10:06 | 17.02.11 | Նորություններ | 4504
Երեւան/Մեդիամաքս/. Վրաստանում ուժի մեջ է մտել բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայությունը (Mobile Number Portability), որը բաժանորդներին թույլ է տալիս փոխել օպերատորին առանց հեռախոսահամարի փոփոխման:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, հեռախոսահամարի փոխանցումը կատարվում է անվճար, ցանկության դեպքում բաժանորդը կարող է հաճախ օգտվել դրանից, սակայն ոչ ավել, քան ամսական մեկ անգամ:
Ներկայումս Վրաստանի բջջային կապի շուկայում գործում են երեք ընկերություններ` «Մագտի», որը զբաղեցնում է շուկայի 42%-ը, «Ջեոսելլ» (45%) եւ Beeline (13%):
2009թ. ամռանը ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանում MNP ներդրման հարցում ավելորդ շտապողականությունը «կարող է հանգեցնել հակառակ արդյունքի եւ վնասել շուկայի զարգացմանը»:
Նա նշել էր, որ ՀԾԿՀ-ն գնահատում է տեխնիկական հնարավորությունները եւ պահանջվող ներդրումների ծավալը, ուսումնասիրում է հեռախոսահամարների միասնական գրանցում վարելու արտասահմանյան փորձը:
2010թ. հունվարին Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարների փոխանցման ծառայության ներդրումը «օգտակար կլիներ շուկայի համար»:
«Մենք MNP կարիք ունենք, եւ այդ ծառայության ներդրման համար անհրաժեշտ ներդրումները պետք է բաժանվեն բոլոր օպերատորների միջեւ»,- նշել էր Orange-ի ղեկավարը:

10:06 | 17.02.11 | Новости | 3652
Ереван/Медиамакс/. В Грузии вошла в силу переносимость номеров мобильной связи (Mobile number Portability), которая позволяет абонентам менять оператора без изменения номера.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на «Новости-Грузия», перенс номера проводится бесплатно, при желании абонент может им воспользоваться многократно, но не чаще одного раза в месяц.
В настоящее время на рынке мобильной связи Грузии действуют три компании мобильной связи – «Магти», которая занимает 42% рынка, «Джеоселл» (45%) и Beeline (13%).
Летом 2009 года член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян сказал в интервью Медиамакс, что излишняя поспешность в вопросе внедрения в Армении MNP «может привести к обратному эффекту и навредить развитию рынка».
Он отмечал, что КРОУ ведет работы по оценке технических возможностей, требуемых инвестиций, изучает зарубежный опыт ведения единого реестра телефонных номеров.
В январе 2010 года гендиректор Orange Armenia Бруно Дютуа сказал в интервью Медиамакс, что внедрение в Армении услуги переносимости номера мобильного телефона «было бы полезным для рынка».
«Мы нуждаемся в MNP и необходимые инвестиции для внедрения данной услуги должны быть поделены между всеми операторами», - отмечал глава Orange.