ԱՖԿ «Սիստեմա»-ի ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկովը
Երեւան/Մեդիամաքս/. МТС բջջային օպերատորը ապրիլին սկսում է Glonass 945 սմարթֆոնի վաճառքը, որը ԱՖԿ «Սիստեմա»-ի ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկովը Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ընթացքում համեմատել է iPhone 4-ի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով «Կոմերսանտ» թերթը, МТС Glonass 945-ը ունենալու է 2 նավիգացիոն համակարգ` ԳԼՈՆԱՍ եւ GPS: МТС-ում պնդում են, որ սարքի հիմնական առավելությունն այն է, որ միաժամանակ երկու նավիգացիոն համակարգ պարունակելու շնորհիվ ապահովվում է բաժանորդի առավել ստույգ դիրքավորումը:
Սարքի արժեքը լինելու է շուրջ 11 հազար ՌԴ ռուբլի:
«Եվրոսետ»-ի նախագահ Ալեքսանդր Մալիսը ենթադրում է, որ այդ գնով սարքի հեռանկարը լավատեսական չէ. «Քչերն են պատրաստվում վճարել միայն ԳԼՈՆԱՍ գործառույթի համար, քանի որ հեռախոսների կեսում կա GPS նավիգատոր: Եվ խոսքը ամենեւին դիրքավորման տարբեր ճշգրտությունների մասին չէ, GPS-ով մարդիկ քայլում են փողոցում եւ չեն կորում»,- ասել է նա: Մալիսի խոսքերով, որպեսզի հեռախոսը դուր գա, հսկայական մարքեթինգային աջակցություն է անհրաժեշտ:

Head of “Sistema” FSC Vladimir Yevtushenkov
Yerevan/Mediamax/. MTS mobile connection operator will launch sales of Glonass 945 smartphone in April. Head of “Sistema” FSC Vladimir Yevtushenkov compared this smartphone to iPhone 4 at the meeting with Russian Prime Minister Vladimir Putin.
Mediamax reports referring “Kommersant” newspaper that MTS Glonass 945 will be supporting two navigation systems: GLONASS and GPS. MTS assures that the main advantage of the device is that due to simultaneous support for two navigation systems, more distinct positioning of the subscriber is provided for.
Cost of the device will make about 11 thousand RR.
“EuroNet” President Alexander Malis assumes that with such a price, the device does not have brilliant prospects: “Not many people are going to pay more only for GLONASS option, since half of the phones have GPS-navigators. And the matter is not different exactness of positioning: this is not aiming of a warhead. People walk in the streets with GPS and do not get lost”, he stated. According to Malis, in order for the phone to sell, they need a huge marketing support.