10:53 | 13.01.11 | Նորություններ | 5465
Երեւան/Մեդիամաքս/. ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը հիանալի է համարում Ռուբեն Վարդանյանի` Հայաստանում “ԴԻԼԻՋԱՆ” դպրոցի ստեղծման նախաձեռնությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, “Այբ” նախագծի նախաձեռնողներից մեկը հանդիսացող Դավիթ Յանն ասել է այս մասին “Անիվ” ամսագրին տված հարցազրույցում:
“Ես հիանալի եմ համարում Դիլիջանի դպրոցի նախաձեռնությունը եւ գիտեմ, թե ինչ փայլուն նախագիծ է իրականացրել Ռուբեն Վարդանյան Ռուսաստանի համար` «Սկոլկովո» բիզնես-դպրոցը: Ես հիացած էի, երբ իմացա, որ նա որոշել է դպրոց ստեղծել Հայաստանում: Ես համոզված եմ, որ Հայաստանին պետք են համաշխարհային կարգի նման ուսումնական հաստատություններ, եւ գուցե` ոչ մեկը: Դիլիջանի դպրոցի եւ “Այբ” նախագծերը ոչ մի կերպ միմյանց չեն հակասում, հակառակը` դրանք փոխլրացնում են միմյանց”, - ասել է Դավիթ Յանը:
“Հայաստանում կրթության վիճակի վրա ընդհանուր առմամբ համաձայնեցված ազդելու համար, նոր նախագծերից ոչ մեկը չպետք է դեպի իրեն ձգի այս կամ այն ռեսուրսները: Այդ նախագծերն առանձին-առանձին երբեք բավարար չեն լինի: Եվ շատ կարեւոր է չխախտել այն փխրուն հավասարակշռությունը, որն արդեն գոյություն ունի: Շատ կարեւոր է, որ մեծ միջոցները, եթե դրանք ներդրվելու են, չխարխլեն գոյություն ունեցող կրթությունը: Որպեսզի այդ ջանքերի, ֆինանսական եւ կազմակերպչական միջոցների մի մասը զուգահեռ պարտադիր ուղղվի Հայաստանի ընդհանուր կրթական ոլորտի բարելավմանը բոլոր մյուս դպրոցներում”, - նշել է Դավիթ Յանը:
“Ես գիտեմ Ռուբենին, գիտեմ, թե որքան հաջողված է “Սկոլկովո” նախագիծը Ռուսաստանում: Գիտեմ, թե որքան էներգիա եւ ուժ է ծախսում Ռուբենը Սկոլկովոյի դպրոցի ստեղծման համար, թե միանգամից ինչպիսի բարձր տեղ է զբաղեցրել այդ դպրոցը, չնայած որ Մոսկվայում արդեն կային բավականին բարձր մակարդակի բիզնես-դպրոցներ: Այնուամենայնիվ, այն շատ պայծառ եւ լուրջ երեւույթ դարձավ ռուսաստանյան բիզնես-կրթության ոլորտում: Չեմ կարող խոսել պատճառների եւ հետեւանքների մասին, հնարավոր է նաեւ, որ դա պատահականություն է, որ նորարական “Սկոլկովո” քաղաքի ՌԴ նախագահի նախագիծը գտնվում է Ռուբենի դպրոցից հինգ կիլոմետր հեռավորության վրա եւ կոչվում է նույն կերպ”, - ասել է ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահը:
Մեկնաբանելով նախորդ տարի ԴԻԼԻՋԱՆ նախագծի հասցեին հնչած քննադատությունը, Դավիթ Յանն ասել է.
“Հուսով եմ, որ կյանքն ամեն ինչ կդնի իր տեղերում: Ես շատ կվշտանամ, եթե Ռուբենը կորցնի հետաքրքրությունը նախագծի նկատմամբ, եւ Հայաստանը երկար ժամանակով կզրկվի նման հնարավորությունից: Ռուբենը փայլուն գործարար է եւ շատ նշանակալի դեմք է ոչ միայն Ռուսաստանի, այլեւ համաշխարհային ֆինանսական ինստիտուտների ոլորտում: Նրա ձեռքբերումները մեծ հարգանքի են արժանի: Նա երբեք չէր անի որեւէ բան, ինչը կվնասեր Հայասըտանին”:
Դավիթ Յանի հարցազրույցի ամբողջական տարբերակը ռուսերենով կարող եք կարդալ այստեղ. http://itel.am/ru-news-95-3615.html:

10:53 | 13.01.11 | Новости | 5595
Ереван/Медиамакс/. Председатель совета директоров компании ABBYY Давид Ян считает прекрасной инициативу Рубена Варданяна по созданию в Армении школы ДИЛИЖАН.
Как сообщает агентство Медиамакс, Давид Ян, являющийся одним из инициаторов проекта «Айб», сказал об этом в интервью журналу «Анив».
«Дилижанский проект я считаю прекрасным и знаю, насколько блестящий проект реализовал Рубен Варданян для России – бизнес-школу Сколково. Я был в восторге, когда узнал, что он решил создать в Армении школу. Я уверен, что Армении нужны такие учебные заведения мирового класса, и, может быть, не одно. Проекты Дилижанской школы и «Айб»-а никак друг другу не противоречат, наоборот – они комплементарны», - сказал Давид Ян.
«Чтобы в целом согласованно влиять на образовательный климат в Армении, ни один из новых проектов не должен переключать на себя, монополизировать те или иные ресурсы. Сами по себе эти проекты никогда не будут достаточными. И очень важно не сломать хрупкое равновесие, которое уже есть. Очень важно, чтобы большие средства, если таковые будут вкладываться, не сломали существующее образование. Чтобы часть этих усилий, часть финансовых и организационных средств обязательно параллельно направлялись бы на улучшение образовательного климата в Армении, во всех остальных школах», - отметил Давид Ян.
«Я знаю Рубена, знаю, насколько успешен проект Сколково в России. Знаю, сколько энергии и сил тратит Рубен на создание сколковской школы, какое высокое место сразу же заняла эта школа, хотя в Москве уже были бизнес-школы достаточно высокого уровня. Тем не менее, она стала очень ярким и серьезным явлением на ландшафте российского бизнес-образования. Не могу судить о причинах и следствиях, может быть, это и случайность, что президентский проект Иннограда «Сколково» находится в пяти километрах от школы Рубена и называется точно так же», - сказал председатель совета директоров компании ABBYY.
Комментируя звучавшую в прошлом году критику в адрес проекта ДИЛИЖАН, Давид Ян сказал:
«Надеюсь, что жизнь все расставит по местам. Я буду очень огорчен, если Рубен потеряет интерес к проекту, и Армения надолго лишится такого шанса. Рубен – это ярчайший предприниматель и очень заметная фигура в сфере не только российских, но и мировых финансовых институтов. Его достижения вызывают большое уважение. И человек такого масштаба никогда не сделал бы того, что навредило бы Армении».