11:46 | 03.03.11 | Նորություններ | 5743
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարծում է, որ Հայաստանում VAS-օպերատորներն աստիճանաբար զարգանում են` անհրաժեշտ ներդրումների, սարքավորումների և տեխնոլոգիաների առումով:
Այս մասին ասացին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունում` Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով համագործակցությունը VAS-օպերատորների հետ եւ այդ ծառայությունների շուկան առհասարակ:
VAS (Value Added Services)-օպերատորներ են հանդիսանում այն ընկերությունները, որոնք բջջային օպերատորների ցանցերի միջոցով մատուցում են լրացուցիչ ծառայություններ` sms-ծառայություններ, րինգթոններ, մուլտիմեդիա եւ այլն:
“Հատկապես հագեցվածության բարձր մակարդակ ունեցող շուկայում VAS-ը դառնում է շարժական կապի օպերատորի մրցակցային առավելության կարևոր գործոն` աճի ապահովման գործում VAS-ի դերի մեծացման միտումներով պայմանավորված”, - ասացին
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունում:
“Մեր գնահատմամբ, Հայաստանում VAS-օպերատորներն աստիճանաբար զարգանում են` անհրաժեշտ ներդրումների, սարքավորումների և տեխնոլոգիաների առումով: Մյուս կողմից` որպես Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն առաջարկում է բոլոր անհրաժեշտ պլատֆորմերը, որոնց միջոցով VAS-օպերատորները կարող են տրամադրել իրենց ծառայությունները: Չենք կարող վստահաբար ասել, որ Հայաստանում VAS շուկան ամբողջովին կայացած է: Ոլորտը դեռևս կայացման փուլում է: Ակնկալվում է, որ այն զգալի փոփոխությունների կենթարկվի, ինչը ազդեցություն կթողնի արժեքային շղթայի բոլոր մասնակիցների` օպերատորների, տեխնոլոգիաների մատակարարների, ինչպես նաև կոնտենտ-պրովայդերների վրա: Լայն տարածում գտած ծառայություններն են զանազան մրցույթները, վիկտորինաները, չաթը, SMS ծանոթությունները, քվեարկությունները, խաղերը և տեսանյութերը”, - նշեցին ընկերությունում:
Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան Մեդիամաքսին ասել է, որ, “երբ խոսում ենք հեռահաղորդակցության շուկայում ավելացված արժեքով ծառայությունների մասին, պետք է հաշվի առնել մի շարք գործոններ. շուկայի տարիքն ու հասունությունը, շարժական կապի ներթափանցման մակարդակը, ինչպես նաև շուկայի ծավալն ու գնողունակությունը”:
“Կարծում եմ, որ հաշվի առնելով այս բոլոր գործոնները` կարելի է ասել, որ մուլտիմեդիա ծառայությունների հայկական շուկան լավ զարգացած է: Շուկայում կան VAS ծառայությունների մի քանի մատակարարներ, որոնց հետ մենք համագործակցում ենք տարբեր նախագծերի համար: Ի դեպ, նրանք պրոֆեսիոնալ են իրենց գործում ու միաժամանակ բավականին ճկուն, և մենք հեշտորեն կարողանում ենք իրագործել մեր նախագծերը”, - ասել է Orange Armenia-ի ղեկավարը:
“ԱրմենՏել”-ի մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ “մեր ընկերությունը վաղուց եւ հաջողությամբ համագործակցում է VAS ծառայություններ առավել լուրջ մատակարարների հետ եւ մենք վստահաբար կարող ենք ասել, որ նրանք պրոֆեսիոնալներ են եւ պատասխանատու կերպով են վերաբերվում բիզնեսին”:

11:46 | 03.03.11 | Новости | 4943
Ереван/Медиамакс/. «ВиваСелл-МТС» считает, что VAS-операторы Армении постепенно развиваются, делая необходимые инвестиции и внедряя оборудование и технологии.
Об этом сказали в пресс-службе «ВиваСелл-МТС», комментируя по просьбе Медиамакс сотрудничество с VAS-операторами и рынок этих услуг.
VAS-операторы (Value Added Services) предоставляют дополнительные услуги посредством сетей сотовых операторов – sms-услуги, рингтоны, мульти-медиа и др.
«На рынке с высоким уровнем насыщенности VAS становится важным фактором конкурентного преимущества мобильного оператора», - сказали в пресс-службе «ВиваСелл-МТС».
«По нашим оценкам, VAS-операторы Армении постепенно развиваются, делая необходимые инвестиции и внедряя оборудование и технологии. С другой стороны, как ведущий оператор сотовой связи в Армении, «ВиваСелл-МТС» предлагает все необходимые платформы, с помощью которых VAS-операторы смогут предложить свои услуги. Пока нельзя заявить, что рынок VAS полностью состоялся в Армении. Сфера пока находится в стадии становления. Ожидается, что она подвергнется существенным изменениям, что повлияет на ценовую цепочку всех участников, операторов, поставщиков технологий, а также на контент провайдеров. Разные конкурсы, викторины, чаты, SMS-знакомства, голосования, игры и видео имеют широкое распространение», - сказали в компании.
Гендиректор Orange Armenia Бруно Дютуа сообщил Медиамакс, что «когда мы говорим об услугах с добавленной стоимостью на телекоммуникационном рынке, должны приниматься во внимание несколько факторов - возраст и зрелость рынка, уровень проникновения мобильной связи, а также объем и покупательная способность рынка».
«Думаю, что принимая во внимание все эти факторы, можно сказать, что армянский рынок мультимедийных услуг хорошо развит. На рынке есть несколько поставщиков VAS услуг, с которыми мы сотрудничаем в рамках разных проектов. Они профессионалы своего дела и одновременно являются очень гибкими, и нам с легкостью удается реализовать все наши проекты», - сказал глава Orange Armenia.
Пресс-секретарь «АрменТел» Ануш Беглоян сообщила Медиамакс, что «наша компания давно и успешно сотрудничает с крупнейшими и наиболее серьезными  провайдерами VAS-услуг, и мы с уверенностью можем сказать, что эти компании отличает профессионализм и ответственное отношение к бизнесу».