10:10 | 16.02.11 | Հոդվածներ | 13424
Երեւան/Մեդիամաքս/. Էլեկտրոնային առեւտուրը բիզնեսի հեռանկարային ուղղություն է, որի ծավալներն աճում են մեծ տեմպերով: Հետճգնաժամային 2009 թվականին ինտերնետ-առեւտրի համաշխարհային շուկայի ծավալները հասան շուրջ $450 մլրդ-ի, 2010թ-ի տվյալները դեռեւս ճշտվում են, մինչդեռ Հայաստանում այս ոլորտում ակնառու առաջընթաց չի նկատվում: ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) տվյալների համաձայն, 2010-ին ինտերնետ միջավայրում էլեկտրոնային առևտրի ծավալները կազմել են ընդամենը 2,1 մլրդ դրամ ($5.8 մլն):
Հայաստանյան Overall Solutions ընկերությունը նախագծել է Հայաստանում հյուրանոցային համարների՝ ինտերնետային ռեժիմում պատվիրում առաջարկող armhotels.am կայքը: Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ընկերության տնօրեն Դավիթ Քոթանյանն ասել է, որ հաճախորդներին հավուր պատշաճի սպասարկելու համար ընկերությունը առեւտրային հաշիվ (merchant accout) է բացել արտասահմանյան բանկում:
«Հայաստանյան բանկերն ունեն արտասահմանյան բանկերի թողարկած Mastercard-երով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիա (internet acquiring), սակայն նույնը չի կարելի ասել Visa քարտերի մասին; Moneybookers եւ PayPal-ի պես ինտերնետ-պրոցեսինգ իրականացնող ընկերություններն էլ չեն դիտարկում Հայաստանը որպես հետաքրքիր շուկա եւ չեն բացում մեզ համար առեւտրային հաշիվներ: Իսկ, քանի որ աշխատել միայն դրսի Mastercard-քարտապանների հետ նպատակահարմար չէ, մենք առեւտրային հաշիվ ենք բացել արտասահմանյան բանկում, որին էլ փոխանցվում են մեր ծառայությունների դիմաց ստացվող վճարումները», - ասաց Դավիթ Քոթանյանը:
Ըստ նրա, հավելյալ տրանզակցիոն ծախսերը կրճատում են ընկերության եկամուտը շուրջ 2%-ով, «ինչը բացարձակապես ձեռնտու չէ»:
Ինչ վերաբերում է տեղական բանկերի կողմից թողարկված քարտերին, ապա, ըստ Overall Solutions-ի տնօրենի, «Արմենիան Քարդ» (ArCa) վճարահաշվարկային համակարգը թույլ է տալիս կատարել գնումներ ինտերնետում, սակայն համակարգն ունի արդիականացման կարիք:
ArCa-ն գիտակցում է տեխնիկական վերազինման անհրաժեշտությունը եւ գործադրում է համապատասխան քայլեր: Համակարգի տնօրեն Իշխան Մխիթարյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում պատմեց, որ ծրագրային ապահովման թարմացման նպատակով հայտարարվել էր մրցույթ, որը ներկայումս ամփոփվում է, ինչից հետո կսկսվի վերազինման բուն գործընթացը: «Մեր համակարգի վերազինումը բավարար չափով կապահովագրի մեր պրոցեսինգով աշխատող բանկերին անհիմն «չարջբեքերից»-երից [անգլ. charge back, վճարողի կողմից գործարքի բողոքարկում, որի դեպքում գումարը դուրս է գրվում ստացողի հաշվից եւ վերադարձվում է վճարողին, ինչից հետո գործարքի ճշմարտությունն ապացուցելու իրավունքն անցնում է ստացող կողմին – խմբ.]: Վերազինումը կտեւի շուրջ 1 տարի, ինչից հետո բանկերը, կարծում եմ, ավելի պատրաստակամ կլինեն միջազգային Visa միջազգային քարտերով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիայի ձեռքբերման հարցում», - ասաց Իշխան Մխիթարյանը:
Պարզաբանելով, թե ինչպես է ստացվել, որ հայաստանյան բանկերը կարող են ընդունել ինտերնետ-վճարումներ միջազգային Mastercard-երով, իսկ Visa քարտերով՝ ոչ, Իշխան Մխիթարյանն ասաց, որ Mastercard համակարգի պրինցիպալ անդամ է հանդիսանում հենց ArCa համակարգը, որին, որպես ազգային վճարահաշվարկային համակարգ, շնորհվել է այս կարգավիճակը դեռեւս հիմնադրման ժամանակ: Ըստ Իշխան Մխիթարյանի, սովորաբար ոչ Visa-ն ոչ Mastercard-ը չեն տրամադրում ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիա ոչ բանկային կազմակերպություններին, իսկ թե ինչու հայկական բանկերից որեւիցե մեկը ձեռք չի բերել միջազգային Visa-ի համապատասխան լիցենզիան՝ զուտ տնտեսական արդարացվածության հարց է:
Այս տեսակետի հետ համաձայն է «Կոնվերս բանկի» նախագծերի կառավարման բաժնի պետ Սուրեն Ոսկանյանը: Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նա ասաց, որ ամեն մի առանձին հայաստանյան բանկի համար Visa միջազգային քարտերով ինտերնետ վճարումների ընդունման լիցենզիան կարժենա մոտ $250 000, եւ բանկերը, կարծելով, որ շուկան դեռեւս պատրաստ չէ դրան, չեն դիմում նման ծախսերի:
Այնուամենայնիվ, եթե ինտերնետ-խանութի թիրախային շուկան հայաստանյան սպառողներն են, ապա, ըստ Սուրեն Ոսկանյանի, տեղական բանկերի կողմից առաջարկվող լուծումները լիովին բավարար են:
«Դրա համար հաճախորդին անհրաժեշտ է դիմել համապատասխան հայտով բանկերի քարտային բաժիններ, ինչից հետո բանկը տրամադրում է հաճախորդին համապատասխան ծրագրային փաթեթ կամ «մոդուլ», որը տեղադրվում է հաճախորդի կայքում, դարձնելով այն, ըստ էության, ինտերնետ-խանութ», - ասաց Սուրեն Ոսկանյանը, հավելելով, որ «մոդուլի» ձեռքբերելը անվճար է, եւ հաճախորդը վճարում է միայն բանկում առեւտրային հաշիվ բացելու եւ այն սպասարկելու համար:
Ըստ «Կոնվերս Բանկի» նախագծերի կառավարման բաժնի պետի, ինտերնետ-վաճառակետ ստեղծելու համար բանկից համապատասխան ծրագրային լուծում ձեռքբերելը չպետք է տեւի մեկ շաբաթից ավել. հաճախորդի դիմումից հետո բանկը համապատասխան հայտ է ներկայացնում ArCa վճարահաշվարկային համակարգ, որտեղից բանկին տրամադրվում է անհրաժեշտ ծրագրային փաթեթը:
Ինտերնետ-խանութները Հայաստանում կարող են առցանց վճարումներ ընդունել նաեւ IDram ինտերնետ-վճարային համակարգի միջոցով: Համակարգն ունի էլեկտրոնային կոմերցիայի լիցենզիա ունեցող արտասահմանյան «աքուայրեր» (անգլ. acquirer, ինտերնետ վճարումներ ընդունող եւ սպասարկող) բանկերի հետ աշխատելու մեխանիզմներ, սակայն այդ մեխանիզմները պարունակում են մեծ ռիսկայնություն և հանդիսանում են ոչ շահավետ:
IDram-ի տնօրեն Գայանե Ստեփանյանը Մեդիամաքսին տեղեկացրեց, որ ընկերության համար շատ ավելի նախընտրելի կլիներ աշխատել հայաստանյան բանկերի հետ, քանի որ այս դեպքում կկրճատվեին տրանզակցիոն ծախսերը եւ չէր պահանջվի գնորդի նույնականացման երկար ընթացակարգ:
Գայանե Ստեփանյանը տեղեկացրեց, որ ինտերնետային առեւտրի մասնաբաժինը համակարգի շրջանառության մեջ կազմում է ընդամենը 20% (ամսական շուրջ 10 մլն դրամ), իսկ մնացածը բաժին է ընկնում ծառայությունների դիմած վճարումներին: Սա թերեւս վկայում է այն մասին, որ համակարգից օգտվողների բացարձակ մեծամասնությունը հայաստանյան ռեզիդենտներ են:
Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման խնդիրները գտնվում են նաեւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) օրակարգում: UITE գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում պատմեց, որ ենթակառուցվածքային խնդիրներից բացի այս ոլորտում առկա են բազմաթիվ չլուծված իրավական հարցեր: Նշված եւ այլ հարցերին լուծում տալու նպատակով UITE-ն այս տարի կմշակի եւ կառավարության քննարկմանը կներկայացնի օրինագծերի փաթեթ, որոնք անհրաժեշտ են էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման համար: Oրինագծերի փաթեթը, ըստ Կարեն Վարդանյանի, ենթադրում է փոփոխություններ, մասնավորապես, հարկային եւ մաքսային օրենսդրությունում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում: Օրենսդրական առաջարկները կներառեն նաեւ շահերի պաշտպանության կառույցի ստեղծում վճարահաշվարկային ծառայություններ մատուցող ընկերությունների համար, ներմուծված ապրանքների երաշխիքային սպասարկման, մաքսային վարչարարության եւ ՏՏ ոլորտի ապրանքների արտահանման ընթացակարգերի պարզեցման հետ կապված խնդիրների լուծում:
«Հայաստանյան բանկերը դեռեւս չեն պատկերացնում, թե ինչպիսի եկամուտներ են իրենց սպասում ինտերնետային առեւտրից: Ռուսաստանի տնտեսությունը, օրինակ, տարեկան $3-4 մլրդ է կորցնում միմիայն այն պատճառով, որ այդ երկրի ինտերնետ-խանութներից շատերի առեւտրային հաշիվները ոչ ռուսաստանյան բանկերում են: Եվ դա այն պարագայում, երբ Ռուսաստանում էլեկտրոնային առեւտրի ոլորտում ենթակառուցվածքային եւ իրավական խնդիրները կարծես թե արդեն լուծված են”, - ասաց Կարեն Վարդանյանը, հավելելով, որ եթե փորձենք համեմատել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի շուկաները, կարելի է ենթադրել, որ մեզ մոտ էլ տարեկան կորուստները կարող են հասնել $30-40 մլն-ի, ինչը Հայաստանի համար ամենեւին էլ փոքր գումար չէ:
UITE-ն գիտակցում է, որ նման ենթադրությունները բավարար չեն, որպեսզի հայկական բանկերը շահագրգռվեն եւ լուծեն մեր երկրում ինտերնետ-առեւտրի զարգացման համար անհրաժեշտ հարցերը: Անցած տարվա դեկտեմբերին կայացած ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարների հանդիպում-ֆորումի ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ 2011-ի ընթացքում ինտերնետ-առեւտրի զարգացման մեջ շահագրգռված ընկերությունները եւ UITE-ն կիրականացնեն հաշվարկներ՝ շուկայի պոտենցիալը գնահատելու նպատակով: Այդ հաշվարկներն այնուհետեւ կներկայացվեն բանկերին, որպեսզի վերջիններս կարողանան գնահատել, թե ինչ օգուտ է իրենց սպասում բիզնեսի այս ուղղությունից:

10:10 | 16.02.11 | Articles | 13430
Yerevan /Mediamax/. E-commerce is a prospective direction of business, however no significant progress is being observed in Armenia in this direction. According to the data of Armenian CB, the volume of internet trade in 2010 made only 2.1bln AMD (USD 5.8mln).
Overall Solutions Company elaborated Armhotels.am website, where one can book a hotel room in Armenian hotels online. In an interview to Mediamax, Director of the Company David Kotanyan stated that in order to service customers properly, the company opened a merchant account in a foreign bank.
“Armenian banks have a license for service of internet payments by holders of Mastercard, issued by foreign banks, however the same cannot be said about Visa cards, and companies, which realize internet processing, such as PayPal and Moneybookers, do not consider Armenia an interesting market and do not open merchant accounts for us. And since it is not expedient to work only with foreign holders of Mastercard, we opened a merchant account in a foreign bank, on which the payments for our services are transferred”, David Kotanyan stated. According to him, additional transaction expenses reduce the profits of the company by 2%, which is “absolutely unprofitable”.
Concerning cards, issued by Armenian banks, according to the Director of Overall Solutions, “Armenian Card” (ArCa) payment-account system allows making purchases in internet, but requires modernization.
ArCa realizes the necessity of technical reequipment and takes up the corresponding steps. Director of the Payment-Account system Ishkhan Mkhitaryan stated in an interview to Mediamax that in order to update the software support, a contest was announced, following the results of which the reequipment process will be initiated. “Modernization of our system will significantly insure banks, which work with our processing, from ungrounded chargeback. The reequipment process will take about a year, after which, I believe, the banks will demonstrate greater readiness in the issue of purchasing a licence on accepting internet payments by international Visa cards”, Ishkhan Mkhitaryan stated.
Explaining why Armenian banks can accept internet payments, made by international Matsercard cards, and cannot accept ones, made by Visa cards, Ishkhan Mkhitaryan stated that the ArCa system is a principle member of Mastercard. ArCa, as the national payment and account system, was assigned this status back in the time of its establishment. According to Ishkhan Mkhitaryan, usually neither Visa nor Mastercard issue licenses on accepting internet payments by non-bank organizations. And concerning reasons, why none of the Armenian banks has purchased the corresponding license of Visa, they are related to economic justification.
Head of “Converse Bank” Project Management Department Suren Voskanyan agrees to this viewpoint. In an interview to Mediamax he stated that for each individual Armenian bank, purchase of a licence on accepting internet payments by international Visa cards will cost about USD 250 000 and banks, considering that the market is not yet ready, do not take up such expenditures.
Nevertheless, if Armenia is the target market of the internet store, then according to Suren Voskanyan, the decisions of local banks are completely satisfactory. “For that, the customer needs to turn to card departments of banks, after which the bank provides the customer with the corresponding software support or a “module”, which is placed at the website of the customer, turning it, per se, into an internet store”, Suren Voskanyan stated, adding that purchase of the “module” is free of charge, and the customer pays only for opening and maintenance of the merchant account in the bank.
According to the Head of “Converse Bank” Project Management Department, purchase of a “module” in order to create an internet trade point should not last longer than a week: after the client’s application, the bank turns to ArCa, which provides him with the necessary software package.
Armenian internet stores can accept payments also with the help of Idram internet payment system. The system owns mechanisms of work with foreign “acquirer banks”, however these mechanisms are not profitable and contain great risks.
Director of IDram Gayane Stepanyan informed Mediamax that the company would prefer to work with Armenian banks, since this would lead to reduction of transactional expenses and the need for a long procedure of buyer identification would disappear.
Gayane Stepanyan informed that the share of e-commerce in the turnover of the company makes only 20% (about 10mln AMD) monthly, and the remaining part falls on the share of payment for services. This fact evidences that the absolute majority of the system users are residents of Armenia.
Issues of e-commerce development are also on the agenda of the Union of IT Enterprises (UITE) of Armenia. Director of UITE Karen Vardanyan stated in an interview to Mediamax that besides infrastructural problems, there are also numerous unresolved legal issues, in order to solve which, this year UITE will elaborate and present to the consideration of the government a package of draft laws, necessary for development of e-commerce. The draft laws, according to Karen Vardanyan, provide for changes, in particular, in the tax and customs legislation, in the law on “currency regulation and currency control”. The legislative proposals also provide for establishment of a structure to protect interests of payment and account organizations, as well as solution of issues of warranty service of imported goods, facilitation of export procedures for high tech products and customs administration.
“Armenian banks do not yet imagine what incomes they will have from e-commerce. The economy of Russia, for instance, loses USD 3-4bln annually only because the merchant accounts of many internet stores of that country are in foreign banks. And this happens in a situation, when infrastructural and legal issues of e-commerce in Russia are solved it seems”, Karen Vardanyan stated, adding that if we try to compare the scales of the Russian and the Armenian markets, one can assume that annual losses here reach USD 30-40mln, and which is a quite serious figure for Armenia.
UITE realizes that such assumptions are not sufficient to “convince” banks to solve issues, necessary for development of e-commerce in our country. At the Forum of Armenian IT Companies’ Heads, which took place in December, 2010, an agreement was reached that in the course of 2011, UITE and companies, interested in development of e-commerce, will make estimations in order to assess the market’s potential. These estimations will be presented to banks for the latter to be able to assess what benefit they would have from that direction of business.