GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. GNC Alfa հայաստանյան մագիստրալային ինտերնետ-պրովայդերը եւ «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն հոկտեմբերի 7-ին համաձայնագիր են ստորագրել ՀՀ տարածքում «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մեկնարկի մասին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է հայ հաճախորդներին «Ռոստելեկոմի» այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: «Եթե նախկինում, օրինակ, Վրաստանում եւ Ռուսաստանում կապուղիների վարձակալության համար հայաստանյան ընկերությունները ստիպված էին դիմել «Ռոստելեկոմի» կենտրոնական գրասենյակ, ապա այժմ բավական է դիմել մեզ»,- նշել է Հայկ Ֆարամազյանը:
Նրա խոսքերով, հետագայում ենթադրվում է «Ռոստելեկոմի»` Հայաստանում մատուցվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնում: Նա նշել է, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում «Ռոստելեկոմի» կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում: «Գործարքի արդյունքում մենք դարձել ենք Հայաստանում «Ռոստելեկոմի» պաշտոնական գործակալը»,- ասել է Հայկ Ֆարամազյանը:
«Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն Ռուսաստանի ազգային հեռահաղորդակցային ընկերությունն է: Այն հեռահաղորդակցային ծառայություններ է մատուցում կապի սեփական մագիստրալային ցանցի հիման վրա, որը ձգվում է շուրջ 160 հազ. կմ: Ներկայումս ընկերությունը համագործակցում է 400 միջազգային օպերատորների եւ ընկերությունների հետ:

13:00 | 08.10.10 | News | 4999
Yerevan/Mediamax/. Armenian GNC Alfa main internet operator and “Rostelecom” OJSC signed an agreement on October 7 on starting service provision under “Rostelecom” brand on the territory of Armenia.
General Director of GNC Alfa Hayk Faramazyan informed Mediamax that the agreement provides for rendering Armenian customers “Rostelecom” services, such as IP transit, internet connection for corporate customers and provision of connection channels for rent. “If previously for instance in order to rent connection channels in Georgia and Russia, the Armenian companies had to turn to the central headquarters of “Rostelecom”, now they only need to turn to us”, Hayk Faramazyan stated.
According to him, further on they plan expansion of the line of “Rostelecom” services, provided in Armenia. He noted that the agreement does not provide for purchase of the assets of the Armenian company by “Rostelecom”. “As a result of the deal, we have become the official agent of “Rostelecom” in Armenia”, Hayk Faramazyan stated.
“Rostelecom” OJSC is the national telecommunication company of Russia. It renders telecommunication services on the basis of its own main connection network, which has the total length of about 160 thousand kilometers. At present, the company cooperates with 400 international operators and companies.