Երեւան/Մեդիամաքս/. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունն այսօր հայտարարել է 4G-LTE նոր սերնդի ցանցի փորձնական առեւտրային գործարկման մասին Երեւանի փոքր կենտրոնում եւ Արաբկիր համայնքում:
Ինչպես գործարկման արարողությանը, որին մասնակցում էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ասել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Հայաստանը տարածաշրջանում առաջին, իսկ աշխարհում 10-րդ երկիրն է, որտեղ գործարկված է 4G ցանց, ինչպես նաեւ առաջին երկիրն է աշխարհում, որը գործարկել է դատա-ռոումինգ 4G ցանցում:
Տեսականորեն 4G ցանցի թողունակությունը հասնում է 160 Մբիտ/վրկ-ի (dowload) եւ 50 Մբիտ/վրկ-ի (upload), իսկ գործնականում այդ թվերը կազմում են, համապատասխանաբար, 148-162 Մբիտ/վրկ եւ 48 Մբիտ/վրկ: Հայաստանյան սերվերների վրա արագությունը հասնում է 48 Մբիտ/վրկ-ի (dowload) եւ 21 Մբիտ/վրկ-ի (upload):
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի 4G նոր սերնդի ցանցի գործարկման գործընկերներն են ERICSSON եւ HUAWEI ընկերությունները:

Yerevan/Mediamax/. “VivaCell-MTS” Company announced today the launch of commercial testing of 4G-LTE new generation network in the small center of Yerevan and in Arabkir community.
General Manager of the Company Ralph Yirikian stated at the ceremony of the launch, which was attended by the Prime Minister of the country Tigran Sargsian, that Armenia is the first country in the region and the tenth in the world to put 4G network into operation, and is the first in the world to launch data roaming in 4G network.
Theoretically, the transmission capacity of 4G network reaches 160Mb/sec (download) and 50Mb/sec (upload), and in practice these figures make respectively 148-163Mb/sec and 48Mb/sec. At that, on the servers in Armenia, the speed reaches 48Mb/sec (download) and 21Mb/sec (upload).