10:53 | 13.01.11 | Նորություններ | 5465
Երեւան/Մեդիամաքս/. ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը հիանալի է համարում Ռուբեն Վարդանյանի` Հայաստանում “ԴԻԼԻՋԱՆ” դպրոցի ստեղծման նախաձեռնությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, “Այբ” նախագծի նախաձեռնողներից մեկը հանդիսացող Դավիթ Յանն ասել է այս մասին “Անիվ” ամսագրին տված հարցազրույցում:
“Ես հիանալի եմ համարում Դիլիջանի դպրոցի նախաձեռնությունը եւ գիտեմ, թե ինչ փայլուն նախագիծ է իրականացրել Ռուբեն Վարդանյան Ռուսաստանի համար` «Սկոլկովո» բիզնես-դպրոցը: Ես հիացած էի, երբ իմացա, որ նա որոշել է դպրոց ստեղծել Հայաստանում: Ես համոզված եմ, որ Հայաստանին պետք են համաշխարհային կարգի նման ուսումնական հաստատություններ, եւ գուցե` ոչ մեկը: Դիլիջանի դպրոցի եւ “Այբ” նախագծերը ոչ մի կերպ միմյանց չեն հակասում, հակառակը` դրանք փոխլրացնում են միմյանց”, - ասել է Դավիթ Յանը:
“Հայաստանում կրթության վիճակի վրա ընդհանուր առմամբ համաձայնեցված ազդելու համար, նոր նախագծերից ոչ մեկը չպետք է դեպի իրեն ձգի այս կամ այն ռեսուրսները: Այդ նախագծերն առանձին-առանձին երբեք բավարար չեն լինի: Եվ շատ կարեւոր է չխախտել այն փխրուն հավասարակշռությունը, որն արդեն գոյություն ունի: Շատ կարեւոր է, որ մեծ միջոցները, եթե դրանք ներդրվելու են, չխարխլեն գոյություն ունեցող կրթությունը: Որպեսզի այդ ջանքերի, ֆինանսական եւ կազմակերպչական միջոցների մի մասը զուգահեռ պարտադիր ուղղվի Հայաստանի ընդհանուր կրթական ոլորտի բարելավմանը բոլոր մյուս դպրոցներում”, - նշել է Դավիթ Յանը:
“Ես գիտեմ Ռուբենին, գիտեմ, թե որքան հաջողված է “Սկոլկովո” նախագիծը Ռուսաստանում: Գիտեմ, թե որքան էներգիա եւ ուժ է ծախսում Ռուբենը Սկոլկովոյի դպրոցի ստեղծման համար, թե միանգամից ինչպիսի բարձր տեղ է զբաղեցրել այդ դպրոցը, չնայած որ Մոսկվայում արդեն կային բավականին բարձր մակարդակի բիզնես-դպրոցներ: Այնուամենայնիվ, այն շատ պայծառ եւ լուրջ երեւույթ դարձավ ռուսաստանյան բիզնես-կրթության ոլորտում: Չեմ կարող խոսել պատճառների եւ հետեւանքների մասին, հնարավոր է նաեւ, որ դա պատահականություն է, որ նորարական “Սկոլկովո” քաղաքի ՌԴ նախագահի նախագիծը գտնվում է Ռուբենի դպրոցից հինգ կիլոմետր հեռավորության վրա եւ կոչվում է նույն կերպ”, - ասել է ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահը:
Մեկնաբանելով նախորդ տարի ԴԻԼԻՋԱՆ նախագծի հասցեին հնչած քննադատությունը, Դավիթ Յանն ասել է.
“Հուսով եմ, որ կյանքն ամեն ինչ կդնի իր տեղերում: Ես շատ կվշտանամ, եթե Ռուբենը կորցնի հետաքրքրությունը նախագծի նկատմամբ, եւ Հայաստանը երկար ժամանակով կզրկվի նման հնարավորությունից: Ռուբենը փայլուն գործարար է եւ շատ նշանակալի դեմք է ոչ միայն Ռուսաստանի, այլեւ համաշխարհային ֆինանսական ինստիտուտների ոլորտում: Նրա ձեռքբերումները մեծ հարգանքի են արժանի: Նա երբեք չէր անի որեւէ բան, ինչը կվնասեր Հայասըտանին”:
Դավիթ Յանի հարցազրույցի ամբողջական տարբերակը ռուսերենով կարող եք կարդալ այստեղ. http://itel.am/ru-news-95-3615.html:

10:53 | 13.01.11 | News | 5472
Yerevan/Mediamax/. Chairman of ABBYY Company’s Board of Directors David Yang considers Ruben Vardanyan’s initiative on establishing DILIJAN School in Armenia “wonderful”.
Mediamax reports that David Yang, who is one of the initiators of “Ayb” project, said this in an interview to “Aniv” Magazine.
“I consider Dilijan project wonderful and I know what a great project was realized by Ruben Vardanyan in Russia – Skolkovo School. I was delighted, when I learnt that he had decided to establish a school in Armenia. I am sure that Armenia needs such world class educational establishments and maybe, not only one. The projects of Dilijan and “Ayb” do not by any means contradict each other, on the contrary, they are complementary”, David Yang stated.
“In order to influence the educational climate in Armenia in a coordinated way, none of the projects should attract any particular resource entirely or monopolize it. These projects themselves will never be enough. And it is very important not to break the fragile balance, which already exists. It is very important for large means, if such are be invested, not to break the existing education; it is important for a part of those efforts, a part of financial and organizational means to be surely directed simultaneously to improvement of the educational climate in Armenia in all remaining schools”, David Yang stated.
“I know Ruben, I know how successful Skolkovo project is in Russia. I know how much energy and efforts Ruben invested in establishment of Skolkovo School, what high position this school immediately occupied, although there were quite high level business schools in Moscow already. Nevertheless, it became a very bright and serious phenomenon on the landscape of Russian business education. I cannot judge about the reasons and consequences; maybe, it happened by chance that “Skolkovo” presidential project of Innograd is located five kilometers away from Ruben’s school and has the same name”, Chairman ABBYY Company’s Board of Directors stated.
Commenting on the criticism against DILIJAN project, which was voiced last year, David Yang stated:
“I hope that life will put everything in its place. I will be very upset if Ruben loses interest toward the project. Armenia will lose such a chance for a long time. Ruben is a brightest entrepreneur and an outstanding figure not only in the sphere of Russian, but also world-scale financial institutions. His achievements deserve great respect. And a person of such scale would not do anything that might harm Armenia”.