ԱՖԿ «Սիստեմա»-ի ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկովը
Երեւան/Մեդիամաքս/. МТС բջջային օպերատորը ապրիլին սկսում է Glonass 945 սմարթֆոնի վաճառքը, որը ԱՖԿ «Սիստեմա»-ի ղեկավար Վլադիմիր Եվտուշենկովը Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ընթացքում համեմատել է iPhone 4-ի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով «Կոմերսանտ» թերթը, МТС Glonass 945-ը ունենալու է 2 նավիգացիոն համակարգ` ԳԼՈՆԱՍ եւ GPS: МТС-ում պնդում են, որ սարքի հիմնական առավելությունն այն է, որ միաժամանակ երկու նավիգացիոն համակարգ պարունակելու շնորհիվ ապահովվում է բաժանորդի առավել ստույգ դիրքավորումը:
Սարքի արժեքը լինելու է շուրջ 11 հազար ՌԴ ռուբլի:
«Եվրոսետ»-ի նախագահ Ալեքսանդր Մալիսը ենթադրում է, որ այդ գնով սարքի հեռանկարը լավատեսական չէ. «Քչերն են պատրաստվում վճարել միայն ԳԼՈՆԱՍ գործառույթի համար, քանի որ հեռախոսների կեսում կա GPS նավիգատոր: Եվ խոսքը ամենեւին դիրքավորման տարբեր ճշգրտությունների մասին չէ, GPS-ով մարդիկ քայլում են փողոցում եւ չեն կորում»,- ասել է նա: Մալիսի խոսքերով, որպեսզի հեռախոսը դուր գա, հսկայական մարքեթինգային աջակցություն է անհրաժեշտ:

Глава АФК «Система» Владимир Евтушенков
Ереван/Медиамакс/. Сотовый оператор МТС начнет в апреле продажи смартфона Glonass 945, который глава АФК «Система» Владимир Евтушенков на встрече с премьер-министром России Владимиром Путиным сравнил с iPhone 4.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на газету «Коммерсант», МТС Glonass 945 будет поддерживать две навигационные системы - ГЛОНАСС и GPS. В МТС утверждают, что основное преимущество аппарата в том, что благодаря одновременной поддержке двух систем навигации обеспечивается более точное позиционирование абонента.
Стоимость аппарата составит около 11 тысяч рублей.
Президент «Евросети» Александр Малис полагает, что с такой ценой перспективы у аппарата не радужные: «Мало кто соберется переплачивать только за опцию ГЛОНАСС, так как в половине телефонов есть GPS-навигатор. И дело вовсе не в разной точности позиционирования - это же не наведение боеголовки, с GPS люди ходят по улицам и не теряются», - сказал он. По словам Малиса, чтобы телефон продавался, необходима колоссальная маркетинговая поддержка.