12:06 | 25.02.11 | Նորություններ | 4467
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ տարեվերջ Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտը /ՏՏԻ/ կգործարկի «ամպային հաշվարկների» տեխնոլոգիան (Cloud computing), Trend-ին ասել է ՏՏԻ ներկայացուցիչ Ռաշիդ Ալեքպերովը:
Նրա խոսքերով, «ամպային հաշվարկների» տեխնոլոգիաներն ի սկզբանե մատչելի կլինեն Գիտությունների ակադեմիայի 35 գիտահետազոտական ինստիտուտների, ապա` երկրի բոլոր գիտնականներին եւ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին:
«Ծրագրի իրականացման նպատակով մենք բանակցություններ ենք վարում IBM-ի եւ HP-ի հետ, որոնց ներկայացրել ենք մեր տեխնիկական պահանջները: Մեր հաշվարկներով, նախնական փուլում մեր կողմից ստեղծվող DATA-կենտրոնների արտադրողականությունը կկազմի 1,5 տերաֆլոպ, օպերատիվ հիշողության ծավալը` 700 գիգաբայթ, իսկ արտաքին ծավալը` շուրջ 20 տերաբայթ»,- ասել է Ալեքպերովը:
«Ամպային հաշվարկների» ծառայություններին վերջնական սպառողներին հեռակա դինամիկ հասանելիություն կտրամադրվի AzScienceNet գիտական համակարգչային ցանցի միջոցով, որում տվյալների փոխանցման արագությունը գերազանցում է 100 Մբիտ/վրկ-ը:

12:06 | 25.02.11 | Новости | 4514
Ереван/Медиамакс/. До конца года Институт информационных технологий (ИИТ) Национальной академии наук Азербайджана задействует технологию «облачных вычислений» (Cloud computing), сказал Trend представитель ИИТ Рашид Алекперов.
По его словам, технологии «облачных вычислений» первоначально будутдоступны сотрудникам 35 научно-исследовательских институтов Академии наук, а в будущем - всем ученым и высшим учебным заведениям республики.
«Для реализации проекта мы ведем переговоры с IBM и HP, которым мы представили наши технические требования. По нашим расчетам, на начальном этапе производительность создаваемого нами DATA-центра составит 1,5 терафлоп, объем оперативной памяти 700 гигабайт, а внешнего массива примерно 20 терабайт», - сказал Алекперов.
Предоставление конечным пользователям удаленного динамического доступа к услугам «облачных вычислений» будет осуществляться через научную компьютерную сеть AzScienceNet , скорость передачи данных в которой превышает 100 Мбит/с.