ապա այժմ բավական է դիմել մեզ»,- նշել է Հայկ Ֆարամազյանը:
Նրա խոսքերով, հետագայում ենթադրվում է «Ռոստելեկոմի»` Հայաստանում մատուցվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնում: Նա նշել է, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում «Ռոստելեկոմի» կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում: «Գործարքի արդյունքում մենք դարձել ենք Հայաստանում «Ռոստելեկոմի» պաշտոնական գործակալը»,- ասել է Հայկ Ֆարամազյանը:
«Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն Ռուսաստանի ազգային հեռահաղորդակցային ընկերությունն է: Այն հեռահաղորդակցային ծառայություններ է մատուցում կապի սեփական մագիստրալային ցանցի հիման վրա, որը ձգվում է շուրջ 160 հազ. կմ: Ներկայումս ընկերությունը համագործակցում է 400 միջազգային օպերատորների եւ ընկերությունների հետ:

Гендиректор GNC Alfa Айк Фарамазян
Ереван/Медиамакс/. Армянский магистральный интернет-оператор GNC Alfa и ОАО "Ростелеком" подписали 7 октября соглашение о начале предоставления услуг под брендом "Ростелеком" на территории Армении.
Как сообщил Медиамакс гендиректор GNC Alfa Айк Фарамазян, соглашение предполагает предоставление армянским клиентам таких услуг “Ростелекома”, как IP-транзит, интернет-связь для корпоративных клиентов и предоставление в аренду каналов связи. “Если раньше, к примеру, для аренды каналов связи в Грузии и России армянским компаним приходилось обращаться в центральную штаб квартиру “Ростелекома”, то сейчас достаточно обратиться к нам”,- отметил Айк Фарамазян.
По его словам, в дальнейшем предполагается расширение линейки услуг “Ростелекома”, предоставляемых в Армении. Он отметил, что соглашение не предполагает приобретения со стороны “Ростелекома” активов армянской компании. “В результате сделки мы стали официальным агентом “Ростелекома” в Армении”, - сказал Айк Фарамазян.
ОАО "Ростелеком" - национальная телекоммуникационная компания России. Она оказывает телекоммуникационные услуги на базе собственной магистральной сети связи, которая имеет общую протяженность около 160 тыс. км. В настоящее время компания взаимодействует с 400 международными операторами и компаниями.