12:42 | 15.03.11 | Նորություններ | 5610
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 17-ին Երեւանում կկայանա «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Կենգուրու 2011» («Kangaroo 2011») միջազգային մանկական մաթեմատիկական մրցույթը:
Ինչպես այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, այս տարի մրցույթին կմասնակցեն Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության /ԼՂՀ/ 910 դպրոցների 36 հազար աշակերտներ:
2010թ. ԼՂՀ-ում անցկացվել էր փորձնական մրցույթ, իսկ այս տարվանից Արցախի դպրոցները դարձել են «Կենգուրու» մրցույթի լիիրավ մասնակիցներ:
«Երեխաների հետեւողական ու ակտիվ մասնակցությունն ապացուցել է, որ կրթությունը վերջին տեղում չէ նրան հետաքրքրությունների շարքում, եւ որ հայ դպրոցականներն ամեն տարի սիրով եւ ոգեւորությամբ են մասնակցում աշխարհի ամենամասսայական մրցույթին»,- ասել է Դավիթ Սահակյանը:
«Այբ» հիմնադրամի տնօրենը տեղեկացրել է, որ լայն տարածում ունի նաեւ մրցույթի հայաստանյան կայքը` http://kangaroo.am/, որտեղ տեղադրված են նախորդ մրցույթների խնդիրները, որոնցից ակտիվ օգտվում են «Կենգուրու 2011»-ի ապագա մասնակիցները` դրանք քննարկելով կայքի ֆորումում:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին` Դավիթ Սահակյանն ասել է, որ հիմնադրամը մտածում է Հայաստանում «Կենգուրու» մրցույթի հաղթողների համար միջազգային ճամբար կազմակերպելու ուղղությամբ, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է նվաճել «Kangourou Sans Frontieres» («Կենգուրու առանց սահմանների») միջազգային ասոցիացիայի կազմկոմիտեի վստահությունը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանն ընդգծել է Հայաստանում «Կենգուրու»-ի անցկացման կարեւորությունը` նշելով, որ մրցույթը թույլ է տալիս բացահայտել այն երեխաների մաթեմատիկական հակումները, ովքեր հետաքրքրություն չեն ցուցաբերում առարկայի նկատմամբ դպրոցական ծրագրի շրջանակներում:
«Մեզ հաճելի է ունենալ այնպիսի գործընկեր, ինչպիսին է «Այբ» կրթական հիմնադրամը, որն իր գործունեությամբ լրացնում է հայ դպրոցականների որակյալ եւ բովանդակային կրթության գործընթացում առկա բացթողումները»,- ասել է Մանուկ Մկրտչյանը:

12:42 | 15.03.11 | Новости | 5650
Ереван/Медиамакс/. 17 марта в Ереване пройдет международный детский математический конкурс «Кенгуру 2011» («Kangaroo 2011»), организованный образовательным фондом «Айб».
Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор фонда Давид Саакян, в этом году в конкурсе примут участие 36 тыс. учеников из 910 школ Армении и Нагорно –Карабахской Республики (НКР).
В 2010 году в НКР был проведен пилотный конкурс, а с этого года школы Арцаха стали полноправными участниками конкурса «Кенгуру».
«Последовательное и активное участие детей доказало, что образование находится не на последнем месте среди их интересов, и что армянские школьники каждый год с любовью и воодушевлением участвуют в самом массовом конкурсе в мире»,- сказал Давид Саакян.
Директор фонда «Айб» сообщил, что большой популярностью пользуется также армянский сайт конкурса http://kangaroo.am/, где представлены задачи предыдущих конкурсов, которыми активно пользуются будущие участники «Кенгуру 2011» и обсуждают на форуме сайта.
Отвечая на вопрос Медиамакс, Давид Саакян сказал, что фонд думает над организацией международного лагеря для победителей конкурса «Кенгуру» в Армении, однако для этого необходимо завоевать доверие оргкомитета международной ассоциации «Kangourou Sans Frontieres» («Кенгуру без границ»).
Замминистра образования и науки Армении Манук Мкртчян подчеркнул важность проведения «Кенгуру» в Армении, отметив, что конкурс позволяет выявить математические склонности у детей, которые не проявляют интерес к предмету в рамках школьной программы.
«Нам приятно иметь такого партнера, как образовательный фонд «Айб», который своей деятельностью восполняет существующие пробелы в процессе обеспечения качественного и содержательного образования школьников»,- сказал Манук Мкртчян.