15:43 | 23.11.10 | Նորություններ | 4088
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունը եւ IBA Molecular ընկերությունը այսօր Երեւանում համաձայնագիր են ստորագրել պրոտոնային արագացուցչի ձեռք բերման մասին:
Ինչպես այսօր հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ կառավարությունը համաձայնագիր է ստորագրել նաեւ KBC բելգիական բանկի հետ` 11 տարի ժամկետով, 3 տարի արտոնյալ ժամանակահատվածով 5 մլն եվրո վարկ տրամադրելու վերաբերյալ:
Պրոտոնային արագացուցչի ընդհանուր արժեքը կազմում է 7 մլն եվրո, սակայն Բելգիայի կառավարությունը սուբսիդավորել է գնումը` տրամադրելով 2 մլն եվրո դրամաշնորհ:
Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի /ՀԱՄՀ/ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանն ասել է, որ Ալիխանյանի անվ. Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի հիման վրա կստեղծվի Հայաստանի ուռուցքաբանության գերազանցության կենտրոն, որտեղ նախատեսվում է ներդնել պոզիտրոն-էմիսիոն տոմոգրաֆիա, որը հանդիսանում է բժշկական ռադիոիզոտոպային ախտորոշման նորագույն մեթոդ եւ թույլ է տալիս բացահայտել ուռուցքային հիվանդությունների առկայությունն ու տարածվածությունը մինչեւ 98% ճշգրտությամբ:
Բեկոր Փափազյանը տեղեկացրել է, որ ծրագիրը կմեկնարկի 2011թ. սկզբին, իսկ արագացուցչի գործարկումը նախատեսված է պայմանագրի ստորագրումից հետո 18 ամսվա ընթացքում:
Խոսելով քաղցկեղով հիվանդների ախտորոշման եւ բուժման սակագների մասին` Բեկոր Փափազյանն ասել է, որ ողջ գործընթացը կարժենա շուրջ 1000 դոլար կամ եվրո, ինչը շատ ավելի մատչելի է արտասահմանյան բուժումից, որտեղ ամեն տարի մեկնում է ուռուցքային հիվանդություններով տառապող ՀՀ շուրջ 600 քաղաքացի:

15:43 | 23.11.10 | Новости | 4199
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении и компания IBA Molecular подписали сегодня в Ереване соглашение о приобретении протонного ускорителя.
Как сообщил сегодня министр экономики Нерсес Ерицян, правительство Армении подписало также соглашение о предоставлении кредита в размере 5 млн евро с бельгийским банком KBC сроком на 11 лет, с льготным периодом в 3 года по процентной ставке 0%.
Общая стоимость протонного ускорителя составляет 7 млн евро, однако правительство Бельгии субсидировало покупку, предоставив грант в размере 2 млн евро.
Исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян сказал, что на базе Ереванского института физики им. Алиханяна будет создан Армянский онкологический центр отличия, где планируется внедрить позитронно-эмиссионную томографию, которая является новейшим методом медицинской радиоизотопной диагностики, позволяющим установить наличие и распространение онкологических заболеваний с точностью до 98%.
Бекор Папазян сообщил, что старт программы будет дан в начале 2011 года, а запуск ускорителя запланирован через 18 месяцев после подписания договора.
Говоря о тарифах на диагностику и лечение больных раком, Бекор Папазян сказал, что весь процесс обойдется примерно в 1000 долларов или евро, что намного дешевле лечения за рубежом, куда ежегодно отправляются около 600 граждан Армении, больных онкологическими заболеваниями.